دولتمردان شیعه در خلافت عباسی

دولتمردان شیعه در خلافت عباسی

نسخه ۱.۰
<۱۰
نصب فعال
کتاب‌ها و مطبوعات
دسته
۹
مگابایت
حجم

کتاب «دولتمردان شیعه در دستگاه خلافت عباسی» به قلم مصطفی صادقی کاشانی در پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت علیه‌السلام پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تهیه شده است.

چاپ دوم این کتاب در 240 صفحه و به قیمت 7000 تومان توسط انتشارات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در بهار 1392 منتشر گردیده است.

درباره کتاب:
تحقیقی در مورد «دولتمردان شیعی» در دستگاه «خلافت عباسیان» در ادوار مختلف حکومت آنان و اثبات عدم تشیع بسیاری از این دولتمردان است. در این پژوهش از منظری تاریخی به شناسایی اجمالی برخی از کسانی که به نام شیعه و مذهب تشیع در دربار عباسیان کار می‌کردند، پرداخته شده و اثبات گردیده است که اکثر این افراد شیعه نبودند و اعتقاد راسخی به ائمه نداشتند. وی برای اثبات این مطلب به دیدگاه‌های رجالی رجالیان بزرگ مانند کشی و نجاشی در مورد شخصیت و هویت شیعی این افراد اشاره کرده و به معرفی خاندان این دولتمردان پرداخته است. وی به این نتیجه رسیده است که اگر چه خاندان این افراد شیعه بودند ولی خود آن‌ها عمدتا شیعه نبودند زیرا ائمه به شدت شیعیان را از همراهی کردن حاکمان عباسی و اموی منع کرده بودند و به ندرت دیده شده است که افرادی به دستور ائمه در دستگاه عباسیان نفوذ می‌کردند. وی در سه دوره حکومت عباسیان حضور دولتمردان شیعی در دستگاه خلافت عباسی را بررسی نموده است. وی انگیزه‌های شیعیان امامی برای ورود به دربار و آثار و پیامدهای این حضور را نیز تبیین کرده است.

بخش‌های اصلی این کتاب عبارتند از:
فصل اول: مقدمات و کلیات
فصل دوم: دولتمردان شیعه در عصر نخست عباسی
فصل سوم: دولتمردان شیعه در عصر دوم و سوم عباسی
فصل چهارم: دولتمردان شیعه در عصر آخر عباسی
فصل پنجم: خاندان‌ها
فصل ششم: انگیزه‌ها و آثار

نشر دیجیتال پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی:
مجموعه برنامه‌های تولیدی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی را در صفحه ویژه محصولات پژوهشگاه در کافه بازار مشاهده نمایید. همچنین انتقادات و پیشنهادات خود را از طریق ایمیل it@isca.ac.ir مطرح نمایید.

logo-enamad logo-samandehi