نکات مهم تزریفات

نکات مهم تزریفات

نسخه ۱.۰
<۱۰
نصب فعال
دارو و درمان
دسته
۳
مگابایت
حجم

تزریقات غیر ایمن شامل :
· روش غلط تزریق ؛
· محل نامناسب تزریق ؛
· داروی ناصحیح ؛
· حلال غلط ؛
· دز غلط دارو ؛
· دسترسی افراد جامعه به سرنگ و سرسوزن استفاده شده (امحاء ناصحیح).
تزریقات ایمن یعنی تهیه و تأمین وسایل و تجهیزات و آموزشهائی برای ارائه خدمت تزریق به افراد جامعه بهصورتی که ایمنی فرد خدمت گیرنده، خدمت دهنده و جامعه فراهم شود.
یک تزریق ایمن به گیرنده خدمت آسیب نمیرساند و تزریق کننده را در معرض هیچ خطری قرار نمیدهد و باعث تجمع ضایعاتی که خطر برای جامعه داشته باشد نمیگردد به عبارتی:
الف) استفاده از سرنگ AD در تزریقات ؛
ب) استفاده از Safety Box برای جمعآوری سرنگ و سرسوزن مصرفی ؛
ج) جمع آوری Safety Boxهای پرشده و سوزاندن در زباله سوز ؛
د) آموزش و ارئه آگاهیهای لازم به ارائه دهنده و گیرندگان خدمت از عوامل تأمین کننده ایمن تزریق میباشند.
همه مایعات بدن باید حاوی پاتوژن فرض شود. پوست و محیط را باید حاوی میکروارگانیسم فرض کرد تزریقات ناصحیح میتواند راحتتر از مسیرهای تنفسی، خوراکی و یا تماس جنسی عفونت را منتقل کند.
چنانچه تزریقات غیر ایمن انجام گیرد میتوانند باعث بروز عفونت در افراد شوند در این صورت انتقال میتواند از طریق تماس انگشتان با سرسوزن، از روی پوست، فرورفتن سر سوزن بداخل بدن یا توسط مایعاتی که تزریق میگردند و یا از طریق سوزن و سرنگی که قبلاً مصرف شده ایجاد شود.
امروزه میلیونها نفر دچار ضعف سیستم ایمنی هستند و بیلیونها تزریق توسط افراد غیر دوره دیده و یا مردم ناآگاه انجام میشود، لذا فقط بایستی از تزریق در موارد ضروری درمانی و یا ایمنسازی استفاده کرد. بسیاری از واکسیناتورها علاوه بر ایمنسازی، تزریقات درمانی هم انجام میدهند که بسیاری از این تزریقات مثل تزریق ویتامینها غیر ضروری هستند.
چرا تزریقات غیر ضروری انجام میشود؟
گاهی اوقات برخلاف آنچه که کارکنان بهداشتی توصیه میکنند، بعضی از بیماران ممکن است خودشان تقاضای تزریق کنند. آنها ممکن است به غلط بپندارند که تزریق لازم بوده و مؤثرتر از درمان خوراکی است و یا باعث بهبودی سریعتر بیماری میشود در حالیکه ممکن است درمان خوراکی بهترین روش درمان آنها باشد.
پزشکان نیز ممکن است به دلایل مختلف مانند عدم اطلاع کافی از عوارض تزریقات، کمبود وقت برای توجیه و توضیح به بیمار و یا برای جلب توجه و رضایت بیمار در شرایط مساوی داروی تزریقی به جای داروی خوراکی تجویز نمایند.

logo-enamad logo-samandehi