lichess • Free Online Chess

lichess • Free Online Chess

نسخهٔ ۷.۱۶.۰
+۵۰ هزار
نصب
تفننی
دسته‌بندی
۳۶ مگابایت
حجم
lichess • Free Online Chess

lichess • Free Online Chess

lichess.org
نسخهٔ ۷.۱۶.۰
+۵۰ هزار
نصب
تفننی
دسته‌بندی
۳۶ مگابایت
حجم

تصاویر برنامه

معرفی برنامه

جزئیات بیشتر

لیچس، یک بازی برای عاشقان شطرنج

بازی lichess در فوریه ۲۰۱۵ برای اندروید عرضه شد و به خاطر امکانات بی‌نظیری که در اختیار عاشقان شطرنج گذاشت به سرعت به یکی از محبوب‌ترین بازی‌های شطرنج تبدیل شد. حالا در این بازی روزانه بیش از ۱۵۰ هزار نفر شطرنج بازی می‌کنند و این عدد روز‌به‌روز در حال افزایش است.

 اگر عاشق شطرنج بازی کردن هستید و یا می‌خواهید آن را یاد بگیرید و به یک شطرنج‌باز حرفه‌ای تبدیل شوید، این گیم بهترین انتخاب است. پس آماده باشید، حالا زمان آن رسیده است که به ذهن حریف خود نفوذ کنید و حرکت بعدی‌اش را حدس بزنید.

 

گرافیک و امکانات ظاهری بازی

لیچس مخصوص عاشقان شطرنج است. در این بازی یک زاویه دو بعدی از صفحه شطرنج را می‌بینید که تمام آنچه برای یک بازی حرفه‌ای شطرنج لازم است را در اختیار شما قرار می‌دهد. برای بررسی دقیق‌تر امکانات ظاهری، لیست زیر را ببینید:

 • ‌مهره‌ای که آن را انتخاب می‌کنید تا حرکتش بدهید، بزرگتر از بقیه می‌شود. به این‌ترتیب مطمئن می‌شوید که خطایی رخ نداده و اشتباها یک مهره دیگر را برنداشته‌اید. 
 • آخرین مهره‌ای که در بازی حرکت داده‌ شده با یک هایلایت نشان داده‌ می‌شود. پس هیچ چیزی از چشم‌تان دور نمی‌ماند و اگر لحظه‌ای حواس‌تان از بازی پرت شود، سردرگم نمی‌شوید.
 • مقصد مهره‌های انتخابی نشان داده می‌شود. یعنی وقتی یک مهره را انتخاب کنید، می‌توانید تمام خانه‌هایی را که آن مهره می‌تواند در آن قرار بگیرد را ببینید. 
 • مختصات صفحه شطرنج در حاشیه صفحه نشان داده می‌شود. ( از A تا H و از ۱ تا ۸)
 • تاریخچه حرکاتی که از اول بازی توسط شما یا حریف‌تان انجام شده است نمایش داده می‌شود. 
 • می‌توانید در قسمت تنظیمات مهره‌‌ها را نامرئی کنید. این حالت برای افرادی است که می‌خواهند تمام بازی را تجسم کنند. 
 • حدود ۳۰ طرح (تم) مختلف جذاب برای صفحه شطرنج وجود دارد که می‌توانید با توجه به سلیقه‌ خودتان هر کدام را که دوست داشتید، انتخاب کنید. 
 • حدود ۳۰ مدل مهره وجود دارد که ظاهر آن‌ها به‌کلی با‌هم فرق دارد. پس هر کدام را که دوست دارید انتخاب کنید. همچنین می‌توانید بجای مهره‌ها از حروف استفاده کنی. به طور مثال در این حالت به‌جای تصویر اسب، حرف k را می‌بینید (knight)

 

حالت‌های مختلف بازی

بازی لیچس شطرنج با بیش از ۱۵۰ هزار کاربر روزانه، حالت‌های مختلفی مثل آنلاین و آفلاین و یا تک‌نفره، روبوت و گروهی دارد. در این بازی می‌توانید با دوستانتان یا بازیکنانی از نقاط مختلف دنیا، آنلاین chess بازی کنید. حالا ببینیم حالت‌های جذاب این بازی، چه چیزهایی هستند:

 

شطرنج آنلاین رایگان

فرقی نمی‌کند که در چه سطحی قرار دارید، در شطرنج آنلاین lichess می‌توانید با افراد هم سطح خودتان در سراسر دنیا رقابت کنید. در این بازی بر اساس امتیازی که بدست می‌آورید سطح بازی شما بالا یا پایین می‌رود و به بازیکنانی وصل می‌شوید که در سطح مشابه خودتان هستند. به‌این‌ترتیب با خیال راحت مطمئن می‌شوید که عدالت در این بازی رعایت می‌شود و می‌توانید به راحتی در آن پیشرفت کنید. 

در صفحه اصلی لیچس شطرنج می‌توانید با انتخاب یکی از حالت‌های مورد علاقه‌‌تان در شطرنج به سرعت به بازیکنان دیگر متصل شوید و به جنگ با ذهن آن‌ها بروید؛ پس تمرکز کنید و تمام حرکات آن‌ها را زیر نظیر بگیرید تا بهترین استراتژی را برای غلبه بر آن‌ها پیدا کنید. مهم‌ترین چیز در شطرنج این است که هیج‌وقت نا امید نشوید، حتی یک سرباز ساده می‌تواند به وزیر تبدیل شود؛ به شرط اینکه بدانید چطور هدایتش کنید.

 

تورنمنت

یکی از هیجان‌انگیزترین و حساس‌ترین بازی‌های موجود در لیچس شطرنج، مسابقات یا تورنمنت‌های آن است. در این مسابقات که در مدت زمان محدودی برگزار می‌شود، بهترین افراد این بازی حضور پیدا می‌کنند. این یک فرصت عالی برای این است که بدرخشید و سطح خودتان را محک بزنید. به یاد داشته باشید که برای پیروزی در بازی شطرنج نیازی نیست عالی باشیید، فقط کافی است از حریف خود بهتر عمل کنید.

 

lichess آفلاین

اگر به اینترنت دسترسی ندارید و یا نمی‌خواهید در رقابت‌های آنلاین شرکت کنید، نگران نباشید؛ این بازی فکر همه‌چیز را کرده است. فقط کافی است به قسمت بازی با کامپیوتر بروید و با یک هوش‌مصنوعی بازی کنید. در این حالت سبک دلخواه خود را انتخاب کنید و همچنین سطح حرفه‌ای بودن کامپیوتر را مشخص کنید و سپس وارد بازی شوید. این کار می‌تواند یک تمرین خوب باشد تا برای حضور در رقابت‌های آنلاین آماده شوید و با قدرت بیشتری با بازیکنان آنلاین رو‌به‌رو شوید. 

در حالت آفلاین بازی lichess‌ می‌توانید با دوستان خود بازی کنید. این بازی یک صفحه‌ شطرنج را در اختیارتان می‌گذارد که مهره‌های آن با توجه به دید هر کس به سمت خودش تنظیم شده است. پس همه‌چیز آماده است تا یک رقابت حساس با دوست خود را شروع کنید و برای مات کردن او آماده شوید.

 

حالت‌های متفرقه

حالت‌های مختلف بازی لیچس شطرنج بسیار هیجان‌زده‌‌تان می‌کند. محبوب‌ترین حالت بازی شطرنج، همان حالت کلاسیک و معروف آن است؛ اما اگر چالش بیشتری می‌خواهید و به دنبال بازی‌هایی با قوانین متفاوت هستی، در لیچس معروف‌ترین حالت‌های بازی شطرنج پیش‌ روی شما است. 

 • Crazy house: یک بازی شطرنج دیوانه‌وار است. در این حالت هر کدام از مهره‌های حریف را که بگیرید، آن مهره مال شما می‌شود و می‌توانید هر زمان که دوست داشتید آن را وارد بازی کنید. 
 • Chess 960: در این حالت مکان قرارگیری مهره‌های بازی متفاوت است. مثلا فیل‌ها در دو گوشه هستند و اسب‌ها کنار یکدیگر.
 • King of the hill: در این حالت باید شاه را به مرکز زمین برسانید تا برنده شوید. البته قوانین عادی بازی‌هم وجود دارند. یعنی می‌توانید حریف را کیش و مات کنید. 
 • Three check: در این حالت باید شاه حریف را سه بار کیش کنید، تا برنده شوید.
 • Antichess: در این حالت شاه هیچ قدرتی ندارد و یک مهره معمولی است. همچنین اگر در موقعیت «گرفتن یا زدن» یک مهره قرار بگیرید، نمی‌توانی هیچ انتخاب دیگری داشته باشید و باید حتما آن را بگیرید. برنده کسی است که تمام مهره‌های حریف را بگیرد. 
 • Atomic: در این حالت از بازی هر مهره‌ای که بگیرید تمام‌ مهره‌های اطرافش را به شعاع یک مربع منفجر می‌کند.
 • Horde: در این حالت تیم سفید دارای ۳۶ سرباز است و مهره دیگری ندارد و تیم سیاه باید آن‌ها را نابود کند.
 • Racing kings: در این حالت اگر شاه خود را به انتهای صفحه برسانید برنده می‌شوید

 

امکانات جذاب بازی شطرنج لیچس (Lichess)

این بازی، هم فال است و هم تماشا. هم یادگیری و آموزش شطرنج دارد و هم سرگرمی‌های مختلف مثل پازل یا تماشای دیگر بازی‌های در تلویزیون لیچس. ابزار آنالیز این گیم نیز در نوع خود بسیار کارآمد و خاص است. در ادامه بیشتر درباره این‌ها با هم صحبت می‌کنیم:

 

آموزش و یادگیری

یادگیری شطرنج مثل یادگیری زندگی است، می‌فهمید که در هر شرایطی بهترین حرکت چیست. از طرفی دیگر دنیای تاکتیک‌های شطرنج آنقدر جذاب است که آن را به یک بازی فوق‌العاده و سرگرمی مفید تبدیل می‌کند. در بازی شطرنج لیچس می‌توانید آموزش‌های خوبی را پیدا کنید که برای هر سطحی مناسب هستند. از نحوه حرکت مهره‌ها گرفته تا پیچیده‌ترین تاکتیک‌هایی که هر شطرنج‌باز قدرتمندی را به زانو در می‌آورد در این آموزش‌ها وجود دارد. 

آموزش کامل دفاع فرانسوی، دفاع سیسیلی، بهترین حرکات در شروع بازی و تمام آن چیزی که برای استاد شدن در این بازی نیاز دارید، در لیچس شطرنج پیدا می‌شود. در شطرنج همیشه چیزی برای یادگیری وجود دارد؛ چون این بازی قلمرو ذهن است و هیچ‌گاه محدود نمی‌شود. پس از قسمت آموزش‌های این بازی استفاده کنید و بهترین استراتژی‌های شطرنج را یاد بگیرید.

 

پازل‌

در بازی شطرنج لیچس کلی پازل وجود دارد که حل کردن آن‌ها یک چالش بسیار جذاب است. این پازل‌ها معروف‌ترین پازل‌های شطرنج دنیا هستند که حالا شما هم می‌توانید آن‌ها را در اختیار داشته باشید و برای حل کردن‌شان تلاش کنید. وظیفه شما در این قسمت پیدا کردن بهترین حرکت ممکن در شرایط فعلی است. مهره‌ها در شرایطی پیچیده قرار دارند و آخرین حرکت بازی با هایلایت در صفحه مشخص شده است؛ پس تلاش کنید تا بهترین حرکت را انجام دهید.

این پازل‌ها هیچ‌وقت به انتها نمی‌رسند، با دانلود لیچس شطرنج به دنیای بزرگی از آن‌ها وارد می‌شوید که مطابق با هر سطحی طراحی شده‌اند؛ و به‌ صورت روزانه به بازی اضافه می‌شوند. این فکر خوبی است که قبل از شروع هر بازی، «پازل روز» را حل کنید و با ذهنی آماده به سراغ نبرد با حریفان خود بروید.

 

آنالیز

با ابزار آنالیز لیچس شطرنج بهترین حرکت‌های دنیا در موقعیت‌های مختلف را بررسی کنید. در این قسمت یک صفحه شطرنج در اختیار شما گذاشته می‌شود که در زیر آن لیستی از بهترین حرکت‌های دنیا در شرایط مختلف نمایش داده می‌شود. این قسمت بهترین مکان برای پیدا کردن یک استراتژی قدرتمند یا بهبود آن است. پس شیوه‌ بازی خودتان را در صفحه پیاده کنید و با آمار دقیق بررسی کنید که تکان دادن هر مهره چه تاثیری در برد یا باخت شما دارد.

 

تلویزیون لیچس

در تلویزیون لیچس بهترین بازی‌های دنیا را به صورت آنلاین تماشا کنید و سبک بازی افراد مختلف را زیر نظر بگیرید. یکی از بهترین راه‌ها برای تمرین شطرنج تماشای بازی‌های آنلاین است؛ پس وارد این قسمت شوید و خودتان را جای افرادی قرار بدهید که در حال بازی‌اند و اشتباهات‌شان را بررسی کنید. 

 

دانلود لیچس شطرنج از بازار

شطرنج قدرت بینایی ذهن را افزایش می‌دهد. وقت آن رسیده است تا بازی lichess را از بازار دانلود کنید و به دنیای حرفه‌ای شطرنج پا بگذارید. در مورد سلامت و امنیت این بازی خیالتان کاملا راحت باشد؛ چون سپر امنیتی بازار تمام بازی‌ها و برنامه‌ها را بررسی می‌کند تا شما در استفاده از آن‌ها دچار کوچکترین مشکلی نشوید. 

 

سوالات متداول

چگونه در لیچس شطرنج مسابقه درست کنیم؟

در منو اصلی بازی بر روی گزینه create game بزنید و شرایط دلخواه‌ مانند زمان و حالت بازی را تنظیم کنید و بازی را شروع کنید. 

معنی ۱۰ + ۱۰ در بازی چیست؟ 

عدد سمت چپ نشان‌‌دهنده زمان بازی (به دقیقه) است و عدد سمت راست زمانی است که پس از انجام هر حرکت به زمان کل تو در بازی اضافه می‌شود (به ثانیه). 

نظرات کاربران - ۷۷۹ رأی
۴.۷ از ۵
۵
۴
۳
۲
۱
MAHDI_M_
MAHDI_M_
۱۴۰۱/۰۶/۰۴
من با دوستام هر روز بازی میکنم هممون راضیم دست سازندش درد نکنه
عباس
عباس
۱۴۰۱/۰۶/۰۴
عالی
ناجی
ناجی
۱۴۰۱/۰۵/۲۸
من ۷ ساله دارم با این نرم افزار بازی می‌کنم، هنوز قسمت هایی هست که تازه کشف می‌کنم. برای بازی کردن و پیشرفت شطرنج عالی هست