عرفان شناسی

عرفان شناسی

نسخهٔ ۱.۴
پرداخت درون‌برنامه‌ای
+۱ هزار
نصب
مذهبی
دسته‌بندی
۳ مگابایت
حجم
عرفان شناسی

عرفان شناسی

مهندس امین بشارت نیا
نسخهٔ ۱.۴
پرداخت درون‌برنامه‌ای
+۱ هزار
نصب
مذهبی
دسته‌بندی
۳ مگابایت
حجم
مشاهده‌ی نتایج بررسی آنتی‌ویروس

تصاویر برنامه

معرفی برنامه

جزئیات بیشتر

عرفان و يا در حقيقت عرفان به الله، به معناي شناخت خداوند است.

عرفان سير معنوي و روحاني است كه انسان را از مرتبه كنوني به مراتب عالي‌تر و رابطه نزديك‌تر با خداوند مي‌ رساند و او را در دانايي و عشق و قدرت بي‌كران محو مي‌سازد.

به تعبير قرآن انسان را در مراتبي نظير افق مبين و از آن هم بالاتر به قاب قوسين و او ادني سير مي‌دهد.

واژه های عرفان و معرفت، از نظر لغوی به معنای «شناختن» می یاشند؛ اما در اصطلاح متفاوتند. «معرفت»، هر نوع شناختی را شامل می شود؛ اما «عرفان»، شناخت ویژه ای است که از راه شهود درونی و دریافت باطنی حاصل می شود.

البته شناخت های شهودی فراوانند؛ ولی همگی عرفان نیستند.

در عرفان اسلامي برخلاف عرفان‌هاي پسامدرن، «معرفت» مهم‌ترين ركن عرفان است. عقل بشري با اتصال يافتن به عقل فعال مي‌تواند نور حقيقت را شهود كند و خود را در وادي سلوك قرار دهد.

حقيقت چيزي نيست كه عقل بشري آن را توليد كند بلكه عقل بشري تنها مي‌تواند آن را كشف كند.

معرفت شهودي، حصولي و اكتسابي نيست بلكه حضوري و ذوقي است و بيشتر يافتني است تا فهميدني؛ يعني اين‌گونه از معرفت با خواندن و نوشتن حاصل نمي‌شود بلكه حقيقتي است كه در عالم حضور دارد و سالك مي‌بايد با سلوك خود بدان برسد.

عرفاي اسلامي به خوبي واژه «كشف» را براي اين‌گونه از معرفت به كار برده‌اند. در واقع علم لدّني و شهودي، علمي است كه در ظاهر عالم هويدا نيست و در باطن عالم وجود دارد و بنابراين رسيدن به آن، به معني «كشف‌كردن» آن است؛ كشفي كه قابل عرضه به ديگران نيست و به همين دليل بسياري به مخالفت با آن مي‌پردازند.

نظرات کاربران - ۱۰۵ رأی
۴.۶ از ۵
۵
۴
۳
۲
۱
:-)
:-)
۱۳۹۴/۰۴/۰۵
سلام... برنامه عرفان شناسی واقعا عالیه هم از نظر مطالب و هم امکاناتی که داره... فقط شکل منو و تصویرش زشته ( یه طوریه.!!) لطفا درستش کنید:-)
بهار
بهار
۱۳۹۴/۱۱/۲۲
خوب
مهدیه
مهدیه
۱۳۹۴/۱۰/۱۶
لااقل مبلغش رو هزار تومان قرار دهید.باتشکر