استنباط حکم اخلاقی از سيره معصوم

استنباط حکم اخلاقی از سيره معصوم

نسخه ۰.۱
+۱۰
نصب فعال
کتاب‌ها و مطبوعات
دسته
۹
مگابایت
حجم

کتاب «استنباط حکم اخلاقی از سيره و عمل معصوم» به قلم محمد عالم‌زاده نوری در مرکز اخلاق و تربیت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تهیه شده است.

چاپ دوم این کتاب در 344 صفحه و به قیمت 14000 تومان توسط انتشارات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در پاییز 1392 منتشر گردیده است.


درباره کتاب:
اثر حاضر در صدد بیان چالش‌های استفاده از رفتار معصوم در کشف گزاره اخلاقی است و توجه مخاطب را به دشواری استنباط احکام اخلاقی و لزوم روشمندی آن جلب می‌کند. بنابراین مخاطب با زاویه‌ای از تفقه اخلاقی، یعنی دریافت اجتهادی گزاره اخلاقی از منابع دینی آشنا می‌شود و در کشف نظر دین درباره «خوبی و بدی رفتارها» از سیرة معصوم به نگرش تازه‌ای دست می‌یابد. این اثر در پی بیان سیرة معصومان و یا تبیین اهمیتِ نقش الگو در تربیت نیست، بلکه به دنبال تبیین چگونگی استنباط حکم اخلاقی از فعل معصوم ‌است. هدف از این تحقیق بالابردن فهم مخاطب و قدرت تحلیل اوست که به جای تبعیت و تأسی از ظاهر رفتار معصوم، معانی و مقصود نهایی رفتار را درک کند و به تأسی واقعی دست یابد.
 

بخش‌های اصلی این کتاب عبارتند از:
فصل اول: کليات
فصل دوم: تأسی به عمل معصوم
فصل سوم: چالش‌های استنباط حکم از رفتار
فصل چهارم: قواعد فهم عمل معصوم و حل چالش‌ها

 

نشر دیجیتال پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی:
مجموعه برنامه‌های تولیدی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی را در صفحه ویژه محصولات پژوهشگاه در کافه بازار مشاهده نمایید. همچنین انتقادات و پیشنهادات خود را از طریق ایمیل it@isca.ac.ir مطرح نمایید.

logo-enamad logo-samandehi