نهاد ولایت‌عهدى در خلافت اموی و ...

نهاد ولایت‌عهدى در خلافت اموی و ...

نسخه ۱.۰
<۱۰
نصب فعال
کتاب‌ها و مطبوعات
دسته
۹
مگابایت
حجم

کتاب «نهاد ولایت عهدی در خلافت اموی و عصر اول عباسی» به قلم عباس احمدوند در پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت علیه‌السلام پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تهیه شده است.


چاپ اول این کتاب در 464 صفحه و به قیمت 6200 تومان توسط انتشارات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در تابستان 1390 منتشر گردیده است.


درباره کتاب:
در پژوهش حاضر ضمن بررسی مهمترین تحولات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی صورت گرفته در دوران حکومت امویان و عباسیان، به پیامدهای سیاسی، اداری، فرهنگی و مالی نهاد ولایت‌عهدی در این دوره مورد تجزیه و تحلیل تاریخی قرار گرفته است. نویسنده ابتدا به تاریخچه پیدایش ولایت‌عهدی در دوران خلافت امویان از زمان حکومت معاویه تا سقوط خلافت حاکمان اموی و واکنش مسلمانان نسبت به این مساله اشاره کرده و جریان ولایت‌عهدی در عصر اول عباسی یعنی از آغاز به حکومت رسیدن عباسیان تا دوره اول حکومت آنان مورد بحث و بررسی تاریخی قرار گرفته است. وی در ادامه به شرایط، آداب و رسوم و قوانین ولایت‌عهدی و نحوه گزینش ولی‌عهد و دلایل آن اشاره کرده و تعدد ولی‌عهدها در یک زمان، شروط احراز ولایت‌عهدی، مراسم بیعت با ولی‌عهد وظایف و اختیارات ولی‌عهد و انواع آن و جایگاه و نقش ولی‌عهد در جامعه و حکومت را بررسی نموده است. بیان آثار و پیامدهای سیاسی، اداری، نظامی، اخلاقی، دینی، مالی، فرهنگی و مفاسد مترتب بر جریان ولایت‌عهدی از مباحث پایانی این کتاب است.


بخش‌های اصلی این کتاب عبارتند از:
فصل اول: پیدایی و تکوین
فصل دوم: ولایت‌عهدی در خلافت اموی
فصل سوم: ولایت‌عهدی در عصر  اول عباسی
فصل چهارم: جایگاه، اختیارات و رسوم ولایت‌عهدی
فصل پنجم: آثار و پیامدها
 


نشر دیجیتال پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی:
مجموعه برنامه‌های تولیدی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی را در صفحه ویژه محصولات پژوهشگاه در کافه بازار مشاهده نمایید. همچنین انتقادات و پیشنهادات خود را از طریق ایمیل it@isca.ac.ir مطرح نمایید.

logo-enamad logo-samandehi