مراقبت های پرستاری تراکشن

مراقبت های پرستاری تراکشن

نسخه ۱.۰
<۱۰
نصب فعال
پزشکی
دسته
۳
مگابایت
حجم

تراکشن


تراکشن به اعمال نیروی کششی روی قسمتی ازبدن اطلاق میشد.


موارد استفاده:


برای به حداقل رساندن اسپاسم عضلات


جاانداختن وبی حرکت کردن شکستگی ها


تصحیح امتداد قطعات شکسته


اصلاح بدشکلی


زیادکردن فاصله سطوح مفصلی


انواع تراکشن:


تراکشن مستقیم:دراین حالت نیروی کششی درجهت مستقیم برقسمتی ازبدن که روی تخت قراردارد اعمال میشود،مانند تراکشن اکستانسیون باک.


تراکشن متعادل:دراین حالت اندام بالاتر از تخت قرارمیگیرد واین تراکشن ضمن حمایت از اندام،به بیماراجازه میدهد که بعضی از حرکات راانجام دهد بدون اینکه خطوط نیرو بهم بخورد.


تراکشن پوستی


تراکشن پوستی برای کنترل اسپاسم عضلات و بی حرکت کردن عضو قبل از جراحی به کار می رود. در تراکشن پوستی ,نیروی کششی وزنه ها از طریق نوار تراکشن یا چکمه اسفنجی به پوست وارد می شود مقدار وزنه ها نباید از تحمل پوست بیشتر باشد, لذا نمی توان برای هر اندام نیروی کششی بیش از 2تا 5/3کیلو گرم اعمال کرد. در تراکشن لگنی بسته به وزن بیمار معمولا از نیروی کششی معادل 5/4 تا9 کیلوگرم استفاده می شود.


انواع تراکشن پوستی مربوط به اندام ها که در بالغین مورد استفاده قرار می گیرد عبارتند از, اکستانسیون باک که در اندام تحتانی به کار گرفته می شود ,وزنه ی گردنی سر که برای درمان درد گردن استفاده می شود و کمر بند لگنی که گاهی اوقات برای درمان کمر درد استفاده می شود.


تراکشن استخوانی


در تراکشن استخوانی , نیرو مستقیما روی استخوان اعمال می شود. از این روش غالبا برای درمان شکستگی های استخوان ران ,درشت نی و مهره های گردنی استفاده می شود.


در تراکشن استخوانی نیروی کششی مستقیما از طریق پین فلزی یا سیمی که به استخوان دیستال  به شکستگی وصل می شوند به استخوان وارد می شود.


پس از جایگذاری پین یا سیم ،آنها را به کمان تراکشن وصل می کنند وزنه ها بوسیله ی طناب و چند قرقره به کمان تراکشن وصل می شون تا نیروی کششی موثر با اندازه و جهت مناسب اعمال شود. در تراکشن استخوانی برای رسیدن به اهداف درمانی معمولا از وزنه های 7تا12 کیلوگرمی استفاده می شود.


نیروی وزنه ها ابتدا باید بر اسپاسم عضلات درگیر غلبه کند. پس از شل شدن عضلات,مقدار وزنه ها را کم می کنند. در این مرحله ,نیروی تراکشن از جابه جایی قطعات شکسته جلوگیری کرده ,فرایند ترمیم را تسریع می کند.


تراکشن استخوانی اغلب ,کشش متعادلی را ایجاد می کند که ضمن حمایت از اندام مصدوم و حفظ تراکشن موثر ,به بیمار اجازه می دهد مختصری جا به جا شود. برای اعمال تراکشن استخوانی در شکستگی های استخوان ران معمولا ازآتل توماس با اتصال پیرسون استفاده می شود.
 

logo-enamad logo-samandehi