درمان زگیل

درمان زگیل

نسخه ۱.۰
۱۰
نصب فعال
دارو و درمان
دسته
۳
مگابایت
حجم

بدن ما همواره در معرض خطر بوده و گهگاه پذيراي مهمان‌هاي ناخوانده‌اي مي‌شود که ممکن است واکنش‌هاي متفاوتي در مقابل ايـن گـونـه عوامل نشان دهد. ويروس‌ها، باکتري‌ها و عوامل حـسـاسـيـت‌زا از ايـن دسـتـه عـوامل هستند.


زگيل هم يکي از واکنش‌هاي بدن است که به دنبال ورود ويروس‌ها ايجاد مي‌شود. دانه ي معمولا ريزي که از لحاظ ظاهري خوش ‌قيافه نيست و موجب آزار و ناراحتي بيمار مي‌شود و همين عامل، بيشترين دليل تلاش بيماران براي درمان آن است.


زگيل، برآمدگي کوچک و تومور خوشخيم پوستي است که بر اثر آلودگي به نوعي ويروس ايجاد مي‌شود. در واقع زگيل رشد غير سرطاني پوست و نوعي اختلال سيستم ايمني به حساب مي‌آيد. زگيل‌ها در بيشتر موارد شامل يک يا چند نقطه ريز سياه و در حقيقت عروق خوني منعقد شده هستند. آنها به رنگ پوست، سفيد، صورتي يا قهوه‌اي مايل به زرد هستند، سطحي ناهموار دارند و معمولا جز خارش، عارضه شديد ديگري ندارند. ولي انواعي از زگيل‌ها سرطاني مي‌شوند؛ از اين ميان مي‌توان به زگيل‌هاي ناحيه تناسلي اشاره کرد.


به طور کلي زگيل انواع مختلفي دارد که شامل زگيل معمولي، زگيل پا، زگيل مسطح، زگيل تناسلي، زگيل نخي ‌و زگيل قارچي است که بيشتر در کف دست‌ها، پاها، کناره ناخن، پشت دست و حتي داخل دهان ديده مي‌شود.


 


زگيل چگونه ايجاد مي‌شود؟


حتما تا به حال شنيده‌ايد که مي‌گويند اگر به گربه آب بپاشيد، زگيل درمي‌آوريد؛ تعبيري که گوش‌هايمان از کودکي با آن آشناست. اما بايد گفت که آب پاشيدن به گربه هيچ ربطي به زگيل درآوردن ندارد، بلکه زگيل تنها نوعي اختلال سيستم ايمني بدن است که بر اثر آلودگي با نوعي ويروس ايجاد مي‌شود. البته زگيل زماني ايجاد نشانه مي‌کند که به دليل اندازه و شکل، ناخوشايند مي‌شود.


زگيل معمولي از طريق تماس مستقيم با ويروس ايجاد مي‌شود. اين ويروس حتي مي‌تواند از طريق حوله آلوده يا لوازم شخصي فرد مبتلا منتقل شود. ولي به طور کلي سيستم ايمني افراد با هم متفاوت است و پاسخ‌هاي مختلفي به ويروس مي‌دهد و لزوما هر کسي که با ويروس در تماس است، به زگيل مبتلا نمي‌شود.


 


آيا زگيل يک بيماري مسري است؟


بله. زگيل بسيار مسري است و به راحتي از طريق تماس پوستي مي‌تواند از فردي به فرد ديگر منتقل شود. زگيل از طريق تماس مستقيم يا وسايل آلوده منتقل مي‌شود و از زمان ورود ويروس تا بروز زگيل، چند ماه طول مي‌کشد. خطر سرايت زگيل در زگيل‌هاي تناسلي بيش از ديگر انواع آن است و در اين شرايط همسر فرد آلوده بايد تحت بررسي قرار گيرد.


زگيل از راه تماس نزديک به همراه سايش و فشار، مثل فشردن دست يکديگر، گاز گرفتن دست آلوده و انگشت در دهان کردن و استفاده از حوله آلوده و کفش‌هاي مرطوب در حمام و استخرها منتقل مي‌شود.


 


چه افرادي بيشتر در معرض خطر ابتلا هستند؟


معمولا در افـرادي کـه دچار ضعف سيستم ايمني هستند يا از داروهاي تضعيف‌کننده ايمني بدن استفاده مي‌کنند و در افراد مبتلا به ويروسHIV ، احتمال ابتلا به زگيل و تعداد ضايعات بيشتر است.


همچنين 92 درصد از بيماراني که تحت پيوند کليه قرار گرفته‌اند، پس از پنج سال به زگيل مبتلا شده‌‌اند. افرادي هم که بيشتر از حمام‌هاي عمومي استفاده مي‌کنند، کودکاني که عادت به جويدن ناخن‌‌هاي خود دارند و نيز بيماران ديابتي که سيستم ايمني ضعيفي دارند، بيشتر در معرض ابتلا قرار دارند.


 


زگيل در چه سني شايع‌تر است؟


زگيل معمولا در کودکان و جوانان بروز مي‌کند و ميزان آن در ميان مردان و زنان يکسان است. ولي به طور عمده مي‌تواند در هر سني ديده شود که بيشتر افراد 12 تا 16 سال مستعد ابتلا به آن هستند.


ايجاد زگيل در کودکاني که قبلا هم سابقه ابتلا را داشته‌اند، سه ‌‌برابر ديگر کودکان است. ميزان شيوع زگيل در سياه‌پوستان بيش از سفيدپوستان است.


 


 .


logo-enamad logo-samandehi