فرهنگ پارسی سره

فرهنگ پارسی سره

نسخه ۱.۱
+۲۰۰
نصب فعال
کتاب‌ها و مطبوعات
دسته
۱۰۰۴
کیلوبایت
حجم

بن مایه هر زبان را دستور زبان‌های آن می‌سازند و چنانچه این بن‌مایه دچار لغزش شود امیدی به استواری آن زبان نمی‌توان داشت؛ از این روست که برای پاسداری از زبانمان باید دستور زبان فارسی را از گزند دور نگه داریم. پارسی سره، آن گونه از زبان پارسی است که تهی از هر گونه واژگان بیگانه باشد. زبان فارسی کنونی بازماندهٔ زبانی است کهن، که شاید هم‌اکنون کم تر از پنج درصد از آن دست نخورده و سره مانده باشد. ولی این گفته به معنی آن نیست که نود و پنج درصد دیگر از آن زبان‌های بیگانه و جدا از آن زبان کهن است. شاید گفتن این که بخش بزرگی از زبان فارسی کنونی را شالودهٔ همان زبان ساخته‌است خرسندتان کند.

زبان فارسی دچار دگرگونی‌های بسیاری بوده‌است که یکی از چرایی‌های آن پیوند نزدیک با مردمان دیگر به دلیل گسترش ایران از یونان تا هند و دیگری فتح ایران توسط اعراب و مغولان است که آن را تا مرز نابودی کشاند؛ و اگر تلاش بزرگانی چون فردوسی نامدار که خطر نابودی همیشگی فرهنگ ایرانی را با از میان رفتن زبان فارسی حس کردند نبود، بی‌گمان نابودی زبان پارسی رخ می‌داد.
واژه نامه ای که در پیش رو دارید دارای 5311 لغت بوده که به گردآوردی واژگان پارسی سره پرداخته است ولی هر چند هنوز لغاتی هستند که در این واژه نامه گنجانده نشده اند.


منابع: http://parsdown.ir/parsi-dictionary
با تشکر فراوان از سایت پارس دان و گروه علمی تک

logo-enamad logo-samandehi