سؤالات متداول برنامه‌های خارجی

 

چرا از اندروید مارکت گوگل استفاده نکنم؟
مارکت گوگل بر خلاف سیستم‌عامل اندروید اُپن‌سورس نیست و سیاست‌های مربوط به آن به شکل بسته‌تر و کاملاً در اختیار شرکت گوگل است. این شرکت محدودیت‌های فراوانی بر اساس سیم‌کارت و نشانی IP برای کاربران ایرانی ایجاد کرده است. علاوه بر این موضوع، مارکت گوگل تنها در حدود ۳۰ کشور جهان امکان پرداخت را مهیا ساخته و این امر باعث کُند شدن توسعهٔ نرم‌افزارهای اندروید در دیگر کشورها می‌شود. در حال حاضر کانال توزیع و فروش مناسبی برای برنامه‌هایی که توسط برنامه‌نویسان ایرانی تولید می‌شود وجود ندارد و همین موضوع باعث بی‌انگیزگی برنامه‌نویسان برای روی آوردن به حوزهٔ موبایل شده است. ما امیدواریم بتوانیم با توسعهٔ بازار دنیای بهتری هم برای کاربران و هم برنامه‌نویسان ایجاد کنیم.

آیا برنامه‌های کرک شده هم در بازار هست؟
برنامهٔ کرک شده در بازار یافت می‌نشود.

چرا به نظر من اهمیت نمی‌دهید و بازی آسفالت و یا ... را در بازار قرار نمی‌دهید؟
برنامه پیشنهادی شما در مارکت گوگل به رایگان عرضه نشده است. سیاست ما در مورد برنامه‌های غیررایگان انتشار آن‌ها تنها با مجوز تولیدکننده آن است. تا زمانی که این مجوز دریافت نشود از ارائه این‌گونه برنامه‌ها معذوریم.

چطور اعتماد کنم که برنامه‌های بازار دستکاری نشده است؟
سیستم عامل اندروید ساز و کار امنیتی محکمی برای برنامه‌ها در نظر گرفته است. به این صورت که هر برنامه توسط کلید بخصوصی که تنها توسعه‌دهندهٔ برنامه آن را دارد، امضای دیجیتال می‌شود و سیستم عامل اندروید، به هنگام به‌روزرسانی هر برنامه، قبل از نصب بررسی می‌کند که نسخهٔ نصب شده روی دستگاه و نسخهٔ به‌روزی که کاربر قصد نصب آن را دارد، امضای مشابهی داشته باشند. لذا اگر بازار برنامه‌های خارجی را دستکاری کند، نمی‌توانید نسخهٔ دستکاری شده را روی نسخه‌ای که از گوگل پلی نصب کرده‌اید به‌روزرسانی کنید، و برعکس. البته جز دستکاری (و یکسان نبودن امضا) دلایل دیگری نیز به هنگام نصب منجر به خطا می‌شوند، مانند سازگار نبودن برنامه با دستگاه، نبودن فضای حافظهٔ خالی در دستگاه، پایین بودن نسخهٔ برنامه‌ٔ در حال به‌روزرسانی نسبت به برنامهٔ نصب شده و برخی دلیل‌های دیگر. شما خودتان می‌توانید با در دست داشتن دو نسخه از برنامه، از طریق روشی که اینجا گفته شده، دستکاری نشده بودن آن‌ها را بررسی کنید.

سایز بعضی از برنامه‌های خارجی موجود در بازار با سایز همان برنامه در فروشگاه گوگل پلی متفاوت است. آیا بسته‌های موجود در بازار تفاوتی با نسخهٔ موجود در گوگل پلی دارند؟
قبل از هر چیز بازار این اطمینان را به شما می‌دهد که تمام برنامه‌های خارجی ارائه شده در بازار به صورت مستقیم از فروشگاه گوگل پلی دریافت، و در بازار بارگذاری شده‌اند و هیچ تغییری در این میان در برنامه‌ها صورت نمی‌پذیرد. برای اطمینان از این موضوع به نوشته‌های زیر توجه کنید:
هر فایلی در دنیای دیجیتال از مجموعهٔ بیت‌ها و بایت‌ها تشکیل شده است که به طور منظمی پشت هم چیده شده‌اند. متدی وجود دارد که با توجه به این ترتیب بایت‌ها یک خروجی به نام «هش» تولید می‌کند که برای هر فایلی در جهان یکتا است و اگر حتی یک بیت یا بایت از فایلی تغییر کند این نتیجه نیز تغییر خواهد کرد. اما اگر این ترتیب در دو فایل کاملاً یکسان باشد خروجی این متد نیز برای دو فایل کاملاً یکسان خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هش می‌توانید به این و این مقاله در ویکیپدیا سری بزنید.
با توجه به توضیحات بالا پیشنهاد بازار برای اطمینان از این موضوع دانلود یک برنامهٔ یکسان از بازار و گوگل‌پلی و سپس محاسبهٔ هش برای هر دو فایل است.
البته نکته‌ای در این‌جا حائز اهمیت است که در فروشگاه گوگل‌پلی توسعه‌دهندگان می‌توانند برای دستگاه‌های مختلف اندرویدی نسخه‌های متفاوتی بارگذاری کنند که قطعاً در کد منبع آن‌ها تفاوت‌هایی وجود دارد. بازار هم از هر برنامهٔ اندرویدی تنها نسخه‌ای که حدس می‌زند در بیشتر دستگاه‌های اندرویدی به درستی کار کند را دانلود می‌کند. سایز این دست از برنامه‌ها در فروشگاه گوگل‌پلی با عبارت «varies with device» مشخص شده است. تفاوت هش در این گونه برنامه‌ها قابل پیش‌بینی است ولی این موضوع دلیل بر عدم دریافت برنامه‌ها از گوگل‌پلی توسط بازار نیست.

پس چرا سایز نمایش داده‌شده بعضی برنامه‌ها در بازار با گوگل‌پلی متفاوت است؟
دلیل این موضوع تفاوت در نحوهٔ نمایش رنده شدهٔ سایز واقعی فایل‌های برنامه‌ها است. در دنیای دیجیتال به هر ۱۰۲۴ بایت یک کیلو‌بایت، ۱۰۲۴ کیلو‌بایت یک مگا‌بایت، ۱۰۲۴ مگا‌بایت یک گیگا‌بایت و ... اطلاق می‌شود. سایز هر فایلی هم در واقع به واحد بایت محاسبه می‌شود و سپس برای نمایش زیبا‌تر به  کاربر این عدد که معمولاً عدد بزرگی است به واحد‌های بزرگ‌تری رند و سپس نمایش داده می‌شود. نحوهٔ محاسبهٔ این عدد ممکن است در برنامه‌های مختلف به انواع مختلفی صورت پذیرد و نتیجهٔ متفاوتی نشان دهد که البته در صورت محاسبهٔ صحیح این تفاوت محسوس نخواهد بود. به عنوان مثال ممکن است برنامه‌ای ۳۲.۰۰۰ بایت را بر عدد ۱۰۲۴ تقسیم کند و نتیجه را که ۳۱.۲۵ مگابایت است را بعد از رند کردن ۳۱.۳ مگابایت نشان دهد ولی برنامه‌ای دیگر ۳۲.۰۰۰ را بر ۱۰۰۰ تقسیم کند و نتیجه را که ۳۲ مگا‌بایت است همان ۳۲ مگا‌بایت نشان دهد.

برخی مواقع می‌بینم به‌روز‌رسانی‌هایی در برنامهٔ بازار وجود دارد که در فروشگاه گوگل پلی در دسترس نیستند. با توجه به این که بازار برنامه‌های خارجی را به صورت مستقیم از گوگل پلی دریافت می‌کند، چطور چنین چیزی ممکن است؟
توسعه‌دهندگان در فروشگاه گوگل پلی امکانی دارند تا برنامه‌های خود را دسته دسته در اختیار کاربران مناطق مختلف دنیا قرار دهند و این کار می‌تواند با اختلاف زمانی برای دسته‌های مختلف صورت پذیرد. سرور‌های کافه‌بازار نیز در مناطق مختلف دنیا برای دریافت این آپدیت‌ها واقع شده‌اند. لذا ممکن است این سرور‌ها به‌روز‌رسانی برخی برنامه‌ها را زودتر از زمانی که فروشگاه گوگل پلی آن‌ها را به شما نمایش دهد، دریافت و در اختیار کاربران بازار قرار دهند.

همچنین در فرآیند توزیع محتوا مکانیزمی با عنوان Cache مورد استفاده قرار می‌گیرد که تعداد ارجاع به دیتابیس کاهش یابد و سیستم قابلیت خدمات رسانی به تعداد بیشتری کاربر با هزینه سخت‌افزاری کمتر پیدا کند. کافه بازار برنامه‌ها را مستقیم از سرورهای گوگل و با تأخیر کمتر دریافت می‌کند اما ممکن است دستگاه شما و هزاران نفر دیگر با دستگاه مشابه شما، به علت مورد استفاده قرار گرفتن Cache با تأخیر نسخه‌های جدید را مشاهده کند.

به همین دلایل ممکن است گاهی نسخهٔ نمایش داده شدهٔ برخی برنامه‌ها در بازار متفاوت با نسخهٔ همان برنامه در گوگل پلی باشد.

سؤالات متداول در رابطه با بازار را می‌توانید در این صفحه مشاهده نمایید.