دسترسی‌ها

برنامه‌ها قابلیت‌های زیادی را برای تلفن همراه یا تبلت شما ایجاد می‌کنند و برای اینکه بتوانند این قابلیت‌ها را ارائه کنند، به برخی از امکانات و اطلاعات دستگاه اندرویدی شما نیاز دارند. بنابراین شما با نصب هر برنامه یا بازی از طریق بازار، مجوز دسترسی‌هایی را به آن برنامه می‌دهید. مجموعه دسترسی‌هایی که هر برنامه به آن‌ها نیاز دارد، در صفحه آن برنامه در بازار قابل‌مشاهده است. همچنین پس از نصب هر برنامه دسترسی‌های آن نمایش داده می‌شود. مجموعه این دسترسی‌ها عبارتند از:

1. خرید درون‌برنامه‌ای (In-app purchases): برنامه می‌تواند از شما بخواهد که درون برنامه خرید انجام دهید.

2. تاریخچه برنامه و دستگاه اندرویدی (Device & app history): برنامه می‌تواند به هر یک از این موارد دسترسی داشته باشد:

 • دسترسی به گزارش: به برنامه اجازه دسترسی به گزارش را می‌دهد.
 • بازیابی وضعیت داخلی سیستم: به برنامه اجازه می‎دهد تا وضعیت داخلی سیستم را بازیابی کند. برنامه‎های مخرب می‎توانند انواع مختلفی از اطلاعات خصوصی و امن را که معمولاً به آن‌ها نیاز ندارند، بازیابی کنند.
 • خواندن تاریخچه و نشانک‌های مرورگر: اجازۀ خواندن تمام نشانک‌های مرورگر و نشانی‌های اینترنتی که در مرورگر مشاهده شده است را به برنامه می‌دهد.
 • بازیابی برنامه‌های در حال اجرا: به برنامه امکان می‌دهد اطلاعات مربوط به کارهای در حال اجرای اخیر و کنونی را بازیابی کند. این ممکن است به برنامه امکان دهد به اطلاعات مربوط به برنامه‌هایی که در دستگاه استفاده می‌شوند دست یابد.

3. تنظیمات اینترنت سیم‌کارت (Cellular data settings): برنامه می‌تواند به تنظیمات اینترنت سیم‌کارت و اطلاعات دریافت شده توسط آن دسترسی داشته باشد.

4. هویت (Identity): برنامه به اطلاعات پروفایل و حساب‌کاربری شما نیاز دارد تا بتواند قابلیت‌های زیر را ایجاد کند:

 • یافتن حساب‌ها در دستگاه: به برنامه اجازه می‌دهد به لیست حساب‌های شناخته‌شده توسط رایانۀ لوحی دسترسی پیدا کند. این ممکن است شامل حسا‌ب‌های ایجادشده توسط برنامه‌هایی که نصب کرده‌اید، باشد.
 • خواندن کارت تماس شما (نام و سایر اطلاعات): به برنامه اجازه می‎دهد اطلاعات نمایه شخصی ذخیره‌شده در دستگاه شما، مانند نام و اطلاعات تماس شما را بخواند. یعنی برنامه می‎تواند شما را شناسایی کند و ممکن است اطلاعات نمایۀ شما را به دیگران ارسال کند.
 • اصلاح کارت تماس شما: به برنامه اجازه می‎دهد تا اطلاعات نمایه شخصی ذخیره‌شده در دستگاه شما، مانند نام و اطلاعات تماس شما را تغییر دهد یا اضافه کند.
 • افزودن یا حذف حساب‌ها: به برنامه اجازه می‎دهد تا عملکردهایی مانند افزودن و حذف حساب‌ها و حذف گذرواژه‎ها را انجام دهد.

5. مخاطبین (Contacts): برنامه می‌تواند از لیست مخاطبین شما استفاده کند تا قابلیت‌هایی چون مشاهده و تغییر مخاطبین را داشته باشد.

 • اصلاح مخاطبین شما: به برنامه اجازه می‌دهد داده‌های مربوط به مخاطبین ذخیره‌شده در رایانۀ لوحی شما، از جمله تعداد تماس‌‌هایی که برقرار کرده‌اید، ایمیل‌هایی که ارسال کرده‌اید یا ارتباطاتی که به هر شکل با مخاطبین خاصی برقرار کرده‌اید را تغییر دهد.
 • خواندن مخاطبین شما: به برنامه اجازه می‌دهد داده‌های مربوط به مخاطبین ذخیره‌شده در رایانۀ لوحی شما، از جمله تعداد دفعات تماس‌هایی که برقرار کرده‌اید، ایمیل‌هایی که ارسال کرده‌اید یا به روش‌های دیگری با افراد خاصی ارتباط برقرار کرده‌اید را بخواند. این به برنامه‌ها امکان می‌دهد داده‌های مخاطب شما را ذخیره کنند و برنامه‌های مخرب ممکن است داده‌های مخاطب را بدون اطلاع شما به اشتراک بگذارند.

6. تقویم (Calendar): برنامه می‌تواند به اطلاعات تقویم دسترسی داشته باشد تا بتواند قابلیت‌های زیر را در اختیار شما قرار دهد:

 • مشاهده مناسبت‌های تقویم و سایر اطلاعات آن
 • افزودن یا ویرایش مناسبت در تقویم، ارسال ایمیل به افراد خاص در مناسبت‌ها و غیره.

7. موقعیت مکانی (Location): برنامه می‌تواند به موقعیت مکانی شما، شامل موارد زیر دسترسی داشته باشد:

 • موقعیت مکانی تقریبی (مبتنی بر شبکه): به برنامه اجازه می‌دهد که موقعیت مکانی تقریبی شما را به دست آورد. این موقعیت مکانی از سرویس‌های موقعیت مکانی که از منابع موقعیت مکانی شبکه‌ای مانند برج‌های سلولی و Wi-Fi استفاده می‌کنند، به دست می‌آید. این سرویس‌های موقعیت مکانی باید در دستگاه شما برای برنامه‌ای که از آن‌ها استفاده می‌کند، فعال و در دسترس باشد. برنامه‌ها ممکن است از آن برای تعیین تقریبی جایی که هستید، استفاده کنند.
 • موقعیت مکانی دقیق (مبتنی بر GPS و شبکه): به برنامه اجازه می‌دهد که موقعیت مکانی دقیق شما را با استفاده از سیستم موقعیت‌یاب جهانی (GPS) یا منابع موقعیت مکانی شبکه‌ای مانند برج‌های سلولی یا Wi-Fi دریافت کند. این سرویس‌های موقعیت مکانی باید در دستگاه شما برای برنامه‌ای که از آن‌ها استفاده می‌کند، فعال و در دسترس باشد. برنامه‌ها ممکن است از آن برای تعیین جایی که هستید، استفاده کنند و ممکن است نیروی باتری بیشتری مصرف کنند.
 • دسترسی به فرمان‌های بیشتر ارائه‌دهنده مکان: به برنامه اجازه می‎دهد تا به فرمان‌های ارائه‎دهنده موقعیت مکانی دیگری دسترسی داشته باشد. این ویژگی ممکن است باعث مختل شدن عملکرد GPS یا دیگر منابع موقعیت مکانی توسط این برنامه شود.
 • دسترسی GPS: به برنامه اجازه می‌دهد که به موقعیت استخراج‌شده از مبدأ شبکه کاربر دسترسی پیدا کند.

8. پیامک (SMS): برنامه می‌تواند به استفاده از سرویس‌های پیام SMS (پیامک) و MMS (پیام‌ چندرسانه‌ای) شما دسترسی داشته باشد. دسترسی به سرویس‌های پیام شامل موارد زیر است:

 • دریافت پیام‌های نوشتاری (پیامک): به برنامه اجازه می‌دهد پیامک‌ها را دریافت و پردازش کند. این یعنی ممکن است برنامه بدون نمایش پیام‌های ارسالی به دستگاه شما، آن‌ها را حذف یا کنترل کند.
 • دریافت پیام‌های نوشتاری (MMS): به برنامه اجازه می‌دهد پیام‌های MMS را دریافت و پردازش کند. این یعنی ممکن است برنامه بدون نمایش پیام‌های ارسالی به دستگاه شما، آن‌ها را حذف یا کنترل کند.
 • خواندن پیام‌های نوشتاری شما (پیامک یا MMS): به برنامه اجازه می‌دهد پیامک‌های ذخیره‌شده در رایانۀ لوحی یا سیم‌کارت شما را بخواند. این ویژگی به برنامه امکان می‌دهد همه پیامک‌ها را صرف‌نظر از محتوا یا محرمانه بودن آن‌ها بخواند.
 • ویرایش پیام‌های نوشتاری شما (پیامک یا MMS): به برنامه اجازه می‎دهد تا در پیام‌های کوتاه ذخیره‌شده در رایانۀ لوحی یا سیم‌کارت بنویسد. ممکن است برنامه‎های مخرب پیام‌های شما را حذف کنند.
 • ارسال پیامک‌ها: به برنامه اجازه می‌دهد پیامک‌ها را ارسال کند. این باعث ایجاد هزینه‌های پیش‌بینی‌نشده می‌شود. برنامه‌های مخرب ممکن است با ارسال پیام بدون تأیید شما هزینه‌هایی را برای شما ایجاد کنند.
 • دریافت پیام‌های نوشتاری (WAP): به برنامه اجازه می‌دهد پیام‌های WAP را دریافت و پردازش کند. این مجوز می‌تواند پیام‌های ارسالی را بدون نمایش به شما حذف یا کنترل کند.

9. دستگاه تلفن (Phone): برنامه می‌تواند به استفاده از دستگاه تلفن و یا تاریخچه تماس آن دسترسی داشته باشد تا قابلیت‌های زیر را ایجاد کند:

 • تماس مستقیم با شماره تلفن‌ها: به برنامه اجازه می‌دهد بدون دخالت شما با شماره‌های تلفن تماس بگیرد. این ممکن است باعث ایجاد هزینه یا تماس‌های پیش‌بینی‌نشده شود. توجه داشته باشید که این به برنامه اجازه نمی‌دهد به برقراری تماس‌های اضطراری بپردازد. برنامه‌های مخرب ممکن است با برقراری تماس بدون تأیید شما هزینه‌هایی را برای شما ایجاد کنند.
 • نوشتن گزارش تماس: به برنامه اجازه می‌دهد گزارشات تماس رایانۀ لوحی شما، از جمله داده‌هایی درمورد تماس‎های ورودی و خروجی را تغییر دهد. برنامه‌های مخرب ممکن است از این ویژگی برای پاک کردن یا تغییر گزارش تماس شما استفاده کنند.
 • خواندن گزارش تماس: به برنامه اجازه می‌دهد گزارش تماس رایانۀ لوحی شما، از جمله داده‌های مربوط به تماس‌های ورودی و خروجی را بخواند. این مجوز به برنامه‌ها اجازه می‌دهد داده‌های گزارش تماس شما را ذخیره کنند و برنامه‌های مخرب ممکن است داده‌های گزارش تماس شما را بدون اطلاع شما به اشتراک بگذارند.
 • ترسیم مجدد مسیر تماس‌های خروجی: به برنامه اجازه می‎دهد تماس‌های خروجی را پردازش کند و شماره‎هایی که باید گرفته شوند را تغییر دهد. این مجوز به برنامه امکان می‌دهد به کنترل، هدایت مجدد یا جلوگیری از تماس‌های خروجی بپردازد.
 • اصلاح کردن حالت تلفن: به برنامه اجازه می‎دهد ویژگی‌های دستگاه را کنترل کند. برنامه‎ای که این مجوز را دارد می‎تواند بدون اطلاع شما تعویض شبکه داشته باشد، رادیوی تلفن را روشن یا خاموش کند و کارهایی از این قبیل را انجام دهد.
 • تماس مستقیم با هر شماره تلفنی: به برنامه اجازه می‎دهد تا بدون دخالت با هر شماره تلفنی از جمله شماره‎های اضطراری تماس بگیرد. برنامه‎های مخرب می‎توانند تماس‌های غیرضروری و غیرقانونی با خدمات اضطراری بگیرند.

10. فایل‌ها، تصاویر و فیلم‌ها (Photos/Media/Files): برنامه می‌تواند به اطلاعات و فایل‌های ذخیره‌شده بر روی دستگاه اندرویدی دسترسی داشته باشد تا قابلیت‌های زیر را برای شما ایجاد کند:

 • حافظه: برنامه به حافظۀ USB دسترسی پیدا می‌کند.
 • دسترسی به سیستم فایل حافظۀ USB
 • مدیریت تنظیمات برگزیده و مجوزها برای دستگاه‌های USB: به برنامه اجازه می‎دهد تا تنظیمات برگزیده و مجوزهای دستگاه‌های USB را مدیریت کند.

11. دوربین (Camera): برنامه می‌تواند به استفاده از دوربین شما دسترسی داشته باشد تا قابلیت‌های زیر را ایجاد کند:

 • گرفتن عکس: به برنامه اجازه داده می‌شود در هر زمان که دوربین فعال است، عکس‌برداری کند.
 • دوربین: دسترسی به دوربین برای فیلم‌برداری و عکس‌برداری.

12.  میکروفون: برنامه می‌تواند به امکان ضبط صدای دستگاه شما دسترسی داشته باشد.

13. مشاهدۀ اتصالات Wi-Fi: برنامه می‌تواند به اطلاعات اتصال Wi-Fi شما، از قبیل روشن یا خاموش بودن و نام دستگاه‌های متصل به آن دسترسی داشته باشد. این دسترسی قابلیت استفاده از اینترنت را برای شما ایجاد می‌کند.

14. دسترسی به تنظیمات بلوتوث: به برنامه اجازه می‎دهد تا رایانۀ لوحی بلوتوث محلی را پیکربندی کرده، دستگاه‌های راه دور را شناسایی کرده و با آن‌ها جفت شود.

15. حسگرهای پوشیدنی و اطلاعات فعالیت (Wearable sensors/activity data): به برنامه اجازه می‌دهد تا به اطلاعات حسگرهای پوشیدنی (از قبیل مانیتور ضربان قلب) دسترسی داشته باشد و اطلاعات خود را در بازه‌های زمانی منظم یا سطوح مشخص فعالیت فیزیکی به‌روزرسانی کند.

16. خواندن وضعیت و شناسۀ گوشی: اجازۀ دسترسی به امکانات مخابراتی گوشی. با این مجوز، برنامه می‌تواند شمارۀ تلفن و شمارۀ سریال گوشی شما را تشخیص دهد.

17. سایر دسترسی‌ها: بعضی از برنامه‌ها می‌توانند به اطلاعات و تنظیمات ویژه دستگاه شما دسترسی داشته باشند. به‌عنوان‌مثال این دسترسی‌ها می‌توانند قابلیت‌های زیر را برای شما ایجاد کنند:

 • خواندن جریان اجتماعی شما: به برنامه اجازه می‌دهد به به‌روزرسانی‌های اجتماعی از طرف شما و دوستان شما دسترسی پیدا کرده و آن‌ها را همگام‌سازی کند. این ویژگی به برنامه اجازه می‌دهد ارتباطات بین شما و دوستانتان در شبکه‌های اجتماعی را، صرف‌نظر از محرمانه بودن آن‌ها بخواند. این مجوز ممکن است در همه شبکه‌های اجتماعی اجرا نشود.
 • نوشتن در جریان اجتماعی شما: به برنامه اجازه می‌دهد به‌روزرسانی‌های اجتماعی از طرف دوستان شما را نمایش دهد. این ویژگی به برنامه اجازه می‌دهد پیام‌هایی را که به نظر می‌رسد از طرف یکی از دوستان شما باشند، ایجاد کند. این مجوز در همه شبکه‌های اجتماعی قابل‌اجرا نیست.
 • خواندن فیدهای مشترک: به برنامه اجازه می‎دهد تا جزئیات مربوط به فیدهای همگام شده کنونی را دریافت کند.