۱۰
نصب فعال
مذهبی
دسته
۶
مگابایت
حجم

از وادی هایی که فرد سالک را متوقف می کند و در واقع از جمله موانع سیر است، غافل بودن فرد و موضوع غفلت از یاد خداست، در برخورد با این معضل، علمای ربانی بحث محاسبه و مراقبه را مطرح نموده اند.

در معنی مراقبه و اهمیت این موضوع علامه طباطبایی (رحمت الله) نیز می فرمایند: مراقبه یعنی توجه باطنی انسان به خدا و روی نگرداندن از آن در همه احوال است. مراقبه کمالی است که انسان را به مقصد نزدیک، بلکه به مقصد می رساند. مراقبه این است که انسان در اوقات بیداری از اول صبح تا هنگام خواب از یاد خدا غافل نباشد و تمام گفتار و کردارش برای خداوند متعال و جلب رضای او باشد، او را در همه جا حاضر و بر کارهای خود ناظر بداند و خویشتن را در محضر او بیابد. در روایت آمده است: کلید اشیا در مراقبه است، تا مراقبه نباشد و درست صورت نگیرد بقیه کارها و دستورات در سیر و سلوک بی اثر است. همچنین مرحوم میرزا جواد آقا ملکی تبریزی رحمت الله می فرمایند: سالک راه خدا را بعد از توبه، لازم است از مشارطه، مراقبه و محاسبه، در اول صبح، مشارطه با نفسش نماید، مشارطه شریک و سهیم در عز و نفس سرمایه ها، و در عرض روز تا وقت خواب را مراقبه کامل، و در وقت خواب محاسبه کامل از تمام آنچه در این مدت صرف کرده است بنماید. و مقصود از این سه عمل، عبارت است از:

 

مشارطه: با خود شرط کردن است که در آن روز گناهی انجام نشود.

مراقبه: مراقبت و مواظبت از اعمال است که برای غیر خدا انجام ندهد و خطایی از او سر نزند و اصطلاحاً غافل نباشد.

محاسبه: در آخر وقت و هنگام خواب، نسبت به تمام اعمال روزانه خود یک مرور کلی و حساب ویژه انجام دادن است.

آنچه که از آیات و روایات برمی آید، از جمله فواید محاسبه نفس این است که وقتی انسان به لغزش های خود پی می برد، فوراَ آنها را جبران می کند و نمی گذارد آثار آنها در روح و روانش باقی بماند. اگر انسان خود را مورد محاسبه قرار ندهد، متوجه نمی شود که چقدر گناه کرده است، و وقتی به گناهان خود توجه نکرد، آن گناهان در روح او اثر می گذارند و با هر نقطه سیاهی در دلش پدید آید تا جایی که با افزایش گناهان، سیاهی و تاریکی، دل را فرا می گیرد و چه بسا که نقطه ای نورانی در آن باقی نمی ماند.

با توجه به مواردی که در بالا پیرامون محاسبه نفس اشاره شد، سعی شده است که نرم افزاری با عنوان محاسبه اعمال روی دستگاه های موبایلی که از سیستم عامل اندروید پشتیبانی می کنند، پیاده سازی شود.

قابلیت هایی که این نرم افزار دارد از قرار ذیل می باشد:

_ کاربر می تواند در نرم افزار نصب شده در گوشی موبایل گناه جدیدی را به لیست گناهان اضافه نماید. هم چنین آیات و احادیثی را نیز می تواند خودش به اطلاعات موجود در پایگاه داده ها اضافه نماید.

_ این نرم افزار می تواند برای افراد با درجه ایمان متفاوت نیز به کار رود که در نتیجه آن کاربر می تواند لیستی از گناهان دلخواهش جهت تمرکز روی امر محاسبه و و مراقبه به وجود آورد. برای این کار کاربر در صفحه اولیه لیست تمام گناهان را برایش قابل مشاهده است، در صورتی که گزینه "رایج" در پایین گناه مورد نظر خود را انتخاب نمایید، این گناه و اطلاعات همراهش به لیست "رایج" اضافه می شوند که بعداً می تواند گناهان دلخواهش را در این لیست مشاهده کند. به علاوه کاربر می تواند گناهان موجود در این لیست را تغییر دهد یا اضافه و کم کند.

_ کاربر می تواند معنی و توضیح و احادیث مربوط به هر گناه را در صورت ذخیره بودن در پایگاه داده، مشاهده نماید.

_ کاربر می تواند هر کدام از گناهان موجود در لیست اولیه گناهان را به همراه اطلاعات مربوط به آن حذف یا ویرایش نماید.

_ این نرم افزار می تواند به مقایسه اعمال شخص نسبت به اعمال روز، هفته و ماه گذشته اش را با کشیدن نمودار، بپردازد.

_ کاربر می تواند با مشخص نمودن بازه زمانی نمودار گناهان انجام شده در آن دوره را مشاهده نماید.

_ کاربر می­تواند با مشخص نمودن دوره های زمانی در سیستم پیام هایی شامل احادیث ثبت شده برای گناه/ گناهان انجام شده را جهت عدم تکرار انجام آنها دریافت نماید.

 

_ کاربر می تواند رمز عبور جهت ورود به نرم افزار و حفظ محرمانگی اسرار را ایجاد نماید.

logo-enamad logo-samandehi