حرز حضرت زهرا (س) دعای سریع الاجابه

حرز حضرت زهرا (س) دعای سریع الاجابه

Version 1.1
5
K
Active installs
Religious
Category
5
MB
Size

حرز حضرت زهراء چه دعایی است؟ 
حرز در لغت به معنی «پناه و مأمن» آمده است که یکی از اسم های مبارک خداوند متعال نیز بشمار می رود و برای همین هم در دعای مخصوص جوشن کبیر خطاب به حضرتش عرض می کنیم: «یا حرز من لا حرز له». و در اصطلاح به نوعی خاصّ از دعا گفته می شود که هر کدام از معصومین علیه السلام نمونه ای از آن را به عنوان «حرز خاص هر معصوم» به مراجعین توصیه می فرمودند و حفظ و نگهداری این دعای مستمرّ در پیش خود و همچنین قرائت آن، انسان را از گزند تمامی آفات و بلیات حفظ و بیمه خواهد نمود انشاء الله تعالی. 
حرز حضرت زهرا (س) به ذکر یا دعائی گفته می شود که از آن حضرت به یادگار مانده باشد.  
یک حرز بیشتر از حضرت زهرا (س) نداریم که سیدبن طاووس در «مهج الدعوات» آن را نقل کرده است؛ حرز در لغت به فضا یا ظرفی تعبیر می شود که در آن همه چیز از دستبرد دیگران محفوظ است، اما در دعا معنای حرز این است  کسی که آن را بخواند یا همراه خود داشته باشد از همه خطرات محفوظ مانده و هیچ چیز نمی تواند به او آسیب برساند؛ حرز حضرات فاطمه (س) نیز محافظ انسان برابر جمیع شرور و بلایا است. 
دعای سریع الاجابه چه دعایی است؟ 
ابن عباس گويد: علي بن ابي طالب روي به پيغمبر آورد و چيزي از آن حضرت خواست پيغمبر به او فرمود: يا علي به آن كه مرا پيغمبري بحق(براي مردم) فرستاد سوگند كه نزد من هيچ از كم و بيش نيست ولي تو را چيزي مي آموزم كه دوست من جبرييل براي من آورد و گفت يا محمد اين هديه اي است از نزد خداي عز و جل كه تو را بآن گرامي داشته و به هيچ كس از پيغمبران پيشين اين هديه را نداد و آن نوزده جمله است كه هر دلسوخته و هر مصيبت زده و هر اندوهناك و هر غمناك و هر كسي كه در خطر دزد و آتش سوزي باشد آن ها را بخواند و هر بنده اي كه از پادشاهي بترسد آن كلمات را بگويد خداوند براي او وسيله رهايي فراهم سازد و آن نوزده جمله است كه چهار جمله آن بر پيشاني اسرافيل نوشته شده و چهار جمله اش بر پيشاني ميكاييل و چهار جمله بر گرداگرد عرش و چهار جمله اش بر پيشاني جبرييل و سه كلمه آن در جايي كه خدا خواسته است. 
منابع و مستندات: 
۱. کفعمى، ابراهیم بن على، البلد الأمين و الدرع الحصين، النص، ص: ۳۳۲ مؤسسة الأعلمی للمطبوعات، بیروت، چاپ اول، ۱۴۱۸ق؛  
 
۲. کفعمى، ابراهیم بن على، المصباح (جنة جنة الأمان الواقیة و جنة الإیمان الباقیة)، ص: ۱۷۹، دار الرضی (زاهدی)، قم، چاپ دوم، ۱۴۰۵ق؛ 
 
۳. مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى، بحار الأنوار (ط - بيروت) ج‏۹۲، ص: ۲۰۳ - بيروت، چاپ: دوم، ۱۴۰۳ ق؛ 
 
۴. عوالم العلوم و المعارف والأحوال من الآيات و الأخبار و الأقوال (مستدرك سيدة النساء إلى الإمام الجواد، ج‏۱۱-قسم-۱-فاطمةس، ص: ۲۴۱.


 

logo-enamad logo-samandehi