قانون چک 97 / نسل نوین اپ های حقوقی

قانون چک 97 / نسل نوین اپ های حقوقی

نسخه ۰.۱.۲
۱۰
نصب فعال
کتاب‌ها و منابع
دسته
۱۰
مگابایت
حجم

🔴 اپلیکیشن قانون جدید صدور چک 97 🔴

🔴 نسل نوین اپلیکیشن های حقوقی ( یکپارچه ) 🔴

🔴 قانون صدور چک 97 به صورت  تکماده ای

🔴 به همراه قوانین ، آیین نامه و مواد مرتبط

🔴 بیش از 100 نکته و آموزش قانون چک 97

اپلیکیشن اندرویدی پیش روی شما به طراحی و اهتمام کارشناس ارشد حقوق خصوصی ( سالار عباسی ) و براساس قوانین رسمی منتشره در داخل کشور به مرجعیت روزنامه رسمی به آدرس اینترنتی ( www.rrk.ir ) تهیه و منتشر گشته است .

چک کلمه‌ای فارسی است به معنی نوشته‌ای که به وسیلهٔ آن از پولی که در بانک دارند مبلغی دریافت داشته یا به کس دیگری حواله دهند.

    چک در کتاب‌های قدیم فارسی به معنی قباله، حجت، منشور، عهدنامه و برات هم بکار رفته و معرب آن صک جمع صکوک است.

    در ادبیات فارسی قدیم از چک نام برده شده‌است. از جمله شاعر نامدار و بنام ایرانی، حکیم ابوالقاسم فردوسی در شاهنامه گفته: زهیتال تا پیش رود ترک به بهرام بخشید و بنوشت چک... به قیصر سپارم هم یک به یک از این پس نوشته فرستیم و چک. یا شاعر قصیده سرای ایرانی معزی چنین سروده است : آن بزرگان گر شوندی زنده در ایام او ... چک دهندی پیش او بر بندگی و چاکری

همچنین برخی معتقدند که کلمه چک یک کلمه انگلیسی است که زبان فارسی از آن اقتباس کرده‌است ولی تحقیقاً کلمه چک در سال ۱۷۸۸ از زبان انگلیسی به فرهنگ فرانسه وارد شده‌است.

این قانون که در 24 مادّه ، انواع چک و چگونگی صدور آن‌ها را بیان می‌کند و مقرّراتی شایسته در مورد شرایط متخلفین از این مواد را در بر ندارد، در سال ۱۳۵۵ به تصویب مجلس شورای ملّی رسیده‌است سپس قانون «اصلاح موادی از قانون صدور چک مصوب تیر ماه ۱۳۵۵»در تاریخ ۱۱/۸/۱۳۷۲ به تصویب مجلس شورای اسلامی و در تاریخ ۱۹/۸/۱۳۷۲ به تأیید شورای نگهبان رسیده‌است. و بعد از ان قانون «اصلاح موادی از قانون صدور چک» موصب ۲/۶/۱۳۸۲ در متن اصلاح، الحاق و تلفیق گردیده‌است.قانون اصلاح قانون چک در تاریخ 13/8/1397 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

حتی نام این قانون نیز نادرست است و باید نامش قانون چک می‌بود زیرا این قانون٬ تنها ناظر بر صدور نیست و ناظر بر موارد دیگر هم هست.

امروزه بسیاری از روابط اقتصادی و مالی از طریق چک انجام می‌شود و بخاطر مشکلاتی که نقدینگی در گردش برای افراد جامعه فراهم می‌آید سعی وافر دولت‌ها بر این قرار گرفته که از چک ابزاری بسازند که جایگزین پول و نقدینگی باشد و به آن چنان اعتبار و اهمیتی بدهند که افراد اجتماع به راحتی آن را در روابط مالی خود بکار گیرند. حقیقت امر آن است که نقش اقتصادی چک بسیار سرنوشت ساز و خطیر می‌باشد. زیرا این تأسیس حقوقی کارکردهای خاصی را بر عهده گرفته‌است.logo-enamad logo-samandehi