آزمون رغبت سنج شغلی هالند

آزمون رغبت سنج شغلی هالند

نسخه ۱.۰.۱
۵۰۰
نصب فعال
کسب و کار
دسته
۲
مگابایت
حجم

آیا نمی دانید در چه شغل ها یا مهارتهایی استعداد دارید؟
آیا در انتخاب رشته شغلی ، دانشگاهی و یا پایه دبیرستان خود دچار تردید هستید؟
این برنامه براساس تست ها و سئوالات استانداردی که بر اساس آزمون هالند طراحی شده است به شما کمک می کند رشته متناسب با شخصیت خود را انتخاب کنید.
جان هالند دکتری روانشناسی از دانشگاه مینوسوتا معتقد است که بین خصایص شخصیتی افراد و نوع شغلی که انتخاب می کنند رابطه وجود دارد.
او رغبت های اساسی افراد را به شش مقوله شغلی که با شش خصوصیت شخصیتی همخوانی دارند، تقسیم می کند که عبارتست از واقع گرا، جستجوگر، هنری، اجتماعی ، متهور و قراردادی یا سنتی.
در رغبت سنج هالند سعی می شود غلبه یکی از تیپ های شخصیتی بر سایر تیپ ها تعیین شود. برای این کار طی پرسشنامه ای رغبت های آزمودنی در شش مقوله شغلی تعیین می شود. سپس رتبه فرد در هر یک از مقوله ها مشخص می شود. هر مقوله ای که بیشترین رتبه را داشته باشد، همخوانی بیشتری با ویژگی شخصیتی همان شغل خواهد داشت و در نتیجه افراد در مشاغل مربوط به آن مقوله شغلی موفق تر خواهند بود.
این پرسشنامه در سطح جهانی نیز کاربرد فراوانی پیدا نموده است و از آن در حوزه های هدایت و مشاوره تحصیلی ، مشاوره شغلی و ارزیابی تناسب شغلی و همچنین کانون های ارزیابی و جذب و استخدام متقاضیان استفاده می گردد.

 

logo-enamad logo-samandehi