Clubhouse – کلاب هاوس

Clubhouse – کلاب هاوس

error این برنامه به دستور کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، از حالت انتشار خارج شده است

نصب +۲۰۰ هزار
دسته‌بندی شبکه‌های اجتماعی
Clubhouse – کلاب هاوس

Clubhouse – کلاب هاوس

Alpha Exploration Co.

error این برنامه به دستور کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، از حالت انتشار خارج شده است

نصب +۲۰۰ هزار
دسته‌بندی شبکه‌های اجتماعی

معرفی برنامه

با کلاب هاوس اندروید (Clubhouse) بشنوید و شنیده شوید

حتما در مورد کلاب هاوس اندروید شنیده‌اید؛ البته بعید به نظر می‌رسد که هنوز در این شبکه اجتماعی عضو نشده باشید. این شبکه اجتماعی به‌خاطر مدل و پلتفرم جدیدش، در مدت‌زمان کمی توانست شهرت بسیاری کسب کند. این شهرت به دلیل اختصاصی و انحصاری‌بودنش هم بوده است. کاربران برنامه clubhouse می‌توانند ساعت‌ها به‌صورت صوتی با هم، به گفتگو و شبکه‌سازی بپردازند.

کلاب هاوس برنامه‌ای برای شنیدن است. تصور کنید که دارید به تماس تلفنی اشخاص دیگر گوش می‌کنید؛ اما قانونی و با آگاهی افراد. در این برنامه، افراد در اتاق‌های مختلف درباره موضوعات متفاوتی به گفتگو می‌پردازند که شما هم می‌توانید صحبت‌های افراد را حول موضوعاتی که به آن‌ها علاقه دارید، دنبال کنید. البته این برنامه امکانات و فواید دیگری هم دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

 

کلاب هاوس اندروید؛ کی و از کجا؟

برنامه clubhouse، ابتدا توسط «پل‌دیویسون» و «روهان‌ست» در پاییز ۲۰۱۹ به عنوان اپلیکیشنی برای پادکست‌ها با عنوان Talkshow طراحی شده بود؛ اما در مارس ۲۰۲۰ به clubhouse  تغییر نام داد و برای عرضه عمومی آمده شد. شهرت این برنامه در اوایل همه‌گیری کرونا شکل گرفت و بیش از ۶۰۰ هزار کاربر جذب کرد. البته این در حالی بود که در ابتدا ثبت ‌نام برای عموم آزاد نبود و کلاب هاوس برای اندروید هم وجود نداشت.

بعد از مدتی، زمانی که این برنامه حدود ۲ میلیون کاربر فعال داشت، نصب کلاب هاوس اندروید هم فعال شد. میزان دانلود این برنامه در ابتدای فوریه ۲۰۲۱ حدود ۳.۵ میلیون نصب بود که این تعداد در ۱۵ فوریه به ۸.۱ میلیون رسید. دلیل این رشد و شهرت فوق‌العاده در این زمان کوتاه، استفاده افراد مشهوری مثل ایلان‌ماسک، مارک‌زاکربرگ و بیل‌گیتس از این برنامه بود.

جالب است بدانید زمانی که ثبت ‌نام در این برنامه فقط به‌صورت دعوت‌نامه‌ای امکان‌پذیر بود، دعوت‌نامه‌ها از سوی افراد در پلتفرم‌های فروشگاهی مختلف با رقم‌های بالایی به فروش می‌رسید. این اتفاق در ایران هم افتاد و دعوت‌نامه این اپلیکیشن به‌ازای هر دعوت با قیمت‌های متفاوتی فروخته می‌شد.

 

چرا کلاب هاوس اندروید؟

در این رسانه اجتماعی مبتنی‌بر صدا، شما می‌توانید در هزاران اتاق گفتگو که درباره موضوعات مختلف در حال صحبت هستند، شرکت کنید. افراد حاضر در این اتاق‌ها، عموما افراد متخصص، مشهور، آگاه و مطرح هستند. البته باید امیدوار باشید که این‌طور باشد؛ زیرا اتاق‌هایی هم هستند که کاربران در آن مافیا بازی می‌کنند! انتخاب اتاق‌های گفتگو با شماست و می‌توانید موضوعات مورد علاقه خود را انتخاب کنید. موضوعات مطرح‌شده، گسترده و بدون محدودیت هستند.

فضای کلاب هاوس اندروید و گفتگوها در آن، عموما تخصصی است. شاید بتوان آن را شبیه به لینکدین دانست؛ اما همه‌چیز صوتی است. شما می‌توانید آزادانه به مذاکراتی که می‌خواهید گوش دهید یا از آن خارج شوید. در این برنامه می‌توانید به‌سادگی انتخاب کنید که صحبت‌هایی که می‌شنوید، مورد نیاز شما هست یا خیر؛ در آن میزگرد بمانید یا آن را ترک کنید. البته این‌روزها شاهد اتاق‌هایی با موضوعات عمومی هم در کلاب هاوس اندروید هستیم.

در این برنامه شما می‌توانید روابط اجتماعی واقعی را در یک شبکه اجتماعی شبیه‌سازی کنید. شبکه بسازید؛ توانایی‌ها و دانش خود را با دیگران به اشتراک بگذارید؛ دوستی‌های خود را عمیق‌تر کنید؛ پروژه‌های خود را معرفی کنید؛ با افراد مشهور و متخصص به بحث و گفتگو بنشیند و بسیاری از مدل‌های تعامل را تجربه کنید. جذابیت این برنامه، پیش‌بردن تعاملات روزمره از طریق گوشی هوشمندتان است.

 

منعطف اما بدون تصویر و ویدیو

در این شبکه اجتماعی منتظر دیدن هیچ فیلم و تصویری از افراد نباشید. تنها تصویری که خواهید دید، عکس پروفایل آدم‌هاست. این اپ جایی برای خلاقیت است؛ جایی برای ارتباط با افراد مشهور و مطرح دنیا. در این‌جا فقط صدا خواهید شنید. هیچ‌کس دیگری را نمی‌بیند، هیچ ویرایش و جلوه‌ صوتی در این میان وجود ندارد. فقط به صداها و مکالمات جذاب و شگفت‌انگیز گوش دهید. همه‌چیز رئالِ رئال است!

بعد از دانلود کلاب هاوس، با اتاق‌های مختلفی روبه‌رو خواهید شد. ممکن است یکی از اتاق‌ها با توجه به افراد حاضر در آن و موضوع، کاملا رسمی باشد و تنها یک یا دو نفر در آن صحبت کنند. فضایی مانند یک کنفرانس علمی را تجسم کنید؛ اما این احتمال هم وجود دارد که وارد اتاقی شوید که چند دوست در یک زمینه در حال گپ‌وگفت باشند و فضایی کاملا دوستانه در جریان باشد؛ موضوع بحث، بستگی افراد تشکیل‌دهنده اتاق دارد.

 

برنامه clubhouse، از ورود تا استفاده

در حال حاضر برای ثبت ‌نام دیگر نیاز به دعوت‌نامه ندارید. بعد از دانلود برنامه کلاب هاوس برای اندروید، پروسه ثبت نام زمان زیادی از شما نخواهد گرفت. بعد از ورود لازم است شماره موبایل و اسم واقعی‌تان را وارد کنید. بعد به شماره موبایلتان لینکی پیامک خواهد شد تا از طریق آن ثبت ‌نام خود را تکمیل کنید. بعد از ورود از طریق لینک، می‌توانید ایمیل خود را ثبت و در صورت بروز مشکل، اکانت خود را بازیابی کنید.

اگر فرصت ندارید یا به هر دلیلی نمی‌خواهید از ابتدا در کلاب هاوس اندروید اکانت بسازید، به‌راحتی می‌توانید حساب کاربری توئیتر خود را به این اپلیکیشن وصل کنید تا به‌صورت خودکار، اطلاعات حساب توئیتر شما به این اپلیکیشن منتقل شود؛ خواهید دید که حتی عکس پروفایلتان را هم نشان خواهد داد. بعد از تکمیل اطلاعات کاربری، می‌توانید اجازه دسترسی به مخاطبین خود را هم صادر کنید تا به‌سادگی با دوستانتان در ارتباط باشید.

بعد از ورود به فضای برنامه، در صفحه اصلی لیستی از موضوعات مکالمه به شما نمایش داده می‌شود. حالا موضوع یا موضوعات مورد علاقه خود را از میان موضوعات عمومی مثل موسیقی، مدیتیشن و ورزش تا اخبار، عدالت اجتماعی و موضوعات تخصصی درباره کسب وکارها انتخاب کنید.

 

روم خودتان را بسازید

اگر نمی‌توانید دقیقا موضوعی را که می‌خواهید پیدا کنید، پس دست‌به‌کار شوید؛ اتاقتان را راه‌اندازی و امثال خودتان را به آن دعوت کنید. حتما افرادی را هم پیدا خواهید کرد که در حوزه مورد علاقه شما فعال و آگاه هستند. هر چه بتوانید افراد و موضوعات درست‌تری را انتخاب کنید، احتمال ترغیب افراد به حضور در اتاق گفتگوی شما بیشتر می‌شود؛ افرادی که عاشق موضوعات مشترک با شما هستند.

حضور این افراد در لیست دوستانتان، کمک خواهد کرد تا این برنامه اتاق‌هایی را که درباره موضوع مورد علاقه شماست به شما پیشنهاد دهد. شاید به نظرتان شبیه گوش‌کردن به پادکست باشد؛ اما این‌طور نیست. در کلاب هاوس اندروید همه‌چیز منعطف و مربوط به شما و افراد داخل اتاق گفتگو است.

قرار است در این شبکه اجتماعی دوستان زیادی پیدا کنید؛ از هر طبقه،‌ تخصص یا حتی کشوری. در clubhouse هم می‌شنوید و هم شنیده می‌شوید. در هر اتاقی می‌توانید نظرات خود را به اشتراک بگذارید؛ تنها کافی‌ست دست خود را برای شروع به صحبت بالا بیاورید: اجازه هست؟

 

کاهش کاربر، مشکل اخیر clubhouse

بعد از حضور همگانی افراد در کلاب هاوس اندروید، بدون استفاده از دعوت‌نامه، میزان استفاده کاربران از این برنامه و شبکه اجتماعی ۲۱ درصد کاهش یافت. این اپلیکیشن برای رفع این مشکل اعلام کرد در صدد ایجاد قابلیت‌ها و امکانات جدیدی است تا بتواند علاقه مردم را حفظ کند. یکی از این امکانات، ارائه صوتی TED Talks روی پلتفرم کلاب هاوس بود.

 

گفتگوها برای همیشه در دسترس خواهند بود

تا چندی پیش، در هر اتاقی که گفتگویی شکل می‌گرفت لازم بود برای شنیدنش در همان زمان حتما حضور داشته باشید، وگرنه مباحث را از دست می‌دادید. با ارائه قابلیت Replay یا بازپخش، سازنده اتاق می‌تواند گفتگو را ضبط و ذخیره کند. این گفتگو در پروفایل یا کلاب هر شخص، برای همیشه قابل دسترس است و همه می‌توانند آن را دانلود و گوش کنند. البته یادتان باشد که این قابلیت باید روشن شده باشد.

 

با کلاب هاوس چت کنید

به‌تازگی این شبکه اجتماعی قابلیتی به نام Blackchannel را معرفی کرده است. با استفاده از آن، کاربران در این شبکه اجتماعی می‌توانند از طریق پیام مستقیم (Direct message) هم با هم در ارتباط باشند. این قابلیت کمک کرده است تا کاربران بتوانند بیرون از اتاق‌ها و گفتگوها بدون مراجعه به شبکه‌های اجتماعی دیگر با هم در ارتباط باشند. سازندگان اتاق‌ها هم با استفاده از این امکان می‌توانند بازخورد بگیرند.

این قابلیت به کلاب هاوس اندروید مزیت رقابتی داده است تا کاربران برای ارتباط با دوستان خود، به سایر پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی احتیاج پیدا نکنند؛ رقبای بزرگی مثل فیسبوک و توئیتر که در بین شبکه‌های اجتماعی از محبوبیت زیادی برخوردارند. بعد از ایجاد این قابلیت، پیش‌بینی می‌شود این پلتفرم به‌زودی از عکس و فیلم هم پشتیبانی کند. البته در حال حاضر امکان ساخت کلیپ ۳۰ ثانیه‌ای از مکالمات اتاق‌ها برای ترغیب دیگران به شنیدن آن‌ها وجود دارد.

 

لوگو یا نماد کلاب هاوس چیست؟

با این‌که این اپ لوگوی رسمی دارد (دستی در حال تکان‌دادن)، اما در میان برنامه‌های خود این لوگو را مشاهده نخواهید کرد. شما هر چند وقت یکبار، پرتره سیاه و سفید یکی از کاربران واقعی کلاب هاوس را خواهید دید. این کاربر با توجه به معیارهای خاصی برگزیده می‌شود. معمولا پرتره شخصی انتخاب می‌شود که یا تاثیر زیادی روی پلتفرم داشته یا این برنامه تشخیص داده است که او درک درستی از نحوه کار با این پتلفرم دارد.

 

دانلود کلاب هاوس از بازار

به دستور کمیته مصادیق اجرایی، فعلا نمی‌توانیم این برنامه را برای شما قرار دهیم. خوشحالیم که شما را در کنار بازار داریم و محدودیت‌هایمان را درک می‌کنید.

 

سوالات متداول

ثبت ‌نام در این شبکه برای همگان آزاد است؟

بله؛ دوران ثبت ‌نام با دعوت‌نامه به پایان رسیده و شما بعد از نصب کلاب هاوس در ایران هم می‌توانید در آن حساب کاربری بسازید.

چه کسانی می‌توانند اتاق گفتگو بسازند؟

هر کسی می‌تواند درباره موضوع مورد علاقه یا در حیطه تخصص خود یک اتاق گفتگو بسازد. هیچ پیش‌شرط و پیش‌نیازی وجود ندارد؛ تنها به صدای شما نیاز است.

در هر گفتگو چند نفر می‌توانند حضور دارند؟

در حال حاضر سقف تعداد افراد حاضر در هر اتاق ۸۰۰۰ نفر است. این محدودیت می‌تواند با صلاحدید خود اپلیکیشن برداشته شود.

برای دانلود برنامه کلاب هاوس اندروید، به چه نسخه اندرویدی نیاز است؟

این برنامه روی گوشی‌های اندروید با ورژن اندروید ۷ به بالا قابل اجراست.
 
نظرات کاربران - ۴،۷۰۵ رأی
۴.۲ از ۵
۵
۴
۳
۲
۱
محمدرضا
محمدرضا
2022/04/18
دوسش دارم بجهت اینکه میشه تن صدای مخاطبت رو درک کنی
محمود احدی
محمود احدی
2022/04/17
خوب
mnaeem mirzad
mnaeem mirzad
2022/04/17
خوب وعالی شده