ثقل سنجی - مهندسی نقشه برداری

ثقل سنجی - مهندسی نقشه برداری

نسخه v۱.۳
<۱۰
نصب فعال
آموزش
دسته
۵
مگابایت
حجم

در اين مجموعه سعي شده است كه معرفي از علم ثقل‌سنجي و لزوم عمليات مربوطه به عمل آيد


 


براي نيل به اهداف ژئودزي و همچنين يك استخوان‌بندي، به منظور تهيه نقشة عمومي يك منطقه يا كشور، به وسيلة تعيين سيستم مختصات دقيق و مناسب يك سري نقطه و ايجاد نقاط مبنا و اتكا براي شبكه‌ها و عمليات با دقت كمتر با توجه به اصل «از كل به جزء رفتن» يا مهار كردن يك سري اندازه‌گيري‌هاي جزئي به وسيله تعدادكمتري اندازه‌گيري اصلي. همچنين براي تعيين حدود و مرزهاي استاني- كشوري- بين‌المللي، خطوط قراردادي با مقياس و معيار عمومي و مشخص جهاني و هماهنگي در اندازه‌گيري‌ها و بالاخره براي تهيه اطلاعات لازم براي رشته‌هاي ژئوفيزيك، نجوم، زمين‌شناسي و علوم جوي و باز هم براي كنترل كارهاي مهندسي و ساختمان با استفاده از شبكه‌هاي ميكروژئودزي، لازم است در هر كشور يا منطقه، شبكه‌بندي‌هاي ژئودزي را به عنوان يك كار اساسي به وجود آورد، تا با وجود اين شبكه‌ها تمام نقشه‌ها، قابل اتصال به يكديگر باشند و هماهنگ و يكنواخت شوند. (شبكه‌هاي مسطحاتي و شبكه‌هاي ارتفاعي)


 برنامه پیش رو مبحث یکی از دروس اصلی رشته نقشه برداری گرایش ژئودزی می باشد که در دوره کارشناسی (لیسانس) تنها به صورت طرح وار و کلی، جهت آشنایی اولیه این درس ارائه میگردد و اکثر اساتید نیز این درس را به طور کامل آموزش نمیدهند.


اما فراموش نکنیم که داشتن دید ثقل سنجی و آشنایی با مباحث و اثرات آن بر طرز فکر و تحلیل های یک مهندس نقشه بردار، از جمله روش هاییست که او را به یک مهندس واقعی نقشه بردار تبدیل میکند.


این آموزش بر اساس گلچین مباحث دانشگاهی که در دوره کارشناسی ارائه می گردد با نیم نگاهی بر کاربرد عملی این درس در عمل و زیرساخت های کشور، توسط اعضای گروه "زندگی با مهندسی" تهیه و تدوین شده است.
 

logo-enamad logo-samandehi