کتاب جامع تحفه حکیم مومن

کتاب جامع تحفه حکیم مومن

نسخه ۵.۰
رایگان
با پرداخت درون‌برنامه‌ای
۲۰۰
نصب فعال
دارو و درمان
دسته
۷
مگابایت
حجم

کتاب جامع تحفه حکیم مومن


اپلکیشن حاضر با اقتباس از کتاب جامع تحفه حکیم مومن شامل 47فصل میباشد که تقدیم به دوستداران طب سنتی خواهد شد .


تحفهٔ حکیم یا تحفةالمؤمنین، تألیف محمد مؤمن حسینی دیلمی تنکابنی طبیب ابن محمد زمان دیلمی تنکابنی طبیب شاه سلیمان صفوی، کتابی است مفصل در طب سنتی ایران که برگرفته از منابع ایرانی، یونانی و هندی است.


زمان نگارش سال ۱۰۸۰ ق. است. ترجمهٔ عربی این کتاب توسط یک پزشک اهل مدینه به نام مصطفی یوسف زاده (مشهور به شورانی یا شیروانی) که به نام تحفة المسلمین و تحفة اهل السنه، و ترجمۀ ترکی آن در سدۀ ۱۳ توسط پزشکی تحت عنوان «غنیة المسلمین» منتشر شده است.


از این کتاب چاپ‌های متعدد سنگی در قطع رحلی در دسترس است که در تهران چاپ شده. البته یک چاپ تایپی مغلوط در قطع وزیری و یک ویرایش ضعیف ادبی که جدیداً در تیراژ نمایشگاهی روانه بازار شده است، از نسخه‌های چاپی به شمار می‌رود. نسخه‌های خطی متعددی نیز در شبه قارۀ هند، تعدادی نسخه از متن کامل یا به طور منتخب در «ازبکستان»، یک نسخه خطی به صورت مینیاتور مذهب، در کنگره آمریکا، و نسخه‌هایی از آن نیز در کتابخانه ملک و آستان قدس رضوی و چندین نسخه در کتابخانه مرکزی تبریز موجود است.


واژه‌ها
کاربرد زیاد واژه‌های مترادف از زبان‌ها و گویش‌های مختلف در این کتاب از ویژگی‌های مهم این تألیف به شمار می‌رود. در بیان خواص یک گیاه ابتدا از مشهورترین نام آن فرموده و بعد مترادف آن را در زبان‌های دیگر بیان کرده است.


مثلاً: تیکان: اسم ترکی شوک است که به فارسی خار گویند.


معادل‌های یونانی، سریانی، رومی، عبرانی، فارسی و از پانزده گویش عربی (مثل مغربی، مصری، بیت المقدسی، عربی اندلسی و…) نیز واژه‌هایی از زبان بربری، قبطی، حبشی در کتاب دیده می‌شود. حکیم مؤمن از واژه‌های گویش فارسی، واژه‌های رایج در اصفهان، گیلان، طبرستان، شیراز، گویش پهلوی، جرجان، قزوین و… در کتاب آورده است.کتاب مشتمل است بر پنج تشخیص:


تشخیص اول: در بیان سبب اختلاف اقوال الطباء در تهیه و قوت و قدر شربت ادویه و شروط اخذ هر دواء و ذکر درجات و تقسیم قوتها به اقسام.


تشخیص ثانی: در ذکر صفات افعال ادویه و بیان افعال کلیه و مشابه آن و تفسیر اسامی و معانی لغاتی که در طی انشاء این مجموعه مذکور می‌شود و در کتب ادویۀ مفرده مدار علیه است.


تشخیص ثالث: در بیان ماهیت و خواص و کیفیت ادویۀ مفرده و ادویۀ مرکبه و ذکر مصلح و بدل و قدر شربت و آنچه بان مناسبت است.


تشخیص رابع: در مداوای سموم. در پنج فصل:


فصل اول: در تدبیر منع تأثیر سموم و احتراز از آن.


فصل دوم: در تدبیر مشترکه سموم.


فصل سوم: در تدبیر سموم مشروبه.


فصل چهارم: در تدبیر سموم ملذوعه.


فصل پنجم: در آنچه حشرات از آن گریزند.


تشخیص خامس: در بیان اوزان و آنچه بان متعلق است. در سه فصل:


فصل اول: در اوزان صغار.


فصل دوم: در اوزان کبار.


فصل سوم: در تحویل بعض از آن به بعض.
  ندای سلامت با طبیعت


مهندس سید رحمت الله انصاری


ansari110.com

logo-enamad logo-samandehi