راهنما

اگر به تازگی دستگاه اندرویدی خریداری کرده اید، راهنمای کوتاه بازار را از اینجا ببینید.

نصب بازار

بازار را دریافت کنید و طبق راهنمای گام به گام نصبش کنید.

روش ساخت حساب کاربری

برای دریافت برنامه‌های فروشی، اعلام نظر و ارائه امتیاز به برنامه‌ها، استفاده از کارت هدیه و سایر امتیازات ویژه، ایجاد حساب کاربری ضروری است. برای ثبت‌نام و ایجاد حساب کاربری در بازار تنها وارد کردن یک آدرس ایمیل و تأیید آن کافی است:

 1. پس از ورود به صفحه اصلی بازار منوی بازار را انتخاب کنید.
 2. روی عبارت کاربر مهمان کلیک کنید.
 3. در صفحه بازشده گزینه ساخت حساب را انتخاب کنید.
 4. در صفحه جدید آدرس ایمیل و رمز عبور خود را وارد و گزینه ساخت حساب را انتخاب کنید.
 5. وارد ایمیل خود شوید. ایمیلی به شما ارسال شده‌است که باید بر روی لینک مشخص‌شده در آن کلیک کنید تا حساب کاربری شما فعال شود؛ البته ممکن است این ایمیل به پوشه هرزنامه (Spam) شما ارسال شده‌باشد.
 6. اگر با کامپیوتر یا دستگاه دیگری وارد ایمیل خود شده‌اید و لینک فعالسازی را انتخاب کرده‌اید، در برنامه بازار منوی بازار و عبارت کاربر مهمان را انتخاب کنید و با وارد کردن آدرس ایمیل و رمز عبور، وارد حساب‌کاربری خود شوید.

اعتبار کافه‌بازاری

بخشی از برنامه‌های بازار رایگان نیستند و بخشی از برنامه‌ها نیز نیاز به پرداخت درون‌برنامه‌ای دارند. آسان‌ترین روش خرید برنامه یا پرداخت درون‌برنامه‌ای، افزایش اعتبار کافه‌بازاری و پرداخت با استفاده از این اعتبار است. با انتخاب گزینه اعتبار در حساب کاربری بازار، اعتبار فعلی شما نمایش داده می‌شود. در همین صفحه می‌توانید با دو شیوه اعتبار خود را افزایش دهید:
* در صورتی که کارت هدیه بازار در اختیار دارید، گزینه وارد کردن کد کارت هدیه را انتخاب و کد آن را وارد کنید تا اعتبار شما افزایش یابد.
* در غیراینصورت گزینه افزایش اعتبار کافه‌بازاری را انتخاب کنید و با تعیین مبلغ افزایش اعتبار، در صفحات بعدی از طریق کارت حساب بانکی خود خرید اینترنتی کنید. برای خرید اینترنتی جهت استفاده از کارت شتاب لازم است موارد زیر را وارد کنید:

 • شماره کارت ( شماره 16تا 19 رقمی روی کارت بانکی)
 • رمز دوم کارت PIN2 پنج رقمی
 • کد اعتبار سنجی دوم (CVV2)
 • تاریخ انقضای کارت

بازار دارای نماد اعتماد الکترونیکی از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت است و توسط این مرکز برای انجام پرداخت آنلاین مشتریان احراز هویت شده‌است.

دسترسی به برنامه‌ها

دسترسی به برنامه‌ها در بازار از چهار طریق ممکن است:
یک: استفاده از دسته‌بندی‌ها
با انتخاب گزینه دسته‌بندی‌ها از قسمت کافه، 25 دسته برنامه از قبیل اجتماعی، خرید، آموزش، سلامت، مذهبی و غیره و 18 دسته بازی از قبیل معمایی، مبارزه‌ای، ماجراجویی، شبیه‌سازی، ورزشی و غیره مشاهده می‌کنید. پس از انتخاب دسته موردنظر جدیدترین برنامه‌های آن دسته به‌ترتیب نمایش داده می‌شود. در قسمت بالای این صفحه می‌توان به‌جای تازه‌ها، نمایش برترین‌ها، نصب‌شده‌ترین‌ها و یا نمایش برنامه‎‌ها با ترتیب الفبایی را انتخاب کرد.
دو: استفاده از بازارچه
در کنار گزینه دسته‌بندی‌ها می‌توانید گزینه بازارچه را نیز انتخاب کنید. بازارچه ترکیب‌های متنوعی از برنامه‌های منتخب و پرکاربرد در اختیار شما قرار می‌دهد و می‌توانید با انتخاب هریک از ترکیب‌ها برنامه‌های موردنظر خود را بیابید. بخصوص در صورتی‌که دستگاه اندرویدی خود را به تازگی خریداری کرده‌اید، می‌توانید به قسمت «برنامه‌های ضروری» بازارچه مراجعه کنید.
سه: استفاده از معیارهای گزینشی
‌بازار ترکیبی از برترین و تازه‌ترین برنامه‌ها را در صفحه اول و نوار ابزار بالایی در اختیار شما قرار می‌دهد و شما می‌توانید با انتخاب هر معیار فهرستی از برنامه‌ها را مشاهده کنید.
چهار: جستجو
برای جستجوی نام برنامه موردنظر آیکون جستجو را از نوارابزار بالای بازار انتخاب و کلیدواژه خود را وارد کنید.

نصب برنامه

برای نصب برنامه روی برنامه موردنظرتان کلیک کنید:

 1. صفحه‌ای باز می‌شود که حاوی اطلاعات زیادی از برنامه و نظرات سایر کاربران در مورد آن است. شما می‌توانید با استفاده از این اطلاعات مفید یا غیرمفید بودن این برنامه برای خود را ارزیابی کنید.
 2. در نوار بالای صفحه برنامه، می‌توانید آن را به اشتراک بگذارید و یا نشان کنید تا به لیست نشان‌های حساب کاربری شما اضافه شود.
 3. در صورتی که برنامه را نصب کرده‌باشید، می‌توانید در قسمت پایین صفحه برنامه نظر خود در مورد آن را درج کنید و به آن امتیاز دهید.
 4. در صورتی که برنامه موردنظر شما به‌عنوان برنامه رایگان مشخص شده‌باشد، صفحه آن را باز کنید و گزینه نصب را انتخاب کنید. دریافت برنامه آغاز می‌شود و پس از دریافت، می‌توانید آن را نصب کنید.

نصب برنامه از طریق کافه بازار و  QR Code

وب‌‌سایت بازار با نام کافه بازار برای مرور راحت‌تر فهرست برنامه‌ها و بررسی توضیحات آنها راه‌اندازی شده است. در صورتی که مایلید ابتدا برنامه مورد نیاز خود را از طریق وب‌سایت کافه‌بازار جستجو کنید و سپس آن را بر دستگاه اندرویدی خود نصب کنید، مطابق این مراحل اقدام کنید. برای دانلود از طریق وب‌‌سایت باید از بازار نسخه ۱ به بعد استفاده کنید.

 1. به وب سایت کافه بازار بروید و صفحه برنامه مورد نظر را باز کنید.
 2. از کادر سمت چپ صفحه برنامه، گزینه دریافت برنامه را انتخاب کنید. QR Code برنامه موردنظر شما نمایش داده می‌شود.
 3. در اپلیکیشن بازار، ابتدا منوی بازار و سپس گزینه بارکدخوان را انتخاب کنید. اگر برنامه بارکدخوان نصب نباشد، به طور خودکار به صفحه نصب این برنامه هدایت می‌شوید.
 4.  با کلیک بر روی دوربین، دوربین دستگاه شما روشن می‌شود. آن را بر روی  QR Codeنمایش داده‌شده در وب‌سایت کافه‌بازار نگه دارید تا برنامه مورد نظر شما بر روی دستگاه پیدا شود.
 5. حال می‌توانید به راحتی برنامه مورد نظرتان را نصب کنید.

خرید برنامه

اگر برنامه موردنظر شما به‌عنوان برنامه فروشی مشخص شده‌است، گزینه نصب را انتخاب کنید. در این مرحله دو حالت وجود دارد:
الف) در صورتی که برنامه فروشی باشد و اعتبار حساب کاربری شما برای خرید آن کافی باشد، خرید برنامه با اعتبار حساب کاربری را تأیید کنید.
ب) در صورتی که اعتبار حساب کاربری شما برای خرید آن کافی نباشد، ابتدا باید روش پرداخت را انتخاب کنید. در صفحه پرداخت سه انتخاب پیش رو دارید:
روش اول، افزایش اعتبار و خرید: اگر مایلید ابتدا اعتبار حساب خود را افزایش دهید و آنگاه برنامه موردنظر را خریداری کنید، این گزینه را انتخاب و مبلغ موردنظر خود را در صفحه بعد معین کنید. در نهایت گزینه خرید را انتخاب کنید و با استفاده از اطلاعات کارت حساب بانکی خود نسبت به افزایش اعتبار اقدام کنید. مزیت این روش این است که با یک بار خرید اعتبار دیگر نیازی به وارد کردن مشخصات کارت بانکی در هر بار خرید ندارید.
روش دوم، پرداخت اینترنتی در برنامه: اگر مایلید برنامه را به‌طور مستقیم از طریق کارت حساب بانکی خود خریداری کنید، پس از انتخاب این گزینه عملیات بانکی مربوطه را انجام دهید. بازار هیچ وقت بدون امکان نصب برنامه از شما وجهی کسر نمی‎کند و امکان دو بار خریدن یک برنامه را ندارد. اگر درگاه بانکی به مشکل خورد و به هر صورت موفق به نصب برنامه نشدید یا بانک دو بار وجهی را از حساب شما کسر کرد، حداکثر تا سه روز کاری صبر کنید تا وجه توسط بانک به حساب شما برگردانده شود.

روش سوم، سیستم پرداخت USSD: برای استفاده از این خدمت، نیازی به نصب هیچ گونه نرم افزار، مراجعه حضوری به بانک، پرداخت هزینه‎، اتصال به اینترنت، ارسال پیامک یا در اختیار داشتن سیم‌کارت خاصی نیست. با انتخاب روش پرداخت با «آپ آسان‎پرداخت» شما وارد سیستم USSD می‎شوید و با وارد کردن شماره کارت و رمز دوم خرید شما انجام می‎شود. در این سیستم شماره کارت شما بدون رمز دوم ذخیره می‎شود و برای هر بار خرید نیازی به وارد کردن مجدد شماره کارت ندارید.

روش چهارم، پرداخت اینترنتی در وب‌سایت کافه بازار: اگر خرید از اینترنت برای شما آسان‎تر است، می‎توانید در وب‌سایت کافه‌بازار وارد حساب کاربری خود شوید. به صفحه برنامه مورد نظرتان بروید و دکمه خرید را کلیک کنید. پس از تأیید اطلاعات پرداخت، به صفحه بانک منتقل می‌شوید، عملیات پرداخت بانکی را انجام می‌دهید و به سایت کافه‌بازار بازگردانیده می‌شوید. پس از خرید با همان حساب کاربری که خرید را انجام داده‌اید، روی تلفن همراه یا تبلت خود وارد بازار شوید. به صفحه «خریدهای من» بروید و برنامه خریداری شده را از آنجا مشاهده و نصب کنید.

 

پس از خرید به هر روش، برنامه مورد نظر شما دریافت می‌شود و می‌توانید آن را نصب کنید.
برخی از برنامه‌های رایگان بازار در ازای خرید درون‌برنامه‌ای خدمات ویژه خود را ارائه می‌دهند. برای خرید درون‌برنامه‌ای، از درون برنامه یا بازی به صفحه پرداخت بازار هدایت می‌شوید و پس از انجام عملیات خرید، دوباره به محیط برنامه یا بازی بازمی‌گردید.


برای نمایش لیست خرید شده‌ها منوی بازار را انتخاب کنید و وارد حساب کاربری خود شوید. در این صفحه با انتخاب گزینه خرید شده‌ها می‌توانید برنامه‌هایی را که خریداری کرده‌اید، مشاهده فرمایید. لازم به ذکر است خریدهای درون‌برنامه‌ای شما در این لیست نمایش داده نمی‌شود و برای نمایش تمامی خرید‌ها می‌توانید از طریق لینک http://cafebazaar.ir/account/ ، به حساب‌ کاربری خود در سایت کافه‌بازار وارد شوید و برگه تراکنش‌ها را انتخاب کنید.

پشتیبانی

در صورتی که در پرداخت و یا سایر فعالیت‌های عمومی بازار با مشکلی مواجه شدید، با انتخاب منوی بازار و گزینه پشتیبانی می‌توانید برای حل مشکل خود اقدام کنید و یا مشکل خود را مستقیماً برای آدرس ایمیل support@cafebazaar.ir  بفرستید.
همچنین در صورتی که در مورد برنامه خاصی نیاز به پشتیبانی دارید، صفحه برنامه را باز کنید و از قسمت انتهایی آن اطلاعات تماس توسعه‌دهنده آن را بیابید و از این طریق مشکل ایجادشده را به وی اطلاع دهید. در همین قسمت می‌توانید با انتخاب گزینه شکایت از برنامه و تعیین یکی از دلایل، توضیحات خود را در شکایت از برنامه‌ها برای کافه‌بازار ارسال کنید.