میراث فرهنگی

میراث فرهنگی

نسخه ۱.۰
<۱۰
نصب فعال
کتاب‌ها و مطبوعات
دسته
۳
مگابایت
حجم

کتاب «میراث فرهنگی، بررسی فقهی- حقوقی» به قلم سیدمحسن فتاحی در پژوهشکده فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تهیه شده است.

چاپ اول این کتاب در 416 صفحه و به قیمت 21000 تومان توسط انتشارات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در زمستان 1393 منتشر گردیده است.

درباره کتاب:
میراث فرهنگی از موضوعاتی است که در عصر کنونی از جنبه‌های متعددی مورد توجه قرار گرفته است. منافع اقتصادی حاصل از میراث فرهنگی و نقشی که این میراث در حفظ هویت فرهنگی جوامع ایفا می‌کند، دولت‌ها را بر آن داشته تا توجه ویژه‌ای به این پدیده مبذول دارند. ارزش این آثار موجب گشته سوداگران داخلی و خارجی سراسر پهنۀ کشور را بکاوند و از ریز و درشت این آثار ثروتی به چنگ آورند. برای جلوگیری از تطاول روزافزون این ثروت ـ از همان ابتدای انقلاب ـ راهکارهایی اندیشیده شد و در قالب مواد قانونی از تصویب مجلس و شورای نگهبان گذشت؛ ولی به دلیل برخی گسست‌هایی که بین مقام اندیشه و مقام واقعیت‌های خارجی وجود داشته و دارد، حل این معضل همواره با کاستی‌های فراوانی مواجه است. مشکلات عدیده موجود در این حوزه و کاستی‌هایی که در شناخت عوامل آن مشکلات مشاهده می‌شود بررسی فقهی ـ حقوقی میراث فرهنگی را عمدتاً در دو حوزۀ جرایم و مالکیت ضروری می‌سازد.

بخش‌های اصلی این کتاب عبارتند از:
فصل اول: کلیات و موضوع‌شناسی
فصل دوم: حفاظت و ترویج میراث فرهنگی
فصل سوم: جرایم علیه میراث فرهنگی
فصل چهارم: مالکیت میراث فرهنگی

نشر دیجیتال پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی:
مجموعه برنامه‌های تولیدی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی را در صفحه ویژه محصولات پژوهشگاه در کافه بازار مشاهده نمایید. همچنین انتقادات و پیشنهادات خود را از طریق ایمیل it@isca.ac.ir مطرح نمایید.

logo-enamad logo-samandehi