مستانه

نصب‌های فعال ۲۰۰+
حجم ۲٫۲ مگابایت
نسخه 2.0

توضیح

رندان سلامت می‌کنند جان را غلامت می‌کنند
مستی ز جامت می‌کنند مستان سلامت می‌کنند

ساقی بادة حقیقی، ذات اقدس حق تعالی است و شراب هم از عالمی دیگر است و «می» عبارت است از عنایتی از جانب حق تعالی كه آدمی را علم و معرفت می‌بخشد و به ذوق و وجد و محبت و بی‌خودی وا می‌دارد.
یكی از ویژگی‌های عرفا در بیان افكار، سمبولیك سخن گفتن است. یكی از تعابیر رایج در لسان عرفا خصوصاً در قالب نظم، واژة باده است. این لفظ نیز همانند دیگر الفاظ همچون شاهد، دلبر، صنم، زلف، رخ، قامت سرو و غیره ظاهری غلط‌انگیز دارد كه حمل به معنای ظاهر نتیجه‌ ای جز عیش و نوش و مستی و لهو و لعب ندارد. اما در زبان سمبولیك استعمال این كلمه ضمن تشابهاتی با معنای ظاهر، اهدافی بلند و كاملاً متغایر با مفاهیم فوق را دنبال می‌كند.
شراب ظاهر از انواع رجس و ام‌الخبائث و در شرع مقدس نجس و نوشیدنش حرام است، اما می عرفانی مقوله‌ای دیگر است، هرچند اثر آن هم مستی و بی‌خودی است، لیك مستی آن با مستی باده انگور متفاوت است.

مستانه نرم افزاری مشتمل بر اشعار عرفاني، سروده شعراي پارسي گوي ايران زمين ( لسان الغیب حافظ شیرازی ، مولانا جلال الدین بلخی , خیام نیشابوری , عطار , سعدی , وحشی بافقی , صائب تبریزی، محتشم کاشانی، سنایی و فروغی بسطامی ) مي باشد. در اين برنامه مي توانيد اشعار را به تفکيک نام شاعر ملاحظه و اشعار منتخب خود را در بخش علاقه‌مندي‌ها بيافزايد و در صورت تمايل آن را با دوستان خود به اشتراک بگذاريد. در بخش تنظيمات نيز مي‌توانيد سايز و نوع فونت را بنابر سليقه خود تغيير دهيد. اين نرم‌افزار امکان جستجو را نيز براي شما کاربر محترم فراهم نموده است.

تغییرات آخرین نسخه

کاهش حجم برنامه