غزلیات مولانا

غزلیات مولانا

نسخهٔ ۱
+۱۰۰
نصب
سرگرمی
دسته‌بندی
۶ مگابایت
حجم
غزلیات مولانا

غزلیات مولانا

پویش رسانه
نسخهٔ ۱
+۱۰۰
نصب
سرگرمی
دسته‌بندی
۶ مگابایت
حجم

تصاویر برنامه

معرفی برنامه

جزئیات بیشتر

مولانا از معروف ترین شاعران فارسی زبان ایرانی است. لقب مولودی در قرن های بعد برای او به کار رفته و از بعضی از اشعارش تخلص او را « خاموش» در نظر گرفته اند. مولانا در ششم ربیع الاول سال ۶۰۴ هـ.ق در شهر بلخ به دنیا آمد و دلیل شهرتش به "روم" طول اقامت او در شهر قونیه که اقامتگاه اکثر عمر و مدفن اوست ، می باشد. مولانا تحت نظر پدر شروع به یادگیری علوم مختلف کرد. مولانا پس از مرگ پدر یادگیری مباحث عرفانی را ادامه داد.


مولانا در ۳۷ سالگی عارف و دانشمند دوران خود شد و مریدان و مردم از وجودش بهره مند بودند تا این که شمس تبریزی در ۱۶ ماه آذر ۶۲۳ نزد مولانا رفت و مولانا شیفته او شد و آنقدر او را واله و شیدا کرد که درس را کنار گذاشت و به شعر و دف پرداخت و از آن هنگام طبع ظریف او در شاعری شکوفا شد و به سرودن اشعار پر شور و حال عرفانی پرداخت. شمس تبریزی خورشیدی بود که زندگی مولانا را روشن کرد و به آن گرما بخشید. به این دلیل که به لحاظ شخصیتی مولانا را دگرگون ساخت. کسی که جز محراب و منبر جایی را نمی ستود به یک باره به رقص و سماع عاشقانه روی آورد. شمس تبریزی نه تنها مکتب فکری مولانا را تغییر داد بلکه او را به وجد آورد.


شعرهای مولانا به دو بخش تقسیم می شود: اول منظومه معروف است که از مشهورترین کتاب های زبان فارسی است و آن را "مثنوی معنوی" نامیده است. قسمت دوم اشعار مولانا مجموعه بسیار قطوری است شامل نزدیک صد هزار بیت غزلیات و رباعیات ، که در پایان اکثر غزلیات ، نام شمس تبریزی را برده و به همین جهت به " کلیات شمس تبریزی" یا "کلیات شمس" معروف است. البته گاهی هم در غزلیات ، "خاموش" نیز تخلص کرده است. از دیگر آثار مولانا "مجموعه مکاتیب" او و "مجالس سبعه" شامل مواعظ اوست.


مولانا بعد از مدتها بیماری در پی تبی سوزان در غروب یکشنبه ۵ جمادی الآخر ۶۷۲ قمری درگذشت. آرامگاه مولانا مکانی بسیار دیدنی که قبل از عصر مدرنیته بوجود آمده است. مولانا قلب قونیه را در دستانش گرفته و خودش را فدای گردشگران و علاقه مندان شعر و ادب دنیا کرده است. مراسم ویژه بزرگداشت مولانا از ۷ تا ۱۷ دسامبر هر سال در قونیه برگزار می شود.


اپلیکیشن غزلیات مولانا مجموعه ای از زیباترین غزلیات مولانا را گرد آورده است. اگر از علاقمندان به مولانا و غزلیات او هستید ، اپلیکیشن غزلیات مولانا به صورت رایگان در اختیار شما علاقمندان است. اپلیکیشن غزلیات مولانا با طراحی کاربردی قابلیت جستجو ، منوی علاقمندی و به اشتراک گذاری غزلیات مولانا را در اختیار شما کاربران قرار می دهد.


ویژگی های اپلیکیشن غزلیات مولانا :


** مجموعه ای از بهترین غزلیات مولانا

** به اشتراک گذاری غزلیات مولانا

** جستجو در میان غزلیات مولانا

** حجم مناسب

** طراحی کاربردی


منبع: https://www.talab.org/

نظرات کاربران - ۰ رأی
۰ از ۵
۵
۴
۳
۲
۱