نظریه کارکرد گرایی ذهن

نظریه کارکرد گرایی ذهن

نسخه ۰.۱
<۱۰
نصب فعال
کتاب‌ها و مطبوعات
دسته
۹
مگابایت
حجم

کتاب «نظريه کارکردگرايی در فلسفه ذهن» ترجمه یاسر پوراسماعیل، در پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تهیه شده است.

چاپ اول این کتاب در 351 صفحه و به قیمت 20000 تومان توسط انتشارات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در بهار 1393 منتشر گردیده است.

درباره کتاب:
این کتاب، در کنار سه مجموعه دیگر، ‌مقاله‌های برگزیده از میان مقالات کلاسیک و بسیار مهم را درباره هر کدام از نظریه‌های پیش‌گفته عرضه می‌کند؛ نخستین مجموعه به نظریه‌های دوگانه‌انگاری و رفتارگرایی مربوط است. دومین مجموعه به نظریۀ این‌همانی ذهن و مغز اختصاص دارد. مجموعه سوم (همین مجلد) مقالاتی دربارۀ کارکردگرایی است. مقالات مجموعه چهارم نیز به نظریه مادّی‌انگاری حذفی می‌پردازد.کارکردگرایی نظریه‌ای در فلسفه ذهن است که حالات ذهنی را اموری کارکردی می‌داند که می‌توانند با حالات مغزی تحقق یابند، هرچند به حالات مغزی فروکاسته نمی‌شوند. انواع مختلفی از این دیدگاه وجود دارد؛ برخی از دیدگاه‌ها حالات ذهنی را کارکردهایی محاسباتی از ورودی‌ها (محرک‌های پیرامونی) به خروجی‌ها (رفتارها) می‌دانند و برخی آنها را کارکردهای زیستی می‌انگارند.


بخش‌های اصلی این کتاب عبارتند از:
کارکردگرايی
مقدمه ند بلاک بر ترجمه فارسي دو مقاله «کارکردگرايي چيست؟» و «مشکلات کارکردگرايی»
کارکردگرايی چيست؟
درد ديوانه و درد مريخی
آنچه ماری نمیدانست
خفاش بودن چه کيفيتی دارد؟
کارکردگرايی غايت‌شناختی: بازگرداندن کارکرد به کارکرد‌گرايی
مشکلات کارکردگرايی

نشر دیجیتال پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی:
مجموعه برنامه‌های تولیدی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی را در صفحه ویژه محصولات پژوهشگاه در کافه بازار مشاهده نمایید. همچنین انتقادات و پیشنهادات خود را از طریق ایمیل it@isca.ac.ir مطرح نمایید.

logo-enamad logo-samandehi