افسردگی

افسردگی

نسخه ۴.۳
نصب از بازار
با پرداخت درون‌برنامه‌ای
+۵۰
نصب فعال
پزشکی
دسته
۴
مگابایت
حجم

افسردگی بیماری بسیار شایع عصر ماست و در تمامی جهان روندی فزاینده دارد. این در حالی است که حدود نیمی از مبتلایان به افسردگی یا از بیماری خود بی خبرند یا بیماری آنها چیزی دیگر تشخیص داده شده است. افسردگی یک بیماری اختصاصی نیست بلکه در تمام سنین و همه نژادها، هم در زنان و هم در مردان ظاهر می شود. افسردگی بیماری ساده یی نیست بلکه انواع گوناگون دارد به طوری که در بعضی افراد به صورت هایی ظاهر می شود که ما عموماً آنها را افسردگی نمی شناسیم. افسردگی پس از آنکه درمان شد غالباً باز می گردد.

● ملاک های تشخیص افسردگی
۱) افسرده بودن خلق و خوی در بیشتر روزها، تقریباً هر روز.
۲) کاهش آشکار علاقه یا میل به هر نوع فعالیت در زندگی.
۳) کاهش یا افزایش قابل توجه وزن بر اثر کاهش یا افزایش اشتهای غذا خوردن.
۴) بی خوابی یا پرخوابی در غالب شب ها.
۵) افزایش یا کاهش اعمال روانی حرکتی یا فعالیت های ذهنی.
۶) خستگی یا کاهش انرژی.
۷) احساس بی ارزشی یا گناهکار بودن.
۸) کاهش توان اندیشیدن یا تمرکز ذهن و تصمیم گیری.
۹) اندیشیدن به مرگ ( نه ترسیدن از آن) و به خودکشی، بدون داشتن طرحی برای آن، یا اقدام به خودکشی با طرحی از پیش ریخته.
داشتن حداقل پنج علامت یاد شده برای ابتلا به افسردگی کبیر کافی است. ولی علامات مرضی یک و دو باید جزء آن علامت باشند. افسردگی نمی تواند واکنش معمولی مرگ یک عزیز باشد. همه افراد مبتلا به افسردگی تمام علامات مرضی این بیماری را ندارند و شدت علامات مرضی در افراد مختلف متفاوت است.
● انواع افسردگی
افسردگی اقسام گوناگون دارد، شایع ترین آن افسردگی کبیر است که فرد مبتلا به آن گاهی شاد و خوشدل و موقتاً فعال می شود. نوعی از افسردگی کبیر به افسردگی مالیخولیایی موسوم است که بیمار هیچ گاه از چیزی دلخوش نمی شود. در حدود ۱۵ درصد مبتلایان به افسردگی کبیر دچار افسردگی اوهام اند که معمولاً با خلق و خوی اندوهگین همراه است. مثلاً خود را گناهکار و غیر قابل بخشش تصور می کنند. حدود ۱۵ درصد مبتلایان به افسردگی کبیر نیز دچار روان پریشی می شوند.

logo-enamad logo-samandehi