غصه شکسته عشقیتونخور

غصه شکسته عشقیتونخور

Version 1.0
<10
Active installs
Lifestyle
Category
9
MB
Size


 همیشه جدایی و پایان یك رابطه می‌تواند آسیب‌های فراوانی داشته‌باشد به‌خصوص اگر فرد غافلگیر شود و نداند در چنین موقعیتی باید چگونه برخورد كرد، شاید برای خیلی ازخانم‌ها و آقایان جوان بعد از دوران آشنایی پیش از ازدواج و نامزدی جدایی و پایان رابطه بسیار مشكل باشد. آنقدر كه هرروز آن را به تعویق بیندازند و تا حد ممكن به‌دنبال راهی برای فرار از چنین موقعیتی باشند ولی قرار نیست بعد از هر خواستگاری ازدواج باشد. گاهی 2 فرد برای هم مناسب نیستند و باید هرچه زودتر رابطه را تمام كنند، این‌كه چگونه باید به رابطه‌ای پایان داد و بعد از این پایان و جدایی چگونه همه چیز را فراموش كرد و دوباره به زندگی عادی برگشت سوال خیلی از جوان‌هاست. مسلما كار راحتی نیست ولی می‌توان با یك نگاه واقع‌بینانه و بدون آسیب روانی زیاد زندگی جدیدی را آغاز كرد.
 


همه چیز را نمی‌توان فراموش كردنباید انتظار داشت كه بتوان همه چیز را فراموش كرد. بسیار پیش می‌آید كه نمی‌توانیم خیلی از چیزها را فراموش كنیم به‌خصوص اگر خاطرات خوبی با آن فرد داشته باشید. به هر صورت بخشی از آن خاطرات همیشه همراه ما خواهد بود.برای رها شدن از گذشته باید یاد بگیرید كه ذهن را مدیریت كنید و هرلحظه نسبت به‌خودتان آگاه باشید و نگذارید ذهن هرگاه كه خواست به گذشته سفر كند. اگر دقت كرده‌باشید بیشتر اوقات ذهن یا در گذشته سیر می‌كند یا در آینده و كمتر پیش می‌آید كه ذهن به همان زمان حال فكر كند.

اما چگونه می‌توان ذهن را به زمان حال آورد؟ باید اول یاد بگیرید ذهن‌تان را ببینید و حواس‌تان باشد الان ذهن‌تان در كجاست؟ ذهن مثل كودكی بازیگوش مرتب بین گذشته و آینده گردش می‌كند، با آموختن روش‌های بدست گرفتن افسار ذهن می‌توانید مانع سفر آن به گذشته‌های نامطلوب شوید.
 


دستور ایست دهیداین روش را روش ایست ذهنی می‌نامم، یعنی لازم است خیلی محكم و مقتدر به ذهن‌تان ایست بدهید تا نتواند به هركجا خواست برود. شاید برای همه ما پیش آمده باشد كه هنگام تماشای تلویزیون یا در تاكسی یا... یك دفعه ذهن به سمت موضوعی در گذشته منحرف می‌شود و برای دقایقی یا ساعاتی یا حتی چند روز كنترل ذهن از دست می‌رود. در حقیقت اگر آگاه نباشید و نبینید كه ذهن‌تان در حال سفر به گذشته است نمی‌توانید جلوی آن را بگیرید اما اگر حواس‌تان باشد به محض این‌كه ذهن بخواهد به گذشته سفر كند به آن یك ایست محكم می‌دهید و از پیشروی آن جلوگیری می‌كنید. می‌توانید به‌خود بگویید: «ساكت،  دیگر نمی‌خواهم بیشتر فكر كنم! یاهیس» یا در ذهن‌مان روی این فكرها ضربدر بزنیم و جلوی آن‌ها را بگیریم.
 


چطور ذهن‌تان را خالی كنیدگاهی هم پیش می‌آید كه ذهن ما آنقدر ازوقایع گذشته‌ و اتفاقات پیش آمده پر است كه انگار ظرف ذهن پرشده و در حال لبریز شدن است و مرتب وقایع در ذهن مرور می‌شود و نمی‌توان به موضوع دیگری فكر كرد. ذهن تا حد معینی گنجایش دارد و باید به نوعی از افكار نامطلوب و دوست نداشتنی خالی شود. بهترین كار در این زمان نوشتن است، كافی است هرچه در ذهن دارید بدون هیچ‌گونه انتخابی روی كاغذ بیاورید و هیچ‌چیزی را جا نیندازید، باید كاملا بدون سانسور و صادقانه بنویسید تا ذهن كاملا تخلیه شود.  بعد وقتی ذهن كاملا خالی شد، آن كاغذها را دور بیندازید یا حتی بسوزانید.
 


ازاول به جدایی هم فكر كنیدوقتی در مراحل آشنایی پیش از ازدواج یا دوران نامزدی هستید باید از ابتدا هر 2 باهم این توافق را داشته‌باشید كه ممكن است این رابطه به دلایل مختلف از جمله تفاوت خانواده‌ها یا تفاهم نداشتن یا. . .  به سرانجام نرسد. در حقیقت بهتر است زوجین قبل از ازدواج با هم این موضوع را روشن كنند كه قرار است مدتی را مثلا 6 ماه برای بدست آوردن شناخت باهم باشند تا تصمیم بگیرند كه برای هم مناسب هستند یا نه! به همین دلیل از ابتدا به هم وابسته نشوید. علاوه بر این، برای پیشگیری از وابستگی از همان ابتدا هر روز و هر ساعت با هم صحبت نكنید تا مبادا به فضای احساسی وارد شوید. هرچقدر بیشتر به شناخت رسیدید كم‌كم رابطه را بیشتر كرده و احساسات را وارد رابطه كنید. 


اول شناخت، بعد احساساتحواس‌تان باشد كه برای پیشگیری از آسیب‌ روحی در این مدت آشنایی مثلا 6 ماه باید شناخت‌تان جلوتر از احساس‌تان حركت كند، اگر احساسات زودتر از شناخت پیش برود ممكن است زود به هم وابسته شوید و دیگر دل‌كندن به این آسانی‌ها نباشد ونتوان نه گفت. در دوران نامزدی و آشنایی پیش از ازدواج همیشه این خطر وجود دارد كه بین طرفین وابستگی به‌وجود بیاید. من همیشه به مراجعانم توصیه می‌كنم، دریچه‌های احساس‌تان را زود به روی هم باز نكنید و بعد از چند ماه كم‌كم از نظر احساس نزدیك شوید.


logo-enamad logo-samandehi