واژه‌نامه‌

  • اطلاعات دستگاه

  • شناسه منحصر به فرد دستگاه

  • حساب کاربری کافه‌بازار

  • خرید درون برنامه‌ای

  • آدرس IP

  • SSL

  • OTP

  • گزارش‌های سرور

اطلاعات دستگاه

کاربر برای دسترسی به سرویس‌های کافه‌بازار نیاز به دستگاهی همچون تبلت یا تلفن هوشمند دارد. هر دستگاه شامل اطلاعات و مشخصه‌هایی مانند شماره اندروید، مدل، برند، تولیدکننده و کد دستگاه، نسخه اندروید، رزولوشن صفحه، چگالی پیکسل صفحه نمایش (DPI) و مشخصه‌های یکتای دستگاه (fingerprint build) است که ما مجموع این مشخصه‌ها را اطلاعات دستگاه می‌نامیم.

شناسۀ منحصربه‌فرد دستگاه

شناسه منحصربه‌فرد دستگاه که ID منحصربه‌فرد جهانی یا UUID نامیده می‌شود، رشته‌ای از نویسه‌هایی است که توسط سازنده در دستگاه تعبیه می‌شود و با استفاده از آن می‌توان هویت یک دستگاه را از سایر دستگاه‌ها تشخیص داد. شناسه‌های مختلف دستگاه یا دائمی‌ و غیرقابل تغییرند یا قابلیت تغییر دارند. یک دستگاه مفروض ممکن است چند شناسه‌ منحصربه‌فرد دستگاه داشته باشد. شناسه‌های منحصربه‌فرد دستگاه را می‌توان برای اهداف مختلف استفاده کرد، از جمله امنیت و شناسایی کلاهبرداری، همگام‌سازی خدماتی مانند صندوق ورودی ایمیل کاربر، به خاطر سپردن تنظیمات برگزیده کاربر و ارائه تبلیغات مرتبط.

حساب کاربری کافه‌بازار

شما می‌توانید با ثبت‌نام در کافه‌بازار و ارائه اطلاعات شخصی (فقط آدرس ایمیل یا شماره تلفن همراه ضروری است) به تمام خدمات ما دسترسی پیدا کنید. اطلاعات حساب کاربر برای تأیید اعتبار او، دسترسی به خدمات کافه‌بازار و محافظت از حساب در مقابل دسترسی غیرمجاز دیگران مورد نیاز است.

خرید درون برنامه‌ای

خرید درون‌برنامه‌ای یعنی کاربر در ابتدا برنامه‌ای را رایگان نصب می‌کند اما در طول استفاده، برای دسترسی به برخی بخش‌های آن باید هزینه‌ای را بپردازد. در خرید درون‌برنامه‌ای هنگام استفاده از برنامه، به صفحۀ پرداخت بازار هدایت می‌شوید و پس از اینکه خرید انجام گرفت، دوباره به محیط برنامه یا بازی بازمی‌گردید و محصول خریداری‌شده برای شما قابل استفاده می‌شود.

آدرس IP

به هر دستگاه متصل به اینترنت یک شماره به نام آدرس پروتکل اینترنتی (IP) تعلق می‌گیرد. این شماره‌ها معمولاً بر اساس تقسیمات جغرافیایی اختصاص داده می‌شود. اغلب می‌توان از یک آدرس IP برای شناسایی کشوری که دستگاه از آن به اینترنت متصل شده است، استفاده کرد.

SSL

(Secure Socket Layer) ارتباط بین کاربر و سایت یا برنامۀ مقصد را رمزگذاری می‌کند تا اطلاعاتی که بین این دو تبادل می‌شود از دسترسی دیگران (مانند کافی‌نت‌ها، ارائه دهندگان خدمات اینترنت و نقاط دسترسی Wi-Fi) در امان بمانند و محافظت شوند. 

OTP

(One Time Password) رمز عبور یک‌بار مصرف روشی برای محاظفت از اطلاعات است تا از سرقت رمز عبور جلوگیری کند. در این روش رمز عبور با استفاده از روش‌های رمزنگاری توليد می‌شود و تنها برای يک بار ورود به سيستم معتبر است.

گزارش‌های سرور

بیشتر وب‌سایت‌ها و برنامه‌ها برخی از فعالیت‌هایی کاربر را ثبت می‌کنند. این “گزارش‌های سرور” معمولاً شامل درخواست صفحات شما، آدرس پروتکل اینترنتی، زبان مورد استفاده، تاریخ و زمان درخواست شما و یک یا چند کوکی است که احتمالاً شما را از سایر بازدیدکنندگان متمایز می‌کند.

وقفه‌ها

به حالتی گفته می‌شود که در آن با بروز مشکلی در تجهیزات سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری (اعم‌از نرم‌افزار کاربردی یا سیستم‌عامل)، بخشی از سامانه به کلی از کار می‌افتد. در اغلب موارد برنامه‌ای که از کار می‌افتد به نظر گیر کرده است.