آموزش آهنگ های قرآنی

دسته آموزش
نصب‌های فعال ۵٬۰۰۰+
حجم ۲٫۸ مگابایت
نسخه 1.1

توضیح

در تلاوت قرآن از هفت نغمه یا مقام استفاده می شود،که در اين برنامه به شیوه خلاقانه ای جهت یادگیری آسان تر،برای هر هفت مقام قرآنی،موارد زیر گردآوری شده است:


**آوای رب به ترتیب قرار،جواب،جواب جواب.


**مقام ها و نغمات ترکیبی قرآن. 


**نمونه هایی از اذان و تواشیح.


**گزیده ای از ترتیل استاد پرهیزکار.


**ترتیل سوره حمد.


**فرازی از تلاوت اساتید مشهور مصری استاد عبدالباسط،استاد منشاوی،استاد محمد شحات انور،استاد محمد الیثی.


**فایل صوتی هركدام با كليك كردن روي آنها از سرور مركزي دانلود و ذخيره ميشوند. هدف از اين كار سهولت بازديد كاربران از محيط برنامه(برنامه با حجم پايين تر) قبل از دانلود برنامه صورت گرفته است.


**امکان پخش آنلاین هر یک از فایل های صوتی گذاشته شده است تا در صورت تمایل صوت مربوطه را دانلود وذخیره نمائید.


در این نسخه مقام بیات ومقام رست به طور کامل جهت نمونه گذاشته شده است.برای نصب نسخه کامل برنامه به این لینک مراجعه کنید: (نسخه کامل تمام فایل های صوتی برنامه را دارد و نیازی به دانلود تک تک فایل ها نیست.)https://cafebazaar.ir/app/ir.amoozesh3.maghamha/?l=fa


 


معرفی مقامها    


علمای فن قرائت به مرور زمان، متوجه شدند که آیات قرآن با توجه به دوری و نزدیکی معنایشان، دارای وزن و آهنگ خاصی هستند.
حتی در موسیقی ایرانی هم آهنگسازان مسلط و آشنا با توجه به شعر ملودی را دردستگاه خاص می‌سازند.
بنابراین آنچه تا حدودی به برتری تلاوت قاریان عرب‌زبان نسبت به ایرانی‌ها منجرشده، استفاده قاریان عرب‌زبان و آشنا به موسیقی از مقام‌هایی است که با معانی آیات هم‌خوانی و ارتباط داشته باشد. در قرائت قرآن هر دسته از الحان به خواندن آیات خاصی اختصاص دارد.


مقام بیات:
وسیع‌ترین مقام در قرائت قرآن است و گوشه‌های بسیاری دارد قبل و بعد و حتی بین مقام‌های دیگر، قابل اجراست. معمولاً قرائت بااین مقام آغاز می‌شود و زمینه اجرای مقامات دیگر است. وقار، عظمت، بزرگی، تسلط و سنگینی را القا می‌کند و آرامش همراه غم می‌آورد. این مقام برای اجرای دعاهای قرآنی،حکایات و اندرزها به کار می‌رود.

مقام رست: 
اثر آن، برانگیختن حس مردانگی، جسارت و حرکت به سمت کشف حقیقت است و در آیاتی که داری تأکید و تحکم و امر است استفاده می‌شود. هرچند قابلیت تعمیم به انوع حالات مفهومی را دارد. 


مقام حجاز: 
اثر آن، شور و شعف همراه با احساسات عالی و حزین و دعوت به یکپارچگی و اتحاد و آرزو برای سعادت بشر است. از این مقام، در آیاتی که مربوط به بشارت وانذار، نعمت‌های خداوند، تذکر و یادآوری، امر و توصیه، خلقت جهان هستی و موجوداتهستند، ‌استفاده می‌شود. 


مقام صبا: 
مجموعه‌ای از نغمات حزین است که گذشته از دست‌داده را به تصویر می‌کشد و ما را به خویشتن خویش دعوت می‌کند. در آیاتی با موضوع عبرت از حوادث گذشتگان،‌مقایسه عاقبت نیک مؤمنان و سرانجام بد گناهکاران، دعا و توبه و پشیمانی و ذکرنعمت‌ها و آیات الهی به کار می‌رود.


مقام نهاوند:
ماهیتی لطیف و منعطف از نظر لحنی دارد. نه خیلی خشن است و نه خیلی خفیف و بیشتر در بیان داستان‌های قرآنی به کار می‌رود.


مقام سه‌گاه: 
برانگیزاننده حس محبت و عشق و سوز دل است و در آیاتی با مفاهیم عشق، وعده الهی، بشارت، مغفرت، صفات مؤمنان، پیروزی و اجابت دعا به کار می‌رود.

مقام عجم و چهارگاه: 
اثر این مقام‌ها، ایجاد شور و شوق جوانی است و در آیاتی بامضامین خدا، بهشت، توبه، معجزات پیامبران، دعا و درخواست و حرکت و مبارزه به کارمی‌رود.


 

دسترسی‌ها

  • خواندن کارت حافظه
  • تغییر یا حذف محتویات کارت حافظه
  • موقعیت مکانی تقریبی (مبتنی بر شبکه)
  • دسترسی کامل به اینترنت