ذهن شفابخش

ذهن شفابخش

Version 1.1
Install from Bazaar
In-app Purchases
<10
Active installs
Books & Reference
Category
6
MB
Size

تصویر سازی ذهنی، یکی از مفیدترین روش های درمانی مکمل برای بیماران مبتلا به سرطان است که از سوی مجامع علمی از جمله مرکز سرطان آمریکا به رسمیت شناخته شده است. تصویر سازی ذهنی جزء روش های جامع مراقبت سرطان محسوب می شود که می توان آن را به عنوان یک ابزار قوی درکمک به بهبود زندگی بیماران سرطانی بکار گرفت.

آگاهی و استفاده از این روش، فرصت منحصر به فردی را برای شما ایجاد می کند تا در کنار سایر درمان های پزشکی، بتوانید از توان و پتانسیل بی پایان ذهن خود نیز، در جهت بهبود سریع تر و دستیابی به سلامت کامل استفاده کنید.

تصویر سازی ذهنی یکی از برنامه های کاربردی و کمک کننده در سطوح مختلف مراقبت از سرطان می باشد. تاثیرات مفید استفاده از تصویر سازی ذهنی بر بیماران سرطانی را می توان به طور کلی در چهار حوزه زیر مورد توجه قرار داد:

1- ابزاری موثر برای مقابله با علایم سرطان

2- روشی مفید در کنترل عوارض جانبی درمان سرطان؛ (این بخش از اثرات بسیار مهم است، چرا که ممکن است بیمار به دلیل ناراحتی های ناشی از عوارض جانبی شیمی درمانی و پرتودرمانی، درمان خود را رها کند.)

3- کمک شایان توجه به بیماران در دست و پنجه نرم کردن با وضعیت های دشوار بیماری و تطابق روانی هنگام مواجه با سرطان

4. تاثیرگذاری بحث برانگیز بر سرعت بهبود سیر بیماری

 

درمان کمکی تصویر سازی ذهنی را می توان در هر سطح از مراقبت های مربوط به بیماران سرطانی مورد استفاده قرار داد. از این روش مفید و مکمل می توان برای کنترل علایم فیزیکی سرطان بخصوص درد، کنترل بهتر عوارض درمانی بخصوص ضعف، تهوع و استفراغ و همچنین تقویت روحیه بیماران استفاده نمود، که تمام این اثرات بر روند بهبودی بیماران بسیار تاثیرگذار خواهند بود.

این روش درمانی به منظور افزایش اعتماد به نفس، افزایش امید به کسب نتایج مثبت، سرعت بخشیدن به سیر بهبود بیماری، كنترل اضطراب و كسب آرامش، ایجاد سازگاری بهتر با بیماری و پذیرش منطقی تر روش های درمانی مربوطه، افزایش كیفیت زندگی، كاهش و تسكین درد و … به طور گسترده در بین بیماران مبتلا به سرطان قابل استفاده می باشد.

امروزه تصویرسازی ذهنی به عنوان یک مداخله تجربی موثر در کنترل بهتر عوارض ناشی از اقدامات درمانی سرطان همچون درد، تهوع و خستگی بعد از عمل جراحی مورد استفاده قرار می گیرد.

بر اساس یافته های موجود، مداخله کوتاه مدت تصویرسازی ذهنی، باعث کاهش شدت و تکرار درد، تهوع و استفراغ، خستگی، ناراحتی و آشفتگی های هیجانی بیماران مبتلا به سرطان پستان پس از جراحی می شود.

بر اساس نتایج مطالعات انجام شده، تصویرسازی ذهنی می تواند با ایجاد آمادگی جسمی و روانی مناسب در بیماران، سبب تسهیل شرایط آنها در انطباق بیشتر با سرطان و پذیرش درمان های سنگین شده و نیازشان را به مصرف داروی مسکن کاهش دهد.

logo-enamad logo-samandehi