کودکان سالم

کودکان سالم

نسخه ۱.۰
۱۰
نصب فعال
تناسب اندام
دسته
۱
مگابایت
حجم

اگر فرزندی در راه دارید و یا فرزندانی چند ماهه تا فرزندانی نزدیک به سن بلوغ دارید حتما مطالب این برنامه را مطالعه فرمایید .


ارائه راه کارهایی برای داشتن فرزندانی سالم


دارای امکانات: لیست علاقه مندی ها ، جستجو و تنظیمات متن با انتخاب ۴فونت متفاوت و حالت روز و شب امکان بزرگ و کوچک کردن متن و تنظیم فاصله خطوط 


ما تمام مطالب مورد نیاز زیر را برای شما پوشش داده ایم 


انجام به موقع مراقبتهای کودک سالم به دلایل زیر دارای اهمیت فراوانی میباشد :


1.        گروه سنی کودکان به خصوص کودکان زیر 5 سال و بویژه نوزادان جزء آسیب پذیرترین گروه های سنی هستند .


2.       انجام به موقع و با کیفیت این مراقبت ها در موفقیت خانواده ها برای طی یک دوره کودکی سالم نقش بسزایی در سلامت کودکان دارد.


3.      بیشترین سرعت رشد در سال های اول تولد است و انجام مراقبت درست موجب شناسایی بموقع بسیاری از اختلالاتی میشود که بدون علامت یا کم اهمیت جلوه می کنند،


4.       پرورش صحیح کودکان تاثیر عمده در ضریب هوشی ، قابلیت ها و قدرت سازگاری آنها در سراسر زندگی شان دارد .


*زمان های مراجعه مراقبتهای کودکان


یک مراقبت کامل و استاندارد برای داشتن کودک سالم باید قبل از بارداری  و با مراقبت پیش از بارداری شروع شود . و بعد از تولد نیز مراقبتهای همه کودکان (چه طبیعی  چه سزارین )طی روزهای سوم تا پنجم شروع میشود و تا 8 سالگی ادامه می یابد .انجام اولین مراقبت در 3تا5 روزگی از اهمیت زیادی برخوردار است . حداقل دفعات مراقبتی که برای کلیه کودکان باید انجام شود به شرح زیر است :


 5-3 روزگی


 14-15 روزگی


30-45 روزگی


2ماهگی


4 ماهگی،6ماهگی،7 ماهگی،9 ماهگی ، 12 ماهگی ،15 ماهگی ، 18 ماهگی ، 2سالگی


3        سالگی ، 4 سالگی ، 5 سالگی ، 6 سالگی و 7سالگی


پس هرکودک تا پایان 7 سالگی باید حداقل 17 بار مراقبت شود . اگر به هر دلیل کودک علاوه بر زمانهای فوق نیاز به مراقبت داشت ، به آن مراقبت ویزه میگویند .


 


*نقش والدین در اثربخشی مراقبتهای بهداشتی کودک


1.آوردن کودک به مرکز یا خانه بهداشت درز مانهای ذکر شده .لزوم انجام هر کدام از این دفعات ، بررسی و برنامه ریزی شده و در صورت مراجعه مداوم و به موقع اطمینان بیشتری از سلامت همه جانبه کودک وجود خواهد داشت.


2.اگر کودک نیاز به مراقبت ویژه داشت ، به موقع مراجعه کنند واگر تاریخ مراجعه بعدی گفته نشد یا روی کارت نوشته نشد از پرسنل بهداشتی در خواست ثبت تاریخ را بکنند .


3.ارزیابی هایی که توسط پرسنل برای کودکان انجام می شود، کنترل و سوالات خود در مورد وضعیت کودک را از پرسنل بپرسند .


4.توصیه هایی که کارمند بهداشتی یا پزشک در مورد تغذیه ، ارتباط با کودک ، حوادث و...به آنها میکند را حتما به خاطر بسپارند و اجرا کنند . این توصیه ها با توجه به سن کودک تهیه شده و هر کدام نقش کلیدی در سلامت آنها ایفا می کند.


5.زمان های مراجعه فوری  (علامت های خطر)را به خاطر بسپارند


6. قطره های ویتامین و مکمل آهن را طبق دستور کارمند بهداشتی به کودک بدهند .


 


 

logo-enamad logo-samandehi