زادالسفر1 ،نخستین گام در عرفان عملی

زادالسفر1 ،نخستین گام در عرفان عملی

نسخه ۱
۲۰۰
نصب فعال
کتاب‌ها و مطبوعات
دسته
۲
مگابایت
حجم

بسم الله الرحمن الرحیم

کتاب ارزشمند و بی نظیر : زادالسفر1،نخستین گام در عرفان عملی

اثر استاد سیدعلی اکبرهاشمی

(با افتخار مطالعه این کتاب ارزشمند را به همه افراد خصوصا رهجویان سیر و سلوک الی الله توصیه میکنیم)

اگر میخواهید در عرفان عملی در مسیری صحیح و کارشناسانه گام بردارید عمل به آموزه های این کتاب را به شما توصیه میکنیم.

مطالب این کتاب به شکلی چیدمان شده که هم از طریق فهرست بندی و شاخه بندی نویسنده ی عزیز دسترسی داشته باشید و هم به مانند اصل کتاب از هر صفحه ای به صفحه ی قبلی و بعدی بروید و مطالعه کنید.

پیشگفتار این کتاب را مطالعه کنید :

پيش‌گفتار
آن روزهايي كه بچه‏تر از حالا بودم، وقتي شرح حال بزرگان عالم عرفان را پاي منبر پدرم مي‏شنيدم، آنها را مردماني ماورای انسان و حقيقت آن را دور از دسترس آدمي مي‏پنداشتم. چند صباحي كه بگذشت و بهاراني چند را با شنيدن زيبایي‏هاي زندگي پيغمبر اكرم(ص) و اهل بيت پاكشان سپري نمودم و ايشان را تنها طلايه‌داران پُر پيمانه‌ی اين عرصه ديدم، بر اين گمانم افزوده شد كه عرفان و سير و سلوكِ در آن، براي كودكي همچو من قابل تجربه نيست، گاو نر مي‏خواهد و مرد كهن.
مشهدي سكينه، پيرزني با صفا و مهربان، كه هميشه‌ی خدا بقچه‏اش پر از مشکل‌گشا و داستان‌هاي شيرين بود، هر از گاهي به منزل پدري ما در اصفهان مي‏آمد و با قصّه‏هاي تكراري‌اش، دل كوچك مرا به فضاي تاريخ عرفاني پشت‌سرم وصله مي‏زد، بزرگواري‏هاي اخلاقي، كرامات افعالي، خوارق عادات و خبرهایي از پشت‌پرده‌ی جدّ پدري‌ام، هر‌باره دل خالي‌شده‏ام از اميد توفيق طي اين مسير را پر از گرماي غروري خوشايند مي‏نمود. هميشه وقتي اسم «آقا‌بزرگ» بر زبانش جاري مي‏شد، توي چشم‏هاي خسته و پر فروغش اشك حلقه مي‏زد و من نمي‏فهميدم، يعني نمي‏توانستم بفهمم، شنيدن تا چشيدن يك انسان ماورایي و متعالي چقدر متفاوت است، لذّت بخش و به‌ياد ماندني.
دلهره‌ی نتوانستن و اشتياق خواستن، قدم‌‌به‌‌قدم رهايم نمي‏كرد تا بدون اينكه خود بدانم مرا به مسيري رهنمون شد كه از كنار آشيان سيمرغ و عنقا مي‏گذشت، وارستگاني چون حضرت سيّد عبدالكريم كشميري، مولوي خراساني، بهاء‌الدّيني و جعفر‌آقاي مجتهدي.
شبابي بي‏تاب به اين در و آن در مي‏زدم، عجول و بي ‏سر ‌و‌سامان به اين‌سو و آن‌سو مي‏شدم و نمي‏دانستم از كجا و چگونه بايد اين تشنگي را سيراب كنم. پاره‏اي فريفته سراب‌ها گشته و از كناره‌ی مرداب‌ها گذشتم و در آخر معلومم شد كه؛ تنها طريقتي كه مرا به حقيقت مي‏رساند شريعت دين است و بس، و هركه به ‌غير اين ادّعا كند، شيطاني است مجسّم به ‌شكل انسان، و هر ندایي كه از درون و برون مرا به غير اين واقعيّت بخواند، اهريمني است در لباس اهورا.
راه دور و دشمن بي‏شمار، دست كوتاه و خرما بر نخيل، لب تشنه و ساقيان معدود، پس چه بايد كرد؟! به هر بهانه‌اي سري به بازار كتاب مي‏زدم و هر ردّپایي از عرفان و عرفا به چشمم مي‏خورد جمع و جور كرده و مي‏خواندم تا مجموعه‏اي1 پراكنده و بي ‏سر و ته، پيرامونم را پر كرد و كلافي سردرگم به دستم داد، اوراد و اذكار، اوراق و افكار، قيام و قعود، ركوع و سجود، حج و زكات، صوم و صلات، اين همه را چگونه هضمش كنم؟! از كجا آغازش نمايم؟!
اگر تازه‌واردي به دين از من مدّعي مي‏پرسيد؛ «از كجا و چگونه شروع كنم؟» چه مي‏گفتم؟ اگر مي‏خواستم اصل تدريج و تدرّج را در رشد و ارشاد رعايت كنم، از چه چار‌چوبي بايد پيروي مي‏كردم؟
اين سؤال‌ها و همچون آن صدها سؤال بر آنم داشت كه اين كودك وارد به‌‌وادي عرفان را قلم به‌دست كرده، تا سپيدي كاغذ را خط‌خطي كند و اين رساله را به رشته‌ی تحرير درآورده و به زيور طبع بيارايد. اينك از بزرگان فن خواهانم عطوف و لطيف، اغلاط اين خُردخِرد را متذكر گشته و در بهي نقشي‏اش دست بگرفته و سبزينه اين تحفه را پر رنگ‏تر نمايند.

برنامه ی دیگر کتب استاد هاشمی را از اینجا دریافت کنید.

زن ایرانی در تاریخ - موسیقی درمانی - کلینیک کل نگر - زندگینامه حضرت معصومه - و زادالسفر مقدماتی

ما را از نظرات خود بهره مند سازید.

logo-enamad logo-samandehi