ریشه ٬ پیشوند وپسوندهای زبان en

دسته آموزش
نصب‌های فعال ۲۰۰+
حجم ۹۲۱٫۹ کیلوبایت
نسخه 2.2

توضیح

دوستان لطفا جهت حمایت از ما و ارتقا این برنامه 5 ستاره بدین.

با تسلط به کلمات ریشه ای و پسوند و پیشوندهای پر استفاده می توان با یادگیری تعداد معدودی کلمات ( ریشه ها و پسوندها و پیشوندهای معروف) صدها و هزاران لغت جدید را یاد گرفت و از همه مهمتر هنگام برخورد با کلمات جدید بخصوص در رشته های علمی ، به راحتی معنای کلمه را از روی اجزای تشکیل دهنده آن حدس زد.
برای افزایش ذهن بر دایره لغات تسلط به ریشه کلمات و پسوندها و پیشوندهای مهم جزو ضروریات است و باید برای یادگیری این اجزای اصلی کلمه سازی اهمیت خاصی قائل شد.
برای مثال کلمه Port به معنای درگاه و بندر و دروازه ورود است. در زیر می بنیم که با اتصال پسوندها و پیشوندهای مختلف به این کلمه چندین کلمه جدید و پر مصرف ساخته می شود.
بسیاری از کلمات مانندman(انسان،مرد) ،boy(پسر)، وhouse(خانه) نمی توانند به اجزای کوچکتر تقسیم شوند.اما تعداد بسیار زیاد دیگری از قبیل react(واکنش نشان دادن)inactive(غیر فعال)،actor (بازیگر مرد)وaction(عمل)از اجزائی تشکیل می شوند که می توانند ازهم جدا شوند و در عین حال معنی هم داشته باشند.روشن است که تمامی این کلمات وجه اشتراکی دارند،یعنی ریشه act(عمل کردن).
عناصر مختلفی که به ابتدا و انتهای این ریشه افزوده می شود به تشکیل کلماتی با معانی مختلف کمک می کنند یا ریشه را به نقش های دستوری دیگر تبدیل می کنند،یعنی مثلا اسم را به صفت،صفت را به قید و غیره تبدیل می کنند.واژه actاغلب فعل است. inactive,reactive,active صفت هستند و actor , action هم اسم هستند.عناصر - in- ,re که به ابتدای ریشه افزوده می شوند پیشوند (prefix) نامیده می شوند،اما ive ,-or ,- ion- که به انتهای ریشه افزوده می گردند پسوند (suffix) خوانده می شوند.
باید بخاطر داشته باشید که این ریشه است که معنی اصلی کلمه را بدست می دهد.شما باید یاد بگیرید که ریشه را از پسوند و یا پیشوند آن جدا کنید تا معنی کلمه ناآشنا را بفهمید.مثلا واژه biweekly ممکن است وقتی برای اولین بار آن را میبینید برای شما قدری عجیب به نظر برسد.اما با تجزیه ی این کلمه به اجزائ تشکیل دهنده ی آن ،احتمالا متوجه ی کلمه ای کم و بیش آشنا خواهید شد،یعنی bi-week-ly .شما معنی ریشه week را می دانید.فرض کنید که می دانید پیشوند -bi به معنی عدد دو است و پسوند ly- هم وقتی به اسمی افزوده می شود پسوند صفت ساز است. بنابراین می توانید حدود معنای biweekly را بفهمید.آیا حالا می دانید این کلمه به چه معنائی است؟این کلمه به معنای هر دو هفته رخ دادن یا ظاهر شدن است.با این اطلاع می توانید حدود معنای کلماتی که در آنها پیشوند -bi بکار رفته است را بفهمید،بشرط اینکه معنی ریشه ها را بدانید.
مثلا ایا می دانید کلمات bicycle,bicolor, bicultural, bimonthly چیست؟ bicycle به وسیله ی نقلیه ای اشاره دارد که بر روی دو چرخ حرکت می کند، bicolor به معنی دو رنگ، bicultural به معنی متعلق به دو فرهنگ و bimonthly به معنی دو ماه یکبار ظاهر شدن است.با این حال ،گاهی اوقات برای ساختن شکل جدیدی از یک کلمه در ریشه تغییر املائی صورت می گیرد . این تغییرات گاهی خیلی جزئی هستند. برای مثال خیلی دشوار نیست که در یابیم کلمات famous (مشهور) و purity (خلوص) به ترتیب از ریشه های fame (شهرت) pure و (خالص) مشتق شده اند. در موارد دیگر ممکن است ریشه به طور بی قاعده تغییر کند و املای واژه ی جدیدا تشکیل شده ممکن است آنقدر متفاوت باشد که شما ریشه را به راحتی نبینید مثلا آیا متوجه می شوید که ریشه های کلمات clarity (وضوح،شفافیت) و reception (پذیرش) کلمات clear و receive است.همه ی ریشه ها مثل act نیستند که بتوانند به تنهایی به کار بروند و معنی هم داشتهباشند. امروزه بیشتر اوقات ریشه فقط همراه با پیشوند و پسوند به کار میریود. مثلا ریشه fin به معنای end است اما این رایشه باید با پیشوند و یا پسوندی به کار رود تا معنی دار شود مثلا infinite (بی پایان) final (نهایی) و finish (تمام کردن) این ریشه نمی تواند به تنهایی به کار رود.بسیاری از کلمات انگلیسی از کلمات لاتین ویونانی می آیند و....

با این برنامه حتی میتونین فعل و صفت وقید و... رو سریع شناسایی کنین.

در این کتاب یه موتور تلفظ قرار داده شده تا به تلفظ صحیح کلمات موجود در کتاب پی ببرید.


ویژگی های کتاب:


۱.رابط کاربری مناسب


۲.استفاده از تکنیک های روانشناسی در حوزه یادگیری


۳.بدون هیچگونه تبلیغاتی


۴.تک بودنش و...


★تذکر:هرگونه تکثیر این کتاب و یا محتوی آن و از این دست موارد حرام است و ما راضی نیستیم★

اگه اشتباهی در کتاب وجود داره و یا جایی رو نفهمیدین و یا روش های جدیدی داشتین به ما خبر بدین تا توی نسخه بعدی اصلاح و نکات جدیدی رو بیاریم.

تغییرات آخرین نسخه

 

  • تغییرات اساسی در رابط کاربری
  • رفع برخی مشکلات
  • افزایش سرعت اجرای برنامه
  • دسترسی‌ها

    • دسترسی کامل به اینترنت