ویتامین های ضروری بدن

ویتامین های ضروری بدن

نسخه ۱.۰
نصب از بازار
10000 تومان
<۱۰
نصب فعال
پزشکی
دسته
۳
مگابایت
حجم

ویتامین B12 ( کوبالامین )
این ویتامین در معده از غذا جدا شده و برای جذب باید به پروتئینی موسوم به فاکتور داخلی متصل شود. این ویتامین به همراه فولات در تولید گلبولهای قرمز نقش دارد و همچنین برای کارکرد دستگاه عصبی، فراوری چربی ها و کربوهیدرات و تشکیل DNA ، رشد و تکامل طبیعی خصوصاً در شیرخواران، کودکان خردسال و نوجوانان ضروری است این ویتامین فقط در غذاهای با منشاء حیوانی از قبیل غذاهای دریایی یافت می شود لذا کسانی که رژیم گیاه خوری دارند در معرض کمبود این ویتامین هستند. مردان و زنان روزانه به 1.5 میکروگرم ویتامین B12 نیاز دارند
علل کمبود ویتامین B12
افرادی که نمی توانند فاکتور داخلی تولید کنند با کمبود این ویتامین روبرو می شوند لذا این افراد در معرض کم خونی وخیم ( آنمی پرنیشیوز ) قرار دارند از آن جا که این ویتامین در انتهای روده باریک جذب می شود لذا افرادی که ایلئوم آنها به وسیله جراحی برداشته شده است نیاز به تزریق این ویتامین دارند. بسیاری از افراد مسن توانایی خود در تولید مقدار کافی پپسین و اسید معده را از دست می دهند پپسین برای جدا کردن ویتامین B12 از غذا ضروری است این افراد هم ممکن است به مکمل های ویتامین B12 نیاز پیدا کنند. در افراد سالمند ممکن است باکتری های دستگاه گوارش افزایش یابند که در حالت طبیعی این باکتریها با اسید معده از بین می روند ولی در سالمندان این باکتری ها ویتامین B12 را برای خودشان مصرف می کنند. و مقداری کمی را برای بدن می گذارند.
علایم کمبود ویتامین B12
کمبود این ویتامین باعث کم خونی مگالوبلاستی، آسیب عصبی ( گزگز و مورمور شدن در دست ها و پاها )، التهاب زبان و دهان، و کمبود طولانی مدت باعث آسیب عصبی غیر قابل برگشت ( زوال عقل ) ایجاد می شود.

logo-enamad logo-samandehi