کدبانو

کدبانو

نسخه v۱.۱
۱۰۰
نصب فعال
سبک زندگی
دسته
۲
مگابایت
حجم

 خصوصیات یك كدبانو:
شاید شما براحتی صفت كدبانو را به یك زن بدهید یا براحتی زنی را از این صفت عاری بدانید. معمولا آنچه در ذهن ما به عنوان معنایی از صفت كدبانو می‌رسد تنها یك زن آشپز و خانه‌دار است. در فرهنگ لغت دهخدا معنی كدبانو به معنی بزرگ و خاتون خانه آمده است. بزرگ خانه چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟ یك زن باید چگونه باشد تا او را كدبانو بخوانند؟


خانه‌داری:
طبیعتا اولین شاخصه یك زن كدبانو نحوه خانه‌داری اوست، اما این خانه‌داری صرفا به معنی این‌كه زن همیشه باید در حال تمیز كردن خانه‌ یا آشپزی باشد نیست، بلكه او باید با كشف و یادگیری روش‌های زود بازده با صرف كمترین انرژی از خود در امور خانه‌داری بتواند به نحوی كه به خودش آسیب نرساند، خانه‌داری كند.
آشپز خوب بودن از خصوصیات یك زن كدبانوست. شما می‌توانید بدون این‌كه دائما در حال آشپزی باشید با به كار بردن كمی خلاقیت در آشپزی همیشه غذاهای خوشمزه و تازه تهیه كنید. در آشپزی برای خانواده خود همیشه سلامتی آنها را در اولویت قرار داده و سپس به خوشمزه بودن غذا فكر كنید.


مردم داری:
یك زن كدبانو مردم‌دار است. او در هر سنی كه قرار دارد می‌تواند امین فامیل خود باشد و همه روی او حساب كنند. او یك مهماندار عالی و بی‌نقص است؛ میزبانی كه علاوه بر سفره رنگینش، دل صاف و رویی خوش با مهمان دارد. او در روابط خود با دیگران و مخصوصا فامیل و آشنایان سیاست دارد و این سیاست به معنی دروغ و كلك نیست بلكه نحوه برخورد مناسب با هر موضوع و هر شخصی است به طوری كه این برخورد باعث بروز هیچ مشكلی در این روابط نشود. او می‌تواند همه را راهنمایی كند و طوری از دیگران انتقاد كند كه همه با روی باز آن را بپذیرند. زبانش تند نیست و اصلا كسی را سرزنش نمی‌كند. او با كوچك‌تر‌ها مهربان و با بزرگترها محترم برخورد می‌كند. او انسان خوش مشربی است، اما بذله‌گو و لوده نیست. یك زن كدبانو سیاست حفظ همه افراد را با هم دارد. او افراد را به هم نزدیك می‌كند و دو بهم زن نیست.


حل مشكلات:
یكی از مهارت‌هایی كه یك زن كدبانو باید داشته باشد مهارت حل مشكلات است‌ یا به بیانی بهتر مهارت حل مسائل زندگی است. مثلا در زندگی زناشویی و در روابط با فرزندان مسائلی پیش می‌آید كه احتیاج به تدابیری خاص دارد. برای كسب مهارت‌های حل مساله باید از هوش هیجانی نسبتا بالایی برخوردار و همچنین از خلاقیت و تجربه كافی بهره‌مند باشیم، اما اگر بخواهیم در زندگی تجربه كافی را به دست بیاوریم ممكن است سال‌ها به طول بینجامد و در برخی مسائل فرصت تجربه كردن نباشد پس بهتر است از تجربه و راهنمایی‌های دیگران استفاده كنیم. مساله مهم دیگر انتخاب كسانی است كه با آنها مشورت می‌كنید. همیشه یادتان باشد یك مشاور و راهنمای خوب كسی است كه اولا بی‌طرف باشد و دوما تخصص كافی را در زمینه‌ای كه قصد دارید مشورت بگیرید، داشته باشد.


صبوری:
شاید بتوان صبر را یكی از رموز موفقیت زنان در زندگی دانست، اما این صبر به معنی سوختن و ساختن با همه چیز و تحمل اوضاع زندگی نیست، بلكه به معنی این است كه شما با به كار گرفتن روش‌های حل مساله به جنگ مشكلات زندگی بروید و تا گرفتن نتیجه صبر كنید و هیچ وقت انتظار نداشته باشید كه مشكلات 2 روزه حل شوند. صبور بودن به معنی عجله نداشتن در كارهاست نه به معنی پشت گوش انداختن آنها. صبر شما می‌تواند خیلی از مشكلات زندگیتان را حل كند.


رسیدگی به خود:
یك زن كدبانو زنی سالم از لحاظ جسمی و روحی است. زنی قوی و با نشاط است. او همیشه زیبا و مرتب است و به ظاهر خود اهمیت می‌دهد. برای این‌كه جسم و روحی سالم داشته باشید باید به خود برسید. ورزش كنید، غذای سالم بخورید، به بیماری‌ها و مشكلات خود اهمیت دهید و آنها را پیگیری كنید. برای این‌كه با نشاط باشید باید به علایق خود اهمیت دهید و حتما زمانی را به آنها اختصاص دهید. با دوستان خود مراوده داشته باشید. یادتان باشد شما از هركس دیگر مهم‌ترید و اگر بخواهید خود را فدای دیگران كنید و خود را به فراموشی بسپرید بعد از مدتی دیگر نمی توانید به وظایف عادی خود در قبال دیگران‌ عمل‌كنیدچرا كه روز به روز خسته‌تر و افسرده‌تر خواهید شد و وقتی حوصله خودتان را نداشته باشید برای دیگران نیز حوصله‌ای ندارید. پس لازمه این‌كه كدبانو شوید این است كه اول از همه به خود اهمیت دهید و بعد به دیگران و البته حتما تعادل را رعایت كنید و دچار افراط و تفریط نشوید یعنی نه خود را فراموش كنید و نه دیگران را.کلام آخر :
در این برنامه برای هر کدام از این بخش ها صدها نکته و فوت و فن بیان شده است تا هر زن ایرانی یک کدبانو باشد.


 


برخی از منابع :


www.beytoote.com
kadbanu.ir
www.canalyab.ir
www.hawzah.net
www.hawzah.net

logo-enamad logo-samandehi