چگونه نقد خوب بنویسیم؟

نقد برنامه‌ها و بازی‌ها در بخش «در رسانه‌ها» اهمیت ویژه‌ای در بازار و صفحه برنامه‌های موجود در بازار دارد. این بخش به کاربران کمک می‌کند از ضعف‌ها، قابلیت‌ها و کارکرد برنامه‌ها اطلاع یابند و با آگاهی بیشتری برنامۀ مورد نظر خود را انتخاب کنند. از این رو رعایت معیارهایی که به تهیۀ یک نقد خوب می‌انجامد، ضروری است. برخی از این معیارها را در زیر بخوانید:  

 

الف) معیارهای ضروری عمومی

رعایت موارد زیر در نقدهای برگزیده بازار الزامی است:

۱) رعایت انصاف: نقد خوب شامل نکات مثبت در کنار نکات منفی است- به گونه ای که جانب عدالت و انصاف در آن رعایت شده است. اگر در نقدی موارد غیرواقعی مطرح شود و برنامه‌ای بی‌دلیل، بد یا  بیش‌ از اندازه خوب جلوه داده شود، این نقد قابل انتشار نیست.

۲) جامعیت: در نقد خوب باید به تمامی جنبه‌های یک برنامه اشاره شود، از جمله:

الف) رابط کاربری و تجربه‌ی کاربری،

ب) ایده و کاربرد برنامه و نحوه‌ پیاده‌سازی آن،

ج) دلیل تمایز آن نسبت به رقبا،

د) میزان اعتبار و اصالت محتوا،  

ه) بررسی بخش‌های مختلف برنامه، کاربردها و فیچرهای برنامه، معرفی توسعه‌دهنده و  محصولات دیگرش

 

  • در مورد بازی‌ها لازم است منتقد در خصوص همهٔ عامل‌های مؤثری که در بازی وجود دارد به تفکیک تحلیل و قضاوت کند. این عوامل عموماً شامل گرافیک، روند بازی (Gameplay)، داستان، موسیقی و صداگذاری، مدل درآمدی، قیمت و ... است که البته وجود هریک از این فاکتورها در بازی‌های مختلف و همچنین میزان اهمیت‌شان در هر بازی می‌تواند متفاوت باشد. مثلاً یک بازی امتیازی ممکن است اساساً فاقد داستان باشد اما طراحی مرحله و روند بازی در آن عامل کلیدی باشد که لازم است در نقد حتماً به آن پرداخته شود.

 

۳) انتقال تجربه کاربری واقعی: نقد خوب نقدی است که در آن منتقد از اپلیکیشن یا بازی مورد نظر خود به صورت شخصی استفاده کرده باشد و تجربه‌ی کاربری خود را بیان کند. علاوه بر ذکر نکات مثبت و منفی، ذکر تجربه‌ی شخصی نکته‌ای مثبت در ارزیابی عملکرد اپلیکیشن است.

۴) انسجام: نقد خوب باید منسجم بوده، مقدمه، بدنه و نتیجه‌گیری مشخصی داشته باشد.

۵) اختصاصی بودن: هر نقد و هر برنامه ساختار مقاله‌نویسی خاص خود را می‌طلبد و نباید از یک قالب یکسان برای نوشتن نقد تمامی برنامه‌ها استفاده شود. همچنین اشاره به توضیحات اپلیکیشن مجاز است اما کپی‌برداری مستقیم از آن، مجاز نیست.

۶) رعایت قوانین نگارشی: نقد باید به زبان فارسی سلیس باشد. همچنین قواعد نوشتاری در آن به خوبی رعایت شده و تا حد امکان عاری از غلط املایی باشد. رعایت نشدن قوانین نگارشی و وجود غلط‌های املایی متعدد باعث کاهش ارزش نقد و همچنین کم‌ارزش جلوه کردن آن می‌شود حتی اگر از لحاظ محتوایی مفید و مناسب باشد.

ب) معیارهای تشویقی

رعایت موارد زیر برای نقدها الزامی نیست، اما عامل مثبتی در ارزیابی کافه‌بازار محسوب می‌شود:

۱) بررسی برنامه‌ها و بازی‌های به‌روز: بررسی برنامه‌هایی که در دوره‌های زمانی خاص طرفداران بسیار جذب می‌کنند یا تازه به‌روز شده باشند، می‌تواند معیاری مثبت در برگزیده شدن نقد باشد.

۲) ارجحیت کیفیت بر کمیت: ارسال نقدهای متعدد در بازه‌ی زمانی کم ممکن است کیفیت نقد‌های ارسالی را تحت تاثیر قرار دهد و افت کیفیت آن‌ها را در بر داشته باشد.مرتبط:

توافقنامه انتشار نقد در صفحه برنامه‌ها