راهنمای پنل توسعه‌دهندگان

 

مدیریت برنامه‌ها، حساب توسعه‌دهنده، امور مالی و فروش، ارتباط با بخش پشتیبانی بازار و دسترسی به مستندات فنی همگی از طریق پنل توسعه‌دهندگان قابل انجام هستند و شرح این موارد در ادامه آمده است.

ضمناً ما در «راهنمای انتشار برنامه‌ها» سعی کردیم معیار و شرایط بازار را تا حد ممکن شرح دهیم. لطفاً این شرایط را در اینجا مطالعه بفرمایید.

 

مشاهدهٔ وضعیت و فروش برنامه‌ها

در سربرگ اول به نام «برنامه‌ها»، وضعیت انتشار برنامه‌ها، قیمت آن‌ها، تعداد صورت‌حساب‎ها برای برنامه‌های غیررایگان، تعداد نصب و امتیاز هر برنامه قابل مشاهده است. تعداد نصب‌ها برای هر برنامه، تخمینی و تعداد صورت‌حساب‎ها برای برنامه‌های فروشی دقیق می‌باشد. در این سربرگ با کلیک روی هر برنامه می‌توانید هر کدام را مدیریت کنید.

 

انتشار برنامهٔ جدید

در سربرگ اول به نام «برنامه‌ها»، با کلیک روی دکمهٔ «برنامهٔ جدید» می‌توانید برنامه‌ای جدید بارگذاری کنید. قالب فایل ارسالی باید apk باشد و قالب‌هایی مثل zip و rar مورد قبول نیستند. پس از ارسال برنامه از این سربرگ، باید مشخصات برنامه را تکمیل نمایید و با استفاده از دکمهٔ «درخواست انتشار برنامه» در نوار بالای صفحه، برنامه را در وضعیت «در صف انتظار» قرار دهید تا توسط بازار بررسی شود.

اگر برنامه نیاز به تغییر داشته باشد یا مطابق شرایط بازار نباشد یا به هر دلیل دیگری، تغییری در وضعیت برنامهٔ شما توسط بازار ایجاد شود، ایمیلی حاوی توضیحات مربوطه به شما ارسال خواهد شد. لطفاً قبل از ارسال مجدد برنامه برای انتشار یا هر اقدام دیگری، ایمیل ارسال شده را ملاحظه بفرمایید. اگر ایمیل به دست شما نرسیده بود، پوشهٔ اسپم‌ ایمیل‌تان را نیز بررسی کنید.

توجه فرمایید که پیام‌ها به ایمیلی ارسال می‌شود که با آن در بازار عضو شده و به عنوان توسعه‌دهنده ثبت‌نام کرده‌اید و نه ایمیلی که در بخش اطلاعات پشتیبانی کاربر در پنل وارد کرده‌اید. 

 

تکمیل یا ویرایش مشخصات برنامه

پس از بارگذاری هر برنامه می‌توانید برای تکمیل اطلاعات یا برای ویرایش اطلاعات برنامه‌های قبلی اقدام کنید.

اطلاعات پایه

با انتخاب هر برنامه به سر‏برگ‌ «اطلاعات» و سپس بخش «اطلاعات پایه» مراجعه کنید. در این قسمت می‌توانید مشخصات پایه‌ای برنامهٔ خود (نام، توضیحات و دسته‌بندی) را تغییر دهید. دقت کنید که پر کردن فیلد‌های این قسمت ضروری است. توجه داشته باشید برای برنامهٔ خود نام‌هایی را به کار برید که قبلاً در بازار استفاده‌ نشده است زیرا برنامه‌های با نام مشابه در بازارمنتشر نخواهند شد. همچنین پس از انتشار برنامه در بازار، امکان تغییر دسته‌بندی آن وجود ندارد. لذا در انتخاب دسته‌بندی برنامه دقت لازم را به عمل آورید. 

قیمت‌گذاری

در قسمت «قیمت‌»، شما می‌توانید قیمتی برای برنامهٔ خود تعیین کنید و یا قیمت قبلی آن را تغییر دهید. فقط کافی است قیمت مورد نظر خود را وارد کرده و روی دکمهٔ «تغییر قیمت» کلیک کنید. دقت کنید که امکان تغییر قیمت برای برنامه‌های رایگانی که حداقل یک بار منتشرشده‌اند، وجود ندارد.

تغییر قیمت‌ها، به صورت خودکار انجام می‌شود.

اطلاعات پشتیبانی

در سربرگ «اطلاعات» قسمت «اطلاعات پشتیبانی کاربر» می‌توانید اطلاعاتی را که برای ارتباط با کابران برنامه استفاده می‌شود (شماره تماس، پست الکترونیکی و آدرس سایت) را وارد کنید. وارد کردن ایمیل در این قسمت ضروری است.

این مشخصات جهت ارتباط کاربران با شما در صفحهٔ برنامه‌تان نمایش داده خواهند شد.

تصاویر

با انتخاب برنامه و مراجعه به سر‏برگ‌ «تصاویر»، می‌توانید اطلاعات تصویری برنامهٔ خود (شامل آیکون، اسکرین‌شات‌ها و ویدیو) را تغییر دهید. دقت کنید که بارگذاری آیکون و حداقل ۵ اسکرین‌شات برای هر برنامه ضروری است.

ویدیوی برنامه‌ها به صورت لینکی از آپارات دریافت می‌شود.

درخواست انتشار

پس از تکمیل فرآیند تکمیل مشخصات برنامه و بارگذاری بسته‌های مورد نظر خود، درخواست انتشار برنامهٔ خود را برای ما ارسال کنید. برای این کار کافی است در نوار بالای صفحه روی دکمهٔ «درخواست انتشار برنامه» کلیک کنید.

وضعیت برنامه‌

هر برنامه‌ می‌تواند وضعیت‌های مختلفی داشته باشد:

 • بارگذاری شده: برنامه‌ای که به تازگی بارگذاری شده و هنوز درخواست انتشار برای آن ارسال نشده است. همچنین برنامه‌ای که انتشار آن توسط توسعه‌دهنده لغو شده است نیز در این وضعیت قرار می‌گیرد.
 • در صف انتظار: برنامه‌ای که در انتظار انتشار است. انتشار برنامه‌ها طی حداکثر ۵ روز کاری انجام می‌شوند (پنج‌شنبه‌ها و جمعه‌ها روز کاری محسوب نمی‌شوند).

 • نیاز به تغییرات: برنامه‌ای که برای انتشار نیاز به تغییراتی دارد. تغییرات مورد نیاز قبل از قرارگیری برنامه در این وضعیت، از طریق ایمیل به اطلاع شما خواهد رسید.

 • رد شده: برنامه‌ای که با شرایط بازار سازگار نیست و انتشار آن منتفی است. دلایل رد برنامه از طریق ایمیل به اطلاع شما می‌رسد.

 • حذف شده: برنامه‌ای که قبلاً منتشرشده ولی در حال حاضر انتشار آن توسط بازار متوقف شده است.
 • آمادهٔ انتشار: برنامه‌ای که برای انتشار آماده است.

 • منتشر شده: برنامه‌ای که منتشر شده و در دسترس کاربران است.

انتشار خودکار یا دستی

برنامهٔ شما پس از طی فرآیند انتشار، به صورت خودکار در کافه‌بازار منتشر خواهد شد. اگر می‌خواهید برنامه توسط شما منتشر شود؛ در زمان ارسال درخواست بررسی، انتشار خودکار را غیرفعال کنید و یا پس از ارسال درخواست انتشار، در نوار بالای صفحهٔ برنامه روی دکمهٔ «لغو انتشار خودکار» در نوار بالای صفحه کلیک کنید. در این صورت مشخص کردن زمان‌ انتشار برای برنامه در اختیار شماست.

 برای انتشار دستی برنامهٔ خود، در نوار بالای صفحهٔ برنامه روی دکمهٔ «انتشار برنامه» کلیک کنید. دقت داشته باشید که به دلیل همگام‌سازی سرورهای بازار، ممکن است انتشار برنامه حداکثر یک ساعت به طول انجامد.

در صورتی که از تصمیم خود مبنی بر انتشار دستی منصرف شده‌اید؛ می‌توانید با کلیک روی دکمهٔ «فعال‌سازی انتشار خودکار» در نوار بالای صفحه‌ٔ برنامه به حالت اولیه (انتشار خودکار بلافاصله بعد از تأیید برنامه) بازگردید.

 

انتشار نسخهٔ جدید برنامه

برای ارسال نسخه‌ای جدید، از سربرگ اول به نام «برنامه‌‏ها»، برنامه‌ٔ مورد نظر را انتخاب نمایید. پس از انتقال به صفحهٔ مربوط به برنامه، از سربرگ سوم به نام «بسته‌ها»، «بستهٔ جدید» را انتخاب نمایید. برای بارگذاری نسخهٔ جدید apk جدید خود را انتخاب، لیست تغییرات اخیر بسته را به فارسی و انگلیسی وارد و فرم را ارسال نمایید.

توجه فرمایید که نسخهٔ جدید باید «Package Name (نام بسته)»‌ یکسانی با برنامه‌‏ی اولیه داشته باشد و دارای «Version Code (شمارهٔ نسخه)»‌ بالاتری باشد. 

 

لغو انتشار برنامهٔ منتشر شده

 در صورتی که می‌خواهید برنامهٔ منتشر شدهٔ خود را از حالت انتشار خارج کنید با انتخاب برنامهٔ موردنظر به صفحهٔ برنامه مراجعه کنید و در نوار بالای صفحه گزینهٔ «لغو انتشار برنامه» را انتخاب کنید.

اگر درخواست انتشار مجدد برنامه را دارید، در صفحهٔ نخست پنل با انتخاب برنامه‌ٔ موردنظر به نوار بالا مراجعه و «درخواست انتشار برنامه» را انتخاب کنید. در این حالت زمان انتشار برنامه همان زمان قبل از حذف خواهد بود و همچنین برنامه مجدد باید فرآیند انتشار را طی کنید بنابراین باید زمان لازم برای طی این فرایند در نظر گرفته شود.

 

بایگانی برنامه

پس از لغو انتشار برنامهٔ خود یا زمانی که به تازگی آن را بارگذاری کرده و هنوز درخواست انتشار برنامه برای آن ارسال نکرده‌اید (در حالت «بارگذاری‌شده» از حالت‌های برنامه) و همچنین در وضعیت‌های «حذف‌شده» و «ردشده»، در صورتی که تمایل دارید دیگر برنامه را در لیست برنامه‌های داخل پنل خود مشاهده نکنید، می‌توانید آن را بایگانی کنید. برای این کار در نوار بالای صفحه روی دکمهٔ «بایگانی برنامه» کلیک کنید. توجه کنید که با بایگانی کردن، به این برنامه دیگر دسترسی نخواهید داشت و از لیست برنامه‌های شما حذف خواهد شد. همچنین نمی‌توانید از Package Name (نام بسته) برنامه‌های بایگانی‌شده در برنامه‌های جدید خود استفاده کنید.

 

مدیریت نظرات

با انتخاب هر یک از برنامه‌های منتشرشدهٔ خود، به سر‏برگ «نظرات» مراجعه کنید. در این سر‏برگ، نظراتی که کاربران برای برنامهٔ شما داده‌‏ا‌ند به همراه اطلاعاتی از نسخه SDK، شماره نسخه‌ای از برنامه‌تان که نظر را در مورد آن داده‌اند و ساعت و تاریخ دقیق نظر، قابل مشاهده است و در صورت لزوم می‌توانید آن‌ها را پاسخ دهید. پاسخ شما برای شخص ایمیل می‏شود ولی در صفحهٔ برنامه در بازار نمایش داده نخواهد شد. امکان ارسال پاسخ فقط برای نظرات منتشرشده وجود دارد.

هم‌چنین می‌توانید در بخش نظرات، نظرهای نامناسب یا نامربوط را گزارش کنید، توجه فرمایید که نظرات مخالفِ برنامه لزوماً نظرات نامناسب یا نامربوط نیستند.

 

آمار

با انتخاب هر برنامهٔ منتشرشده، می‌توانید به سر‏برگ «آمار» مراجعه کنید و نمودار و آمارهای مربوطه را ملاحظه نمایید. در این قسمت نصب فعال برنامهٔ شما، مجموع فروش، تعداد صورت‌حساب‌های مربوط آن (در صورت غیررایگان بودن برنامه) و امتیاز مربوط به برنامه به ترتیب در قسمت سمت چپ صفحه قابل مشاهده هستند. و همچنین نمودار نصب‌های فعال روزانه نیز نمایش داده می‌شود.

توجه کنید که تعداد نصب فعال، با تعداد دانلود و تعداد نصب روزانه متفاوت است. با توجه به این‌که تعداد دانلود همواره صعودی است، در عمل ارزش اطلاعاتی مفیدی ندارد، بازار تعداد نصب فعال و روزانه‌ی برنامه را ملاک قرار داده است. تعداد نصب روزانه تعداد دستگاه‌هایی است که در یک روز خاص برنامه‌ٔ شما بر رویشان نصب شده است. همچنین تعریف ما از نصب فعال نصبی است که دستگاه اندرویدی آن طی دو ماه گذشته حداقل یک بار به اینترنت متصل شده باشد.

شما همواره قادرید که از طریق سربرگ «امور مالی و فروش» در پنل توسعه‌دهندهٔ خود، ریز آمارهای مربوط به فروش را به صورت دقیق مشاهده کنید.

 

پرداخت درون‌‌برنامه‌ای

پرداخت درون‌برنامه‌ای یکی از سرویس‌های بازار است که فروش محتوای دیجیتال از درون برنامه‌ها را ممکن می‌کند. شما می‌توانید از این سرویس برای فروش محتوای مختلف مانند محتوای قابل دانلود (موسیقی، ویدئو و تصاویر) و محتوای غیر قابل دانلود (افزایش مرحله، ارائهٔ سرویس‌های بیشتر یا خرید سکه در بازی‌ها) استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به مستندات پرداخت درون برنامه‌ای بازار مراجعه کنید.

 

تبلیغات درون‌برنامه‌ای (عدد)

با انتخاب هر یک از برنامه‌هایتان و مراجعه به سربرگ تبلیغات، شما می‌توانید به کمک سیستم تبلیغاتی «عدد»، برنامهٔ خود را در سایر برنامه‌های کافه‌بازار تبلیغ کنید. هم‌چنین می‌توانید برنامهٔ رایگان خود را به عنوان رسانه‌ای تبلیغاتی در سیستم عدد ثبت کنید و از این طریق کسب درآمد کنید.

عدد به شما این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به بازاریابی و مذاکره، با نمایش تبلیغات در برنامه‌های رایگان، آن‌ها را درآمدزا کنید. همچنین می‌توانید برای جذب کاربران بیشتر، نصب و فروش بیشتر، به کمک عدد در دیگر برنامه‌های اندرویدی تبلیغ کنید. همانطور که عرض شد، در سربرگ تبلیغات، تمهیداتی برای آغاز همکاری در عدد، منظور شده است. به هر صورت می‌توانید جهت اطلاعات بیشتر به سایت عدد هم مراجعه فرمایید.

 

مدیریت حساب توسعه‌دهنده

در سر‏برگ دوم به نام «حساب توسعه‌دهنده»، شما می‌توانید حساب توسعه‌دهندهٔ خود را مدیریت کنید.

پروفایل عمومی

شما می‌توانید در قسمت «پروفایل عمومی» مشخصات عمومی مربوط به توسعه‌دهندهٔ خود را ویرایش کنید. این مشخصات شامل نام و آدرس وب‌سایت شما است. نام و نام‌خانوادگی شما که در کنار برنامه‌ در کلاینت بازار نمایش داده می‌شود، باید در این صفحه تکمیل گردد.

هر کاربر براساس زبانی که برای بازار انتخاب می‌کند، مشخصات شما به زبان فارسی یا انگلیسی را مشاهده می‌کند. بنابراین در تکمیل مشخصات خود به زبان‌های فارسی و انگلیسی دقت و اهتمام ورزید.

اطلاعات قرارداد

در قسمت «اطلاعات قرارداد»، با کلیک بر روی دکمهٔ «مشاهده اطلاعات قرارداد» می‌توانید اطلاعاتی را که در طی ثبت‌نام به عنوان توسعه‌دهنده در قرارداد با کافه‌بازار وارد کرده‌اید، مشاهده و یا ویرایش کنید. این اطلاعات برای انجام امور تصفیه‌حساب و احراز هویت توسعه‌دهنده دریافت می‌شود و باید با دقت وارد شوند.

شناسهٔ توسعه‌دهنده

شناسه‌ٔ توسعه‌دهندهٔ کافه‌بازار (Developer ID) رشته‌‌ٔ یکتایی‌ است که فقط  یکبار و برای همیشه توسط توسعه‌دهنده انتخاب می‌شود. با استفاده از این شناسه، توسعه‌دهنده می‌تواند کاربران را به صفحهٔ اختصاصی خود دربرنامه‌ٔ بازار و وب‌سایت کافه‌بازار ارجاع دهد.

به طور مثال اگر شناسه‌ٔ توسعه‌دهنده‌ای example باشد، صفحهٔ اختصاصی توسعه‌دهنده‌ درکافه‌بازار در آدرس

http://cafebazaar.ir/developer/example

قابل دسترسی خواهد بود. در این صفحه لیستی از برنامه‌های توسعه‌دهنده نمایش داده می‌شوند.

برای اطلاع از نحوهٔ استفاده از این شناسه برای ارجاع به لیست برنامه‌های خود دربرنامهٔ بازار به صفحهٔ راهنمای اینتنت بازار مراجعه کنید.

شما می‌توانید در سربرگ مدیریت در پنل توسعه‌دهندگان شناسه‌ٔ مورد نظر خود را ثبت نمایید. لطفاً توجه داشته باشید که شناسه‌ٔ انتخابی شما باید مشابه نام انگلیسی  که در قسمت «پروفایل عمومی» برای حساب توسعه‌دهندهٔ خود انتخاب نموده‌اید بوده و به تأیید کافه‌بازار برسد. فرایند رد یا تأیید شناسه ممکن است دو الی سه روز کاری به طول انجامد. توجه داشته باشید که پس از تأیید شناسه امکان تغییر آن وجود ندارد.

 

قوانین انتخاب شناسه:

 • شناسهٔ انتخابی باید تلفیقی از حروف کوچک انگلیسی (a-z)، ارقام (0-9) و خط تیره (-) و زیرخط (_) باشد.

 • شناسهٔ انتخابی نباید کمتر از ۵ کاراکتر باشد.

 • شناسه‌ٔ انتخابی باید مشابه نامی باشد که برای حساب توسعه‌دهندهٔ خود در قسمت «پروفایل عمومی» در سربرگ «حساب توسعه‌دهنده» در پنل انتخاب کرده‌اید. شناسه‌های نامربوط رد خواهند شد.

 

امور مالی و فروش

در سربرگ سوم به نام «امور مالی و فروش»، می‌توانید امور مالی و فروش‌های مربوط به حساب توسعه‌دهنده‌ٔ خود را سازماندهی کنید.

آمار و گزارش فروش

قسمت «آمار و گزارش فروش»، شما را قادر می‌سازد که آمار دقیق‌تری از فروش برنامه‌ها، محصولات و خدمات خود به دست آورید.

تصفیه‌حساب‌ها

تصفیه‌حساب هر ماه در پایان روز ۲۰ ام با آخرین شبای اعلامی بسته خواهد شد و مبلغ قابل تصفیه در پایان این روز به فاصله حداکثر ۵ روز کاری به حساب شما واریز می‌گردد. مبلغ قابل پرداخت برای توسعه‌دهندگان داخلی حداقل ۱۰۰ هزار تومان و برای توسعه‌دهندگان خارجی حداقل ۲۰۰۰ دلار است و تصفیه مبالغ کمتر از این مقادیر، در پایان سال انجام می‌شود. تصفیه‌حساب تنها برای کسانی صورت می‌گیرد که حداقل دو هفته از انتشار برنامه‌شان گذشته باشد. در پایان روز ۲۰ اُم هر ماه باید شبایی منطبق با نام درج شده در حساب کاربری و قرارداد توسعه‌دهنده در سیستم وجود داشته باشد و مسئولیت وارد نمودن شبای ناصحیح بر عهده توسعه‌دهنده است.

پشتیبانی

در سر‏برگ چهارم به نام «پشتیبانی» می‌توانید سوالات خود را از واحد پشتیبانی توسعه‌دهندگان بازار بپرسید. 

 

مستندات

شما می‌توانید مستندات مربوط به «روش لینک دادن به برنامه‌های دیگر در بازار»، «چگونگی بررسی به روز بودن برنامه» و دیگر سرویس‌های بازار را در سربرگ پنجم به نام «مستندات» بیابید.

 

لیست‌های بازار

 • برنامه‌ها و بازی‌های تازه برگزیده: برنامه‌هایی که به تازگی منتشر شده‌اند، مطابق معیارهای این سند کیفیت‌سنجی می‌شوند و در صورت تایید شرایط در این لیست‌ها نمایش داده می‌شوند.

 • پرفروش‌های برگزیده: برنامه‌های فروشی که کیفیت آنها مطابق سند معیارها مناسب ارزیابی شود، در این لیست بر اساس میزان فروش رتبه‌بندی می‌شوند.

 • برنامه‌های در حال پیشرفت: امتیاز برنامه‌های این لیست براساس میزان پیشرفت نصب و ارزیابی کاربران به صورت سیستمی محاسبه و رتبه‌بندی می‌شود.

 • بازی‌های فاخر فارسی: بازی‌های فارسی که کیفیت آنها مطابق سند معیارها بسیار بالا ارزیابی شود، در این لیست نمایش داده می‌شوند.

 • مجموعه‌های موضوعی: برنامه‌ها و بازی‌های متنوع بسته به موضوع مورد علاقه مخاطبین یا مناسبت‌های خاص در مجموعه‌های صفحه اول و صفحات دسته‌ها نمایش داده می‌شوند.

 • پرفروش‌های درون‌برنامه‌ای: این لیست به صورت روزانه و بر اساس فروش روزهای اخیر برنامه‌هایی که پرداخت درون‌برنامه‌ای دارند، توسط سیستم محاسبه و رتبه‌بندی می‌شود.

 • برترین‌ها: برنامه‌های این لیست با توجه به معیارهایی مثل تعداد نصب، ستاره‌ها و نظرات به صورت سیستمی رتبه‌بندی می‌شوند.

قرار گرفتن برنامه‌ها به صورت دستی در لیست‌های نام‌برده، قابل مذاکره نیست. در صورتی که می‌خواهید برنامه شما بیشتر و بهتر دیده شود، باید برای آن برنامه تبلیغاتی داشته باشید و با روش‌های مؤثر و مفید برای دیده شدن آن تلاش کنید. یکی از راه‌های تبلیغات مؤثر استفاده از سیستم تبلیغاتی عدد است.سؤالات متداول

شما می‌توانید در این بخش به برخی از پرسش‌های متداولی که اغلب توسعه‌‌دهندگان با آن مواجه می‌شوند دسترسی داشته باشید.

 

وبلاگ توسعه‌دهندگان کافه‌بازار

شما می‌توانید با مراجعه به آدرس developersblog.cafebazaar.ir از آخرین امکانات قرارگرفته در اختیار توسعه‌دهندگان مطلع شوید.