دانشنامه مکانیک - ماشین ابزار

دانشنامه مکانیک - ماشین ابزار

Version 1.4
+200
Active installs
Education
Category
8
MB
Size

رشته مهندسی مکانیک را شاید بتوان از نقطه‌نظر تنوع موضوعات تحت پوشش، جامع‌ترین رشته مهندسی به شمار آورد. چون رشته مهندسی مکانیک در برگیرنده تمامی علوم و فنونی است که با تولید ، تبدیل و استفاده از انرژی، ایجاد و تبدیل حرکت و انجام کار، تولید و ساخت قطعات و ماشین‌آلات و به کارگیری مواد مختلف در ساخت آنها و همچنین طراحی و کنترل سیستم‌های مکانیکی، حرارتی و سیالاتی مرتبط می‌باشد.


به عبارت دیگر محاسبات فنی، مدلسازی و شبیه‌سازی ، طراحی و تهیه نقشه‌ها ، تدوین روش ساخت ، تولید و آزمایش تمامی ماشین‌آلات و تاسیسات موجود در دنیا ، با تکیه بر توانایی‌های مهندسان مکانیک انجام می‌گیرد.


دراین نرم افزار سعی شده است تا حدودی با انواع این ماشین ها شما را آشنا نموده و ابزار های به کار رفته در آن ها را ضمن به تصویر کشیدن ، توضیح مختصری بدهد ، تا علاقمندان به انتخاب این رشته بتوانند با ماشین های ابزار آشنا شده و اطلاعات خود را افزایش دهند .


این نرم افزار شامل :


1- کارگاه و تجهیزات آن


2- انواع ماشین های ابزار


3- وسایل اندازه گیری و کنترل


4- وسایل ایمنی و بهداشت


5-  انواع وسایل براده برداری


 


افراد عادی وقتی نام ماشینهای ابزار به گوششان میخورد به یاد ماشین تراش یا تراشکاری میافتند البته حق دارند بدلیل اینکه ماشین تراش در بین مهندسین و فنی کاران به قلب ماشینهای ابزار و یا سلطان ماشینهای ابزار مشهور است.ولی این ماشینها دارای گروه بندی گسترده ای میباشند که در زیر تعریف کلی از ماشینهای ابزار و تقسیم بندی انها اورده شده است.


تعریف کلی ماشین ابزار


کلیه ی ماشینهایی که بطور مکانیکی بر روی قطعات شکل دهی یا براده برداری انجام میدهند ماشینهای ابزار نام داند.


طبق تعریفی دیگر:


کلیه ی ماشینهایی که برای یک فرایند کاری تراشکاری ؛ فرزکاری؛ سوراخکاری؛ پرسکاری و غیره)مورد استفاده قرار میگیرند به عنوان ماشینهای ابزار شناخته میشوند.


تقسیم بندی ماشینهای ابزار بر اساس فرایند کار


۱-ماشینهای ابزار برای تولید بدون براده برداری


مانند چکشها؛ پرسها؛ ماشینهای خم کاری؛قیچیها؛ گیوتین؛و غیره


۲-ماشینهای ابزار برای تولید با براده برداری


مانند ماشین تراش ؛ صفحه تراش؛ ماشین فرز؛ ماشین سنگ؛

logo-enamad logo-samandehi