چارچوب معماری سازمانی ایران (IEAF)

نصب‌های فعال کمتر از ۱۰۰
حجم ۲٫۴ مگابایت
نسخه 1.3

توضیح

طی بیش از یک دهه‌ای که از عمر معماری سازمانی (Enterprise Architecture) در ایران می‌گذرد، با وجود دستاوردهای گسترده کشور در این حوزه، یکی از مشکلات مهم عدم وجود چارچوب ملی و مدل‌های مرجع دولت الکترونیکی در کشور بوده که نتیجه آن بروز چالش‌ها و موانعی در راه موفقیت طرح‌های معماری بوده است. فقدان یک چارچوب و متدولوژی مشخص معماری در کشور باعث شده دستگاه‌های اجرایی که در سال‌های گذشته اقدام به تدوین و پیاده‌سازی معماری سازمانی نموده‌اند، هرکدام از یک چارچوب یا الگوی جهانی استفاده کنند. در نتیجه خروجی‌های تولید شده تعامل‌پذیر و هماهنگ نبوده، حتی بعضا با الزامات و سیاست‌های توسعه فاوا در کشور نیز منطبق نباشند. در مقابل، کشورهای پيشرو در حوزه معماری نسبت به تدوین چارچوب‌ و مدل‌های مرجع معماری در سطح ملی اقدام نموده و هدایت کلان سازمان‌ها در انجام طرح های معماری و دولت الکترونیکي را برهمین اساس به عهده گرفته اند. 


در همین راستا باتوجه به مواد مستقيم و غيرمستقيم مرتبط با موضوع مندرج در "ضوابط فني و اجرايي توسعه دولت الکترونيکي" مصوب ششمين جلسه شورای عالي فناوری اطلاعات کشور در تاريخ 1392/12/20  ، "آيين نامه توسعه خدمات الکترونيکي دستگاه های اجرايي" مصوب يکصد و شصت و چهارمين جلسه شورای عالي اداری در تاريخ 1393/4/10  و "آيين نامه اجرايي بند الف ماده 46 قانون برنامه پنجم توسعه ج.ا. ايران" (بويژه بند ط از ماده 2)، ضرورت تدوین چارچوب و برنامه ملي معماری (فناوری اطلاعات) سازمانی کشور با الگوبرداری از تجارب موفق جهانی در دستور کار قرار گرفت.


هدف از تدوین چارچوب و برنامه ملی معماری سازمانی ایران، هدایت موثر دستگاه های اجرایی برای طراحی و پیاده سازی اثربخش طرح های معماری سازمانی، هماهنگ با اهداف و سیاست های دولت الکترونیکی است. در این راستا کل زیست بوم فنی-علمی-اجرایی معماری سازمانی مدنظر قرار گرفته و برای ذینفعان مختلف، زمینه و شرایط لازم برای فعالیت پیش بینی شده است.


این نرم افزار به سفارش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران توسعه داده شده است.


از امکانات این نرم افزار می توان به معرفی معماری سازمانی و مخزن دانش آن، چارچوب معماری سازمانی ایران (IEAF) و معرفی بخش های آن، سرویس های ویژه مخاطبان و ذینفعان و ... اشاره کرد.


 


کمیسیون توسعه دولت الکترونیکی: کارگروه ملی معماری سازمانی


آدرس: تهران، خیابان شریعتی، نرسیده به پل سیدخندان، ورودی 22، ساختمان مرکزی سازمان فناوری اطلاعات ایران، طبقه 4، دبیرخانه کمیسیون توسعه دولت الکترونیکی

تغییرات آخرین نسخه

- خود ارزیابی بلوغ معماری سازمانی:

سازمان‌هایی که فعالیت‌هایی در حوزه معماری سازمانی داشته‌اند، با پاسخ دهی به سوالات آزمون موجود در این نرم افزار، به روش "خوداظهاری" قادر به مشاهده نتیجه ارزیابی بلوغ معماری سازمانی خود خواهند بود.

دسترسی‌ها

  • مشاهدهٔ اتصالات Wi-Fi
  • مشاهدهٔ اتصالات شبکه
  • دسترسی کامل به اینترنت