درمان تشنج

درمان تشنج

نسخه ۱.۰
۱۰
نصب فعال
دارو و درمان
دسته
۹
مگابایت
حجم

 با صرع چگونه برخورد کنیم؟
توجه به نکات ذیل پاسخ­ را آسان می­کند:
1. تلاش برای درمان صرع؛ ممکن است تشنج­ها به صورت غیرقابل پیش بینی برای فرد مصروع اتفاق بیفتد. بروز تشنج در مکان­هایی همچون وسط خیابان، روی سطح مرتفع، نزدیک اجاق گاز و ... بسیار خطرناک است. از سوی دیگر تأثیر تشنج بر روی مغز در صورت تکرار، منجر به اختلالات ذهنی، رفتاری و کندی در حرکات طبیعی بدن می­گردد. همچنان که ممکن است نشانه­ای از وجود یک ضایعه در مغز باشد. از این­رو مراجعه به پزشک، انجام اقدامات تشخیصی و مصرف داروی پیش­گیری از تکرار تشنج، الزامی است. بعضی اوقات تشنج به علت کمبود بعضی از مواد در بدن ـ به خصوص کلسیم ـ صورت می­گیرد که با جبران کمبود کلسیم، باید به درمان قطعی تشنج امیدوار بود.
2. مشخص شدن نوع حمله­ها؛ بروز هرحالت غیر طبیعی وکوتاه مدت و مکرر، همچون پرش­های دست­ و پا، گرفتگی عضلات یک طرف صورت، مات زدگی، خیرگی و اختلال هوشیاری موقت و یا به ذهن آمدن تصاویر یا شنیدن صداهای خاص بدون محرک واقعی بیرونی، ممکن است یک نوع صرع باشد. بنابراین لازم است به پزشک متخصص بیماری­های مغز و اعصاب مراجعه شود تا ماهیت این حملات روش گردد.
3. درمان توسط متخصص؛ با تأکید پیشنهاد می­شود که افراد مبتلا به صرع، جهت درمان خود به متخصصین رشته­ی بیماری­های مغز و اعصاب نرولاژی مراجعه کنند. یادآور می­شویم که رشته­های تخصصی جراحی اعصاب و اعصاب و روان رشته­های تخصصی متفاوت با حوزه عمل­کردی مجزایی هستند که متأسفانه بعضی بیمارها آنان را با رشته­ی بیماری­های مغز و اعصاب اشتباه می­گیرند.
4. تغییر شرایط زندگی؛ لازم است برای افراد مبتلا به صرع، شرایط زندگی آرام­تری فراهم گردد. از بی­خوابی و گرسنگی و خستگی زیاد که موجب بروز تشنج می­شود، پرهیز شود. مواد اسیدی و ترشی­جات را مصرف ننماید. به غذاهای اصلی مانند: پروتئینی و قندی، مواد حاوی کلسیم شامل: تخم مرغ، لبنیات و نیز مواد ویتامین­دار همچون: میوه­ها و سبزی­ها اهمیت جدّی بدهد.
بعضی خانواده­ها بنابر باوری غلط، فرد مصروع را از مصرف میوه­ها و لبنیات باز می­دارند و حال آن که این امر موجب بروز مشکلات و بیماری­های دیگر در فرد می­گردد، همچنان که کاهش کلسیم خون، خود عامل تشنج است.
5 . کنترل عوارض دارویی؛ نکته­ی مهم دیگر، کنترل عوارض احتمالی داروهای ضد صرع است. به همین منظور بیمار باید تحت نظر پزشک باشد و هر 3 یا 6 ماه برحسب نظر پزشک معتمد یک بار ویزیت شود. با تأسف بعضی بیمارها، سال­ها یک دارو را بدون مراجعه به پزشک، تجدید مصرف می­نمایند
6. توجه به شرایط ویژه؛ در طول بارداری و شیردهی، درمان صرع باید ادامه یابد ولی باید، توجه داشت که نوع داروی مصرف و کنترل عوارض احتمالی آن تحت نظر پزشک متخصص بیماری­های مغز و اعصاب انجام شود. وقوع تشنج طولانی یا مکرر در طول بارداری یا در حین زایمان، برای جنین و مادر عوارض جدی دارد.
7. هرگاه فرد مدتی برحسب شرایط بیمار، 2 تا 5 سال تشنج نداشته باشد، لازم است داروی ضد صرع به تدریج کاهش یافته و قطع شود. البته این تصمیم بنابر تشخیص پزشک متخصص بیماری­های مغز و اعصاب است.
نسبت به کودکان و خانم­هایی که تصمیم به باردار شدن دارند، پزشک می­تواند در صورت امکان و با توجه به شرایط بیمار مثلاً دو سال پس از آخرین تشنج دارو را قطع نمود.
حدود 75% ازکسانی که داروی ضد تشنج آن­ها بر حسب نظر متخصص بیماری­های مغز و اعصاب قطع می­شود، دچار تشنج مجدّد نمی­شوند، و در مواردی که تشنج عود نماید، درمان دارویی دوباره از سر گرفته می­شود. 
ومطالب خیلی جالب و مفید دیگر...

logo-enamad logo-samandehi