دستوالعمل های دارودادن

دستوالعمل های دارودادن

Version 1.0
<10
Active installs
Medical
Category
3
MB
Size

 


*      اصول آسپتيك و ايمني را قبل از شروع كار رعايت نماييد ( شستن دست ها و پوشيدن دستكش ) .


*      مژرها و کارت دارویی را روی ترالی دارو مرتب نمایید . كاپ دارويي را طوری روي كارت دارويي قرار دهيد كه نام بيمار خوانده شود .


*      به منظور  پیشگیری و به حداقل رساندن خطا ، دارو ها را برای هر بیمار به صورت انفرادی آماده نمایید .


*      داروی دستور داده شده را از قفسه یا محل مربوطه بردارید ؛ برچسب دارو را از نظر نام دارو ، تاریخ انقضاء ، روش مصرف ، دوز دارو ، و هشدارهای ثبت شده روی آن بررسی نمایید .


در زمان دارو دادن ، برچسب روي شيشه دارو ( قرص ، مايع ، پودر ...) بايد 3 بار ( قبل ، حين و بعد ) كنترل شود .


*      ظاهر دارو را از نظر شفافیت ،  وجود ذرات خارجی و تغییر رنگ بررسی نمایید .


*      دوز دارو را محاسبه نمایید . ( در صورتی که دارو نیاز به انفوزیون داشته باشد ، مقدار دارو ، غلظت لازم ، محلول مناسب ، سرعت انفوزیون و زمان انفوزیون هر دوز را به دقت محاسبه نمایید . )


*      داروها را بدون خارج نمودن از پوشش خارجی آنها در مژر بگذارید .


*      داروهاي تزريقي پودري را حداكثر نيم ساعت قبل از تزريق حل نماييد . ( بعضی داروها را پس از حل کردن ، در دمای خاص و به مدت معین می توان نگهداری نمود . در این موارد ، به بروشور دارو یا کتاب دارویی مراجعه شود )


*      داروها را بر اساس روش مصرف آنها آماده نمایید . ( در صورت شک ، روش صحیح را پرسیده و اختصارات مربوط به آنها را یاد بگیرد )


*      اگر در مورد دارو اطلاعاتی ندارید ، به کتب دارویی ،  بروشور یا برچسب دارو مراجعه نمایید .


*      دارو را بعد از آماده نمودن مستقیماً به اتاق مددجو ببرید . دارو را بدون  مسئول رها نكنيد .


*      هنگام حضور بر بالین مددجو و قبل از دادن دارو از وی بخواهید خود را معرفی نماید . ( چک کردن هویت مددجو باعث اطمینان از دادن دارو به مددجوی صحیح می گردد .)


*      در صورت عدم هوشياري و آگاه نبودن بيمار ، دستبند مشخصات شامل : نام و نام خانوادگي ، تشخيص ، بخش و شماره پرونده جهت وي آماده و روي مچ دست نصب شود .


*      پس از شناسايي بيمار ، هدف از دادن دارو و اثرات مورد انتظار آن را براي وي شرح دهيد .


*      بررسی های لازم قبل از دادن داروهای خاص را انجام داده و نتيجه را ثبت كنيد . ( نظیر کنترل فشارخون ، نبض ، قندخون و ...)


*      بعضي از داروها به دليل تأثیر بر وضعیت همودینامیک بدن بايد قبل از خواب به بيمار داده شوند مانند اولین دوز پرازوسين


*      به اثرات تداخلي داروها با تغذيه بيماران توجه شود (مركبات با وارفارين ....)


*       زمان تجویز دارو را طوری انتخاب کنید که حتی المقدور با خواب بیمار تداخل نداشته باشد یا مانع خواب بیمار نشود . ( به طور مثال دیورتیک ها )


*      تجویز دارو ، راس زمان مقرر ، به ویژه در مورد آنتی بیوتیک ها حائز اهمیت است ، تا سطح درمانی دارو در خون ثابت نگهداشته شود.


*      داروها را به دست بيمار داده و تا زمان مصرف کامل دارو بیمار را ترک نکنید ( به ویژه در مورد بیماران روانی ، كم بينا و نابينا ، افراد پير و سالخورده و بیمارانی که تعدد دارویی دارند) و در موارد مشكوك 15- 10 دقيقه پس از مصرف دارو بيمار را تحت نظارت دقيق قرار دهيد .


*      علائم و نشانه های عوارض دارویی را به بیمار آموزش داده و كنترل نماييد . چنانچه علائم و نشانه هاي مسموميت دارويي بروز نمايد از ادامه مصرف دارو اجتناب كنيد و به پزشك اطلاع دهيد .


*      مداخلات پرستاری و موارد خاص از قبيل امتناع بيمار از خوردن دارو به هر دليلي يا شكايت وي را ثبت نماييد .  


*      در صورتي كه چند دارو براي بيمار تجويز شده است ، هر كدام را به طور جداگانه به وي دهيد .


*      به هشدار بيمار در مورد تفاوت داروي وي توجه كنيد .


*      در صورتي كه از داروي مخدر استفاده مي شود ، بلافاصله پس از برداشتن دارو از قفسه ، مشخصات لازم را در برگۀ مخصوص داروهاي مخدر از نظر نوع و مقدار دارو ، نام بيمار ، تشخيص بيمار و نام پرستار يادداشت كنيد .


*      چنانچه دارو داراي طعم نامطبوعي است ( داروهاي شيمي درماني ) از بيمار بخواهيد پيش از خوردن دارو ، مقداري خرده يخ را در دهان نگهدارد يا مقداري از نوشيدني مورد علاقه خود را ميل كند 


logo-enamad logo-samandehi