ماشین گرفتگی

ماشین گرفتگی

نسخه ۱.۰
نصب از بازار
10000 تومان
<۱۰
نصب فعال
پزشکی
دسته
۳
مگابایت
حجم

عامل اول: وقتی که ارتباط بین گوش داخلی که مسئول حفظ تعادل است و چشم‌ها ازبین می‌رود، بیماری ماشین گرفتگی تشدید می‌شود. این مشکل در کسانی دیده می‌شود که کتاب خواندن در ماشین در حال حرکت، باعث بد شدن حالشان می‌شود. در این حالت، چشم‌ها سعی بر این دارند با تمرکز بر روی کتاب، ساکن بودن را القا کنند، ولی گوش‌های شما حرکت داشتن شما را به مغز اعلام می‌کنند.


عامل دوم: هنگامی که ما در حال رانندگی نیستیم، خیلی به این فکر نمی‌کنیم که مسیر بعدی چیست. و از آنجایی که ما کار دیگری در این ماشین‌ها نداریم، شروع به خواندن کتاب، بازی کردن با گوشی و گپ زدن با دیگر سرنشینان، می‌پردازیم. پس احتمالا اصلا به جاده نگاه نکینم. این کار باعث می‌شود که ما ندانیم که چه زمانی، ماشین تغییر مسیر می‌دهد یا ترمز می‌کند. بعضی از افراد در این حالت دچارماشین گرفتگی می‌شوند.


عامل سوم: سومین و آخرین عامل، در مورد کنترل کردن ماشین است. بعضی افراد اگر کنترل فرمان ماشین در دستشان نباشد، اذیت می‌شوند. به این ترتیب، عامل دوم تشدید می‌شود. وقتی که فرمان در دست شما نیست، پیشبینی سرعت گرفتن، پیچیدن و ترمز گرفتن، سخت می‌شود و این برای بدن خوب نیست.


محققان بر این باورند که با انجام برخی اصلاحات، می‌توان شدت ماشین گرفتگی را کمتر کرد. در ماشین‌های دارای این سیستم، با بزرگ کردن پنجره‌ها، دید بیشتری از فضای بیرون داشته باشیم، مانیتورهایی نصب کنیم، که فضای بیرون را نمایش بدهند. نمایشگرهای کاربردی طوری قرار بگیرند که سرنشینان مجبور باشند، رو به جلو بنشینند. صندلی‌های گردان حذف شود. تکان‌های سر را محدود کنیم. صئدلی‌ها طوری باشند که راحت در آنها لم بدهیم.بیماری حرکت معمولا به دنبال ارسال سیگنال های پیچیده ای از چشم ها و گوش داخلی به مغز ایجاد می شود. اگر قادر به مشاهده حرکتی که بدن آن را احساس می کند، نیستید یا برعکس و اگر حرکتی را که چشم هایتان می بیند حس نمی کنید، مغز این سیگنال های آشفته را دریافت می کند و حالتی به نام بیماری حرکت ایجاد می کند. در واقع، علائم این بیماری از گوش داخلی و به دلیل تغییرات ایجاد شده در حس تعادل بدن ایجاد می شود.سیستم کنترل حرکت و تعادل در گوش داخلی انسان قرار دارد و از طریق مراکز انقباضی به ساقه مغز متصل است. این سیستم در حالت عادی، تعادل انسان را در حال حرکت و تکان‌های ارادی و غیرارادی عهده‌دار است.


در بعضی افراد این سیستم خاصیتی دارد که در مواقع حرکت، بیش از حد تحریک می‌شود. تحریک شدید این سیستم از طریق ارتباطی که با مرکز تهوع در ساقه مغز دارد، باعث ایجاد تهوع و استفراغ می‌شود و این حالت شدید هنگام حرکت‌های پرتلاطم و ناگهانی، مانند حرکت کشتی یا قایق رخ می‌دهد که به آن، بیماری دریا یا دریازدگی نیز می‌گویند. البته اغلب افراد هنگام حرکت با اتومبیل و اتوبوس نیز دچار این حالت می‌شوند.

logo-enamad logo-samandehi